Sandık Motor Nedir?

sandik motor nedir 6349812bd5139

Mercedes-AMG C 63, 4,0-Liter V8-Biturbomotor, Motorbaureihe M177

Mercedes-AMG C 63, 4,0-liter V8-biturbo engine, M177 series
2000’li yıllardan sonrasında karayollarında yaşanmış olan değişiklik ve gelişme bu alanda ülkemizdeki ulaşımın büyük oranda bu alanda yoğunlaşmasına niçin oldu. Bilhassa son yıllarda otomobile artan talep sıfır otomobillerde yığın sorun olarak ikini el araçlarda ise fiyat artışı olarak kendini gösterdi. Konforlu, piyasada tercih edilen otomobillerde görebileceğimiz bir tabir olan sandık motor, kullananların son zamanlarda merak etmiş olduğu bir kavram haline geldi. Sandık motor nedir sorusunun yanıtını verelim.
Sandık Motor Ne Demek?
Sandık motor, bir aracın motorunun fabrikadan çıkmış olduğu haliyle tüm olarak satılan motordur. Aracın motorunun çeşitli nedenlerle arıza yapmış olduğu durumlarda tamirinin maliyetli ve riskli olacağı düşünüldüğünden kullanıcılar sıfır sandık motor alma yoluna gidebiliyor. Bazı ağır kazalı otomobillerde zarar görmeyen motor blokları da tüm olarak çıkarılıp çıkma sandık motor olarak satılabilmektedir. Çıkma sandık motorlar işlem görmüş motorlar da olabildiği şeklinde arızalı ve ondan sonra onarım edilmiş motorlar da olabilmektedir. Sandık motor alacaksanız sıfır, orijinal, faturalı bir motor tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Fazlaca fazla değişkenlik gösterdiği için  Sıfır motor tutarları hakkında detaylı araştırma yapmak gerekmektedir.
Sandık Motor Takılmış Araçlar Alınır Mı?
Sandık motor takılmış araçlar piyasada kimi zaman uygun fiyatlara satılırken kimi zaman de sıfır motor etiketleriyle süslenerek piyasanın üstünde fiyatlara satılabiliyor. Normal olarak yeni bir sandık motor uzun seneler kullanılmış bir motordan daha iyi bir seçenek, sadece yüksek kilometreli araçlarda eskiyen yalnızca aracın motoru olmuyor. Aktarma organlarından dişlilere, hortumlardan sensörlere kadar birçok parça daha eskiyor. Araca yalnızca sandık motor takıldığı için sıfır muamelesi yapmak pek yerinde olmayacaktır.

Sandık Motor Tutarları Ne Kadar?
Sandık motor tutarları aracın modeline nazaran değişim göstermekle birlikte bugün itibariyle piyasada C segmenti olarak nitelenen Golf, Jetta, Astra şeklinde otomobillerin 1.6 litrelik dizel motorları değişkenlik göstermekle beraber tahmini olarak 25-60 bin TL civarındadır. Devletimizde en oldukça 1.5 DCİ sandık motor tutarları ve 1.3 Multijet sandık motor tutarları hakkında araştırma yapılıyor. Bunun sebebi ise devletimizde kullanım sıklığına bakılmış olduğu vakit bu araçların satış rakamlarının öteki rakiplerine nazaran yüksek oluşundan meydana geliyor.

Sandık Motoru Ruhsata İşletme {Nasıl} Yapılır?
Eğer sıfır sandık motor alırsanız normal olarak bazı resmi prosedürlere takip etmeniz gerekecektir.

Ilk olarak yeni motorun takılacağı vasıta için yetkili mühendislere bir proje hazırlatmanız gerekecek.
Peşinden vasıta muayenesinde tek yetkili kurum olan TÜVTÜRK istasyonunda proje ile birlikte vasıta motor tespit muayenesi yapılacak.
TÜVTÜRK istasyonundan alınan tespit formu ile aracın bağlı bulunmuş olduğu trafik tescil şube amirliğine gidilerek motor numarası alınmalı
Trafik tescil bürosuna motor numarası mühürletilmeli
TÜVTÜRK istasyonunda motor numarası denetim edilmeli
Motor no denetim belgesi ve motor için çizilen proje ile beraber trafik şube amirliğinden yeni tescil belgesi alınmalı – Kaynak –

Bir cevap yazın