Stellantis ve Tofaş Içinde Tehlikeli sonuç Antak kalma Sağlandı! İşte Haberin Bilgileri;

Stellantis Türkiye ayağı ve Tofaş Otomobil Pazarlama A.Ş içinde mühim bir antak kalma sağlandı!
Dünyanın en büyük otomotiv grubundan birisi olan Stellantis, PSA grubu otomobillerin satışını 400 milyon Euro karşılığında, Tofaş’a devretti.
İşte yeni anlaşmanın bilgileri;
Stellantis Nedir?

Hollanda merkezli otomotiv şirketi Stellantis, 2021 senesinde kurulmuştur. Fransız otomobil grubu Groupe PSA ve İtalyan-Amerikan otomobil grubu Fiat-Chrysler Automobiles birleşimi ile oluşmuştur.
(FCA)+(PSA)= Stellantis
Stellantis
Stellantis’de Hangi Markalar Var?

Grup bünyesindeki otomobil markaları şöyledir;

Abarth
Alfa Romeo
Chrysler
Citroën
Dodge
DS
Fiat
Jeep
Lancia
Maserati
Opel
Peugeot
Ram
Vauxhall

Koç Tüm ortaklık(TOFAŞ) Stellantis Türkiye Hisselerini Satın Aldı!

Yeni meydana getirilen antak kalma çerçevesinde, grup markalarından Alfa Romeo, Fiat, Jeep markalarının satışını gerçekleştiren TOFAŞ, şimdide grubun Fransız üyeleri olan PSA grubundaki Citroen, Peugeot, DS Automobiles ve Opel markalarının Türkiye pazarındaki satışını üstlenecek.
Yeni anlaşmadan sonrasında Tofaş Türkiye’nin satışını üstleneceği markalar şöyleki;
Alfa Romeo, Fiat, Citroën, DS Automobiles, Jeep, Maserati, Opel ve Peugeot
400 Milyon Euro karşılığında Stellantis Türkiye hisselerini satın alan Koç Tüm ortaklık bundan sonraki süreç için otomobil sanayisine yapmış olduğu yatırımları artırmış oldu.
Koç Tüm ortaklık CEO’su Çakıroğlu’ndan Izahat
“Türkiye’nin 6 Şubat’ta yaşamış olduğu zelzele felaketinin acılarını sarmaya çalışırken, yaraların sarılmasında üzerimize düşen görevi yerine getirmeye devam etme kararlılığındayız. Koç Topluluğu olarak ülkemize yatırım yapma mevzusunda kuvvetli bir kararlılığa sahibiz ve yeni anlaşmanın da bu zor devrin atlatılmasına destek olacağına inanıyoruz. Bu stratejik yatırım, TOFAŞ üretim hacmi, ihracat performansı ve Ar-Ge kabiliyetleriyle birleştiğinde, şirketi otomotiv sektöründe yeni zirvelere taşıyacak.”
Stellantis Ceo’sundan Izahat
“Koç ile ortaklığımızı derinleştirmek sinerji yaratacak, kıymeti artıracak ve tüm segmentlerdeki Stellantis markaları için pazar potansiyelini büyütecektir. Türkiye’nin önde gelen endüstri kuruluşlarından önde gelen Tofaş ortak girişimimiz, mühim üretim ve Ar-Ge merkezlerimizden biridir. Türkiye’nin karşı karşıya olduğu mevcut acı verici süreçte, sürdürülebilir bir geleceği umutla ve dayanıklıkla tekrardan inşa etme kapasitesini dünyaya gösteren bir ülkede liderlik rolümüzü 50 yılı aşkın geçmişimizin ötesine taşıyacağı için bu antak kalma üstünde çalışan ekiplere en içten teşekkürlerimi sunuyorum.”

Bir cevap yazın