Renault, Nissan ve Mitsubishi Ortaklığı Yeni Döneme Giriyor

Renault, Nissan ve Mitsubishi ortaklığı yeni bir döneme giriyor. 06 Şubat 2023 zamanı itibariyle Renault Group ve Nissan Motor Co. Ltd yönetim kurulunun kararıyla yeni bir projeye adım atıldı. Londra’da meydana gelen etkinliğe tüm ortaklar katılım gösterdi.
Renault, Nissan ve Mitsubishi Ortaklığının Kapsamı 
Ortaklar (Nissan ve Renault Group), 2023 senesinin ilk çeyreğinin bitimine kadar kati olarak anlaşmaya varmak adına kararlarla ilgili bağlayıcı çerçeve anlaşması imzaladı. Anlaşmanın ise, 2023’ün dördüncü çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor. Bu etkinlik, bağlayıcı bir çerçeve anlaşmasının detaylarını açıklığa kavuşturdu.
Bu kapsamda üç boyutlu bir program olacak. Bu program kararları ise genel olarak, ortakların katılım sağlayabileceği yeni girişimlerle gelişmiş stratejik bir ataklıktır. Ek olarak Hindistan, Latin ABD ve Avrupa’da yüksek kıymet yaratan operasyonel projeler içeriyor. Son olarak tekrardan dengelenen Renault ve Nissan’ın karşılıklı hissedarlığı ve güçlendirilmiş İttifak yönetişimi söz mevzusudur.
Tüm bunlarla beraber program oldukça kapsamlı. Bu üç büyük otomotiv devinin ortaklığı; öncü teknolojilerden faydalanılarak ve 24 senelik ortaklığı pekiştirerek güçlendirecektir. Ek olarak taraflar, bu ortaklık yardımıyla sektörde daha verimli olunacağı görüşünde.
Üç Boyutlu Program

Hindistan, Latin ABD ve Avrupa’da Kıymet Yaratan Projeler
Ortaklar, 2030’a kadarki ittifakının yol haritasını ortaya çıkardıktan bir yıl sonrasında Hindistan, Latin ABD ve Avrupa’da adına yeni projelerini duyurdu. Bu kapsamda pazar, vasıta ve teknoloji dahil olmak suretiyle “büyük ölçekli ve eyleme geçirilebilir yarar sağlamayı amaçlayan yeni kilit projeleri değerlendirdiklerini” dile getirdi. Bu sayede ortakların orta ve kısa vade de yarar elde edeceği söyleniyor.
Hindistan’daki Projeler
Hindistan genelinde ortaklar yeni gelişmeler meydana getirecek. Bu kapsamda Hindistan ve ihracat adına –Nissan ve Renault Group için ayrı ayrı paylaşılan SUV’ler ve Renault Triber’den meydana getirilen yeni Nissan aracı da dahil olacak şekilde- yeni vasıta projesinde beraber çalışacak. Ek olarak ortaklar (Renault Group ve Nissan), CMF-AEV (Ortak Modül Ailesi) platformuna dayanan A segmenti elektrikli araçları da göz önünde bulunduruyor.
Latin ABD’daki Projeler

Latin ABD’da yapılacak projeler ise gene oldukça yönlü bir yapıya haiz. Bunlar dört proje şeklinde toplanmış. İlk olarak Renault Group’un üstünde çalışıp geliştirdiği, Nissan ile de paylaşılan yarım tonluk bir pick-up söz mevzusudur. Nissan Frontier (Pick-up)-Renault Alaskan iş ortaklığı sürecek. İki ortakta Cordoba-Arjantin’de üretim meydana getirecek.
Arkasından Renault Group için Nissan markası, Meksika’da yeni bir model üretecek. Ek olarak bu model, 20 senenin peşinden orada üretilmiş ilk Renault Group aracı olacak. Son olarak ise iki ortakta Hindistan’daki benzer biçimde A segmenti elektrikli aracı ticarileştirecek.
Avrupa’daki Projeler 
Avrupa’da; “Nissan ve Renault Group, 2026’nın ötesindeki ürün serileri için yeni nesil C-segmenti Elektrikli Araçlardaki ihtimaller içinde iş birliklerini de araştıracak. Karşılaştırma şarj süresini sağlamak için Nissan ve Renault Group, ortak 800 voltluk mimarinin potansiyel kullanımı da dahil olmak suretiyle Avrupa otomobillerinde teknoloji paylaşmaya devam edecek”. Ek olarak 2026 ile beraber Renault Group, ilk yazılım tanımlı aracını hafifçe ticari vasıta piyasasına sunacak. Bu aracı FlexEVan’ı ise Avrupa pazarında Nissan’la paylaşacak.
Planlanan bu gelişmelerin yanı sıra Mitsubishi Motors ve Renault Group; yeni nesil ASX ve Colt ile 2 yeni vasıta geliştirecek. Platformu ise CMF-B üstüne olacak. Bu proje için Renault Captur ve Clio’dan faydalanacaklar.

