Rimac Nevera: Dünyanın En Süratli Seri Üretim Elektrikli Aracı

Hiper otomobil üreticisi Rimac, 2021 senesinde tamamen elektrikli Nevera modelini tanıtmıştı. Nevera ise hem tasarımı hem de performansı ile dikkat çekmeyi başarmıştı. Model, geçtiğimiz aylarda 400 metreyi 8.58 saniyede giderek yeni bir üstün dereceli kırmıştı. Elektrikli hiper otomobil olan Nevera’dan yeni bir üstün dereceli daha geldi. Rimac şirketinden meydana getirilen açıklamaya bakılırsa  Almanya Papenburg Otomotiv Testi’nde model, tam 412 km/saat hıza ulaştı. Bu hız ise modele yeni bir üstün dereceli kazandırdı. Buna bakılırsa Rimac Nevera, dünyanın en süratli seri üretim elektrikli aracı oldu. Mevzu ile ilgili tüm bilgileri ise siz kıymetli okuyucularımız için derledik.
Modifiyesiz Rimac Nevera, Saatte 412 Km Hıza Çıkabildi
Evet başlığı doğru okudunuz. Bu kontrol esnasında modelde hiçbir modifiye yoktu. Her biri 4 kilometre uzunluğunda 2 değişik pistte gerçekleşen testlerde modifiyesiz Nevera modeli kullanıldı. Tek değişim ise modelin normalinde bulunan ve aracın hızını 352 km/h hıza sınırlayan yazılımın, kontrol aracından kaldırılmasıydı. Başka bir tabirle Rimac Nevera modelinin bu testte zincirleri çözüldü. Bu testin peşinden Rimac şirketinden, modeli almak isteyen fakat hız sınırlaması istemeyen kullanıcılar için de bir müjde geldi. Buna bakılırsa Nevera sahibi olacak 150 kişinin hususi etkinliklerde bu hız limitini kaldırtabilecekleri açıklandı.

1 of 6

Kontrol esnasında, Rimac Nevera modelinde bulunan Cup 2 R lastikleri de incelemek için bir tane Michelin mühendisi de kontrol esnasında bulunuyordu. Hızı kati olarak doğru ölçebilmek adına ise araca GPS tabanlı bir aygıt konuldu. Buna bakılırsa ise Rimac Nevera, tam 412 km/h hıza ulaşmayı başardı. Fakat bu hız seviyesi, en süratli seri üretim otomobil olmak için kafi değil. Şu anda dünyanın en süratli seri üretim aracı, saatte 490 km/h hızı ile Bugatti Chiron Super Sport modeli. Fakat bu sonuçla Rimac Nevera da dünyanın en süratli seri üretim elektrikli otomobili oldu. Elektrikli otomobiller genel anlamda iyi bir hızlanmaya sahipler. Fakat maksimum hız mevzusunda bazı eksikleri mevcut. Nevera ise bu mevzuda oldukça iddialı olarak piyasaya girecek.
Peki sizin elektrikli otomobillerin hızlanması ile alakalı düşünceleriniz neler?
Satılık Tüm Elektrikli Otomobil Modellerini İnceleyin⇒

Bir cevap yazın