SUV ile Crossover Farkı Nedir?

Dönem dönem bazı araçlar popülerleşiyor, bundan 10 yıl ilkin hatchback otomobiller oldukça popülerken, şuan ise yollarda oldukça fazla heybetli ve yüksek araçlar görüyoruz. İnsanların kendini daha güvende hissettiği SUV ve Crossover araçların farkları nedir?
Crossover Nedir?

Crossover teriminin anlamı İngilizce “karşıdan karşıya geçmek” olarak tanımlanır. Fakat detaylı bir halde tanımı yapıldığında binek vasıta şasisi kullanan, arazi şartlarına uygun sayılabilecek yüksek vasıta şeklinde söylenebilir. Popüler Crossover’lara örnek olarak Nissan Qashqai, Renault Kadjar, Volkswagen Tiguan ve Audi Q3‘ü örnek verebiliriz.
SUV Nedir?

SUV’nin açılımı “Sport Utility Vehicle”dir ve Türkçe “Spor Maksatlı Vasıta” anlamına gelir. SUV’ler genel olarak kent içi kullanıma uygun dört çeker araçlar olarak tabir edilir. Station Wagon’dan Hatchback’e bir oldukça aracın özelliklerini bir araya getirdiğinden, bir çok vakit anlam karmaşası yaşanabiliyor.
SUV ve Crossover Farkı Nedir?
İki vasıta tipi görüntü olarak birbirlerine yakın olsalar da, kullanım ve üretim amaçları birbirinden farklıdır. SUV ve Crossover araçların farklarını sizler için listeledik.
1SUV araçlar kendine uygun şasi ve gövdeyi kullanırken, Crossover araçlar tam tersi hatchback, sedan yada SW platformunu kullanır.
2SUV araçlar 4×4 çekiş sistemine uygun arazi koşullarını sağlar. Crossover modellerde ise çoğunlukla 4×2 çekiş sistemi ile üretilir.
3SUV’ların motor gücü, boyutları ve iç hacmi Crossover araçlara nazaran daha çok olduğu söylenebilir. Ek olarak SUV araçların uygun arazi koşullarını sağlamasına karşın Crossover araçlar daha oldukça kent içi kullanıma uygundur.
3En mühim farkların başlangıcında motor ve şanzıman çeşitleri geliyor. Crossover araçların tersine SUV araçlar büyük hacimli ve yüksek tork değerine haizdir.
4Crossover araçlar daha düşük yakıt tüketimine sahipken, SUV araçlar daha yüksek yakıt tüketimine haizdir.
5En temel ayırt edici özellik ise şasileridir. Daha ilkin de bahsettiğimiz benzer biçimde SUV araçlar pikap şasilerini yada kendilerine uygun tasarlanmış şasiler kullanılır. Bir öteki mühim nokta ise SUV araçlar şasi karoser düzenine haizdir. Bu sayede vasıta daha dayanıklı olur ve maliyeti düşer.
Özetleyecek olursak bir aracın SUV yada Crossover bulunduğunu aracın şasilerine ve özelliklerine bakılarak karar verilir.
İkinci El SUV Araçlar

Bir cevap yazın