Serinletici Kayışı (V Kayışı) Nedir, V kayışı Ayarı {Nasıl} Yapılır, Arızası {Nasıl} Anlaşılır?

Serinletici Nedir?

Serinletici; Etrafına iki, dört yada altı kanadın perçinlediği çelik bir gövdeden oluşur. Serinletici gövdesinde, serinletici ve su pompası kasnağındaki deliklere takabül eden delikler bulunur. Serinletici kanatları, radyatör gövdesinden geçen suyu soğutabilmesi için radyatörden havayı çekebilecek bir tarzda bükülmüşlerdir.

Serinletici Kayışı Nedir, Ne İşe Yarar?

Su pompası (devirdaim pompası), şarj dinamosu ve vantilatörü çevirmekte olan V kayışı akünün şarj edilmesinden, klimanın emek verme sistemine kadar bir fazlaca işlemde etken rol alır.  Aslolan görevi motor enerjisini devirdaim pompasına, şarj dinamosuna ve vantilatöre iletmektir.

Serinletici Kayışında Meydana Gelen Arızalar

Serinletici kayışının kopması

V kayışının değişmesi gerekmektedir.

Serinletici kayışının gevşemesi

V kayışının yeniden ayarlanması gerekir.

Serinletici kayışının sıkı olması

V kayışının yeniden ayarlanması gerekir.

Serinletici kayışının yağlanması

V kayışındaki yağların temizlenmesi gerekir.

V Kayışı Ne vakit Niçin Değiştirilir?
V kayışı düzgüsel şartlarda 60.000 ila 90.000 km içinde değiştirilir. Değiştirilme sebepleri ise ses yapması, gevşemesi, kayışta yırtıkların oluşmasıdır.

V Kayışı Yerinden {Nasıl} Çıkarılır?

Motor kaputu kaldırıldıktan sonrasında şarj dinamosu ile ayar kolunu birleştiren vidayı ve dinamo ile bağlantı civata ve somunları gevşetilerek dinamo motora doğru gidebildiği kadar hareket ettirilir. Serinletici kayışı (V kayışı), şarj dinamosu, su pompası ve krank mili kasnağından çıkarılır.

V kayışı Yerine {Nasıl} Takılır?

Şarj dinamosunun monte edilmiş olduğu dirseğin civata ve somunları çıkarılır. Ayar kolunu şarj dinamosuna bağlayan vida gevşetildikten sonrasında dinamo motora doğru gittiği kadar hareket ettirilir. Sonrasında v kayışı serinletici, devirdaim pompası, ve krank mili kasnakları üstünden geçirilerek yerine takılır.

V Kayışının Gerilmiş Olması yada Gevşek Olması Durumunda Ayarlanması

V kayışının gerilmiş olması ve V kayışının gevşek olması durumunda aşağıdaki şeklinde ayarlanması gerekebilir. 

Ihtiyaç duyulan kayış ayarını temin etmek için şarj dinamosunu motordan uzaklaşacak şekilde hareket ettirilir. Kasnaklar arasındaki kısmın ortasına hafifçe bir halde baş parmakla basılmış olduğu vakit v kayışında averaj olarak 1.5 yada 2 santimetre. kadar bir boşluk olmalıdır. Bu boşluk elde edilince dinamo durağan(durgun) tutturularak tesbit somunu güzelce sıkıştırılır. Oldukça sıkı v kayışı su pompası yada şarj dinamosunun milini eğebilir. Bunun aksi fazlaca gevşek v kayışı ise su pompasını ve dinamoyu çalıştırmaz. Motora yeni kayış takarken, kayış gerilimi motorun takriben bir saatlik çalışmasından sonrasında yeniden denetim edilmeli ve icab ederse kayış gerilimi tekrardan ayarlanmalıdır.

V kayışı ile ilgili sorularınızı bizlere mevzu altı yorum kısmından iletebilirsiniz. Yorumlarınız ve sorularınız bizim için değerlidir. Kısa sürede cevaplandırmaya çalışacağız.

Bir cevap yazın