Son olarak ise söz mevzusu bu girişimler, “2026’dan itibaren Renault Grubu’nun Fransa’daki ElectriCity tesisinde üretilecek olan, CMF-BEV platformuna dayalı, gelecekteki Nissan kompakt Elektrikli Vasıta (B-segmenti) planları da dahil olmak suretiyle mevcut taahhütlerin üstüne inşa edilecek”. Ortaklar, aracın ötesinde geçerek dağıtım, satış sonrası, şarj altyapısı ve bataryalar mevzusunda da çeşitli iş birlikleri meydana getirecek.
Ortakların Katılım Sağlayabileceği Yeni Girişimlerle Gelişmiş Stratejik Ataklık
Ortaklık yardımıyla üç kıymetli otomotiv devi artımlı kıymet sağlamayı hedefliyor. Bu kapsamda ortaklar çeşitli projelere yatırımlar ve iş birliği meydana getirecek. Bu sayede elektrifikasyonun yanında düşük emisyonlu teknolojilerde söz mevzusu olacak. Ortaklar sürdürülebilir bir gelişme ve karbondan arınma amacı için bu fırsatları değerlendirecek.
İş ortaklıklarından bazıları ise “Nissan’ın amacı, stratejik bir yatırımcı olmak amacıyla Renault Grubu’nun Avrupa’daki EV & Software kuruluşu olan Ampere’ye %15’e kadar yatırım yapmaktır. Ampere Nissan’a meydana getirilen bu amaçlanan yatırım yardımıyla, Nissan için Avrupa’daki yeni iş fırsatlarını geliştirecek ve hızlandıracaktır”. Ek olarak Renault Group’un kuruluşu olan Ampere’e, Mitsubishi Motors yatırım yapma hedefinde. Bunun yanı sıra Mitsubishi Motors ve Nissan; Renault Group’un Horse projesinin müşterisi olmayı amaçlıyor.
Bu sayede otonom sürüş, Yazılım Tanımlı Vasıta (SDV), Tamamı Katı Hal Pil (ASSB) ve Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri (ADAS) benzer biçimde sürdürülen projelerin iş ortaklıkları devam edecek.
Tekrardan Dengelenen Ortaklık 

İlk olarak Renault, Nissan ve Mitsubishi ortaklığı 15 senelik bir başlangıç ​​periyodu için yürürlüğe giriyor. Kurucu üyelerinden Nissan ve Renault Group, “etkinliği sağlamak ve kıymet yaratmayı en üst düzeye çıkarmak için çapraz hissedarlık ve yönetişim şartlarını tekrardan dengeleme mevzusunda anlaştılar”. İki taraf bu bağlayıcı çerçeve anlaşmasıyla; 31 Mart 2023’e değin yeni bir ittifak anlaşması imzalamayı ve yöneten mevcut anlaşmaları değiştirmeyi amaçlar.
Hisse dağılımı da tekrardan şekil buldu. Renault ve Nissan, kilitleme ve tutma yükümlülüğüyle %15’lik karşılıklı hisseye haiz olacak. Ek olarak Nissan hisselerinin %28,4’ünün Fransız Trust’a devredecek. Arkasından Nissan, Renault Grubu’ndaki hisse oranında oy haklarını kullanımı mümkün olacak. Mevzuya dair pek oldukça detay mevcut. Bu detaylardan biri ise; “Renault Grubu ve Nissan’ın oy hakları, kullanılabilir oy haklarının %15’i ile sınırlandırılacak ve her iki şirket de bu sınır dahilinde oy haklarını serbestçe” kullanabilmesidir. Ek olarak antak kalma kapsamında daha peç oldukça detay mevcut. Fakat genel olarak özetlemek gerekirse bu antak kalma kapsamında taraflar sektörde daha verimli emek harcamayı amaçlıyor.
Bu yazımızı beğendiyseniz “Renault Ticari Fiyat Sıralaması” başlıklı içeriğimize de göz atmayı ihmal etmeyin.
Kaynak 1
Kaynak 2
Kaynak 3

Bir cevap yazın