Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanmanın Cezası 2022

Bir halde günlük yaşam içinde ara sıra çoğumuz vasıta kullanırken telefonla konuşmak durumunda kalabiliyoruz. Sadece bu durumun son aşama tehlikeli bulunduğunun bilincinde mıyız? Seyir halinde giderken, cep telefonuyla ilgilenmeye başladığınızda siz istemeseniz de odak noktanız kayacaktır. Odak noktanız artık yol değil, telefon olacağı için aracınızla kaza yapabilme oranınız oldukça yükselmektedir. Tüm dünya da olduğu şeklinde Türkiye’de de araçla seyir halindeyken cep telefonu kullanmak yasaktır. Peki ya vasıta kullanırken cep telefonu kullanmanın cezası ne kadar? 
Trafikte Telefonla Konuşma Cezası Nedir?

Araçta cep telefonu ile konuşmak yada zaman geçirmek meydana getirilen araştırmalara gore kaza riskini yüzde 30’a kadar arttırmaktadır. Bu durumda kendi can ve mal güvenliğimizi düşünmüyor olsak bile istemeden öteki kişilerin can ve mal güvenliğine zarar verebiliriz.
Trafikte telefonla konuşmak, sürüş güvenliğini tehlikeye düşüren başlıca davranışlardan biri olduğundan, para cezası ile cezalandırılan bir davranıştır. Trafikte telefonla konuşma ceza maddesi ise 73/c’dir.
2022 yılı için belirlenen yeni trafik cezaları içinde seyir halindeyken cep telefonu kullanmanın cezası, 427 TL olarak belirlenmiştir. 15 gün içinde ödenirse 320.25 TL olarak ödenmektedir. Ceza puanı ise 10 puandır.
Trafikte Telefonla Konuşma Cezası Nereden Ödenir?
Trafikte telefonla konuşma cezası kesildiğinde 15 gün içinde ödediğiniz takdirde %25 erken ödeme indiriminden faydalanabilirsiniz. Trafik cezasını ödemek için Trafik cezasını gib.gov.tr Gelir İdaresi Başkanlığı resmi adresi üstünden yada PTT şubelerinden süratli ve kolay bir halde ödeyebilirsiniz.
Sıfır Kilometre Otomobil Modelleri

Bir cevap yazın