Stellantis 2022 Yılını Rekorlar ile Kapattı!

Stellantis grubu 2022 yılını üstün dereceli satış ile kapattı. 2030 hedeflerine bir adım daha yaklaşan dünyaca meşhur otomotiv grubu, elektrikli vasıta satışlarını yüzde 41 oranında artırmayı başardı.
Stellantis 2022 Yılı Net Gelir 179,6 Milyar Euro
%18 oranında bir artış yakalayan marka, bununla birlikte mobilite çözümleriyle de yukarı doğru bir ivme yakalamış durumda. Ocak 2021 senesinde kurulan ve en büyük otomobil gruplarından birisi olan Stellantis yenilikçe ve sürdürülebilir çözümler ile kullanıcılar ile buluşmayı başarıyor.
Stellantis CEO’su Carlos Tavares;

“Finansal netice rekorlarımızla, Dare Forward 2030 stratejik planına odaklanmış bir halde, elektrikliye geçiş stratejimizin Avrupa’daki etkinliğini kanıtladık. Artık, 2023 yılından itibaren Şimal ABD’da ilk tamamen elektrikli araçlarımızla aynı dönüşüm yolculuğuna liderlik edecek teknolojiye, ürünlere, hammaddelere ve batarya ekosistemine sahibiz. Daha sürdürülebilir bir geleceğe katkılarından dolayı her bir çalışanımıza ve ortaklarımıza derin şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.
Önümüzdeki Dönem için Stellantis Hedefleri
3 ana mevzu üstünde kendine hedef edinen Stellantis, bu tarz şeyleri Önemsemek(CARE), Teknoloji(TECH) ve Kıymet(VALUE) şeklinde söylüyor.
Önemsemek(Care)
Bu başlıkta bilhassa karbon emisyonlarının azaltılması ve çevrecilik mevzusunda mühim adımlar attı ve atmayı hedefliyor. 2028 senesinde karbon net sıfıra yetişme hedefi olan marka, karbon ayak izini %11 oranında azalttı. Bununla beraber vasıta kusur oranlarında ise %30 oranında bir azalmanın gözlemlendiğini belirtti.
Teknoloji(Tech)
Elektrikli vasıta üretimindeki %41 oranındaki artış ile vasıta sarış adedi 288.000 seviyelerine kadar ulaştı. 2024 sonuna kadar elektrikli vasıta ürün gamını 47 modele yükseltmeyi hedefleyen Stellantis, 2023 senesinde 5 milyon elektrikli vasıta satma hedefini belirliyor.
Kıymet(Value)
Stellantis, temel etkinlik alanını desteklemek suretiyle 7 değişik ek alan belirledi.
Döngüsel iktisat stratejisi, ABD Finco Operasyonları, Aramis Group, Mobilisights… benzer biçimde pek fazlaca gelişme faaliyetlerine devam etmektedir.
Stellantis ve Tofaş Anlaşması

Bir cevap yazın