Rahmi Koç Müzesi Hakkında Her Şey

Klasik otomobil severlerin dikkatini çekecek bir müze olan Rahmi Koç Müzesi geçmişten günümüze pek oldukca klasik otomobili ziyaretçilerine sunuyor. Klasik otomobillerin yanı sıra 1800‘lerden itibaren kara yolu ulaşımının evrimini takip etme imkanı da sağlıyor. Ek olarak gaşgası, bisiklet ve motosiklet benzer biçimde pek oldukca kara yolu ulaşımı araçlarını görmemizi sağlıyor. Geçmişten günümüze zamanı bir tecrübe yaşama fırsatı ziyaretçilerini bekliyor.

Müzede Hangi Klasik Otomobiller Mevcut?
Müzede pek oldukca klasik otomobil bulunuyor. Mesela; “Ford Model T, bu meşhur modelin dört değişik versiyonunu koleksiyonunda bulundurması bakımından mühim bir konuma haizdir.” Bunlar, 1908 model iki kişilik bir ‘Pick Up’, 1918 model bir ‘Roadster’, 1918 model bir ‘tourer’ ve 1926 model bir TT otobüstür. Model T 1908’de piyasaya sürülmüş. 1927’ye kadar, o zamana bakılırsa yeni kabul edilen üretim bandı prensibi kullanılarak 15 milyon adetten fazla üretilmiştir.”

Bir öteki klasik otomobil ise Cadillac severlerin dikkatini çekecektir. Mesela “Cadillac Super 62 de Ville Hardtop Coupe”, lüks otomobil sınıfında yer edinen Cadillac, 1960 model Coupe koleksiyonerlerin tercihleri arasına giriyor. Bununla beraber sadeleşen tasarımıyla Cadillac Erdoğan Gönül müzeye bağış yapmış oldu.
1965 Rolls Royce Silver Cloud III, Charles Rolles ve Henry Royce’un soyadlarının birleşimi ile oluşturuluşmuş. İlk olarak 1904 senesinde kurulmuş. Ek olarak otomobil, Cloud II modelinin geliştirilmesiyle üretilmiş. Müzede ise şu an hayranlarını bekliyor.
Rahmi Koç Müzesinde daha pek oldukca klasik otomobil mevcut ve bunlardan bazıları;

1933 Model Buick 66C
1938 Lincoln Zephyr Coupe
Messerchmitt
1962 Morris Mini Cooper
Anadol A1
Fittipaldi F8 Yarış Otomobili
1966 Jaguar S Type

Klasik otomobiller, hafta içi; salı ve cuma saat 09:30-17:00 arası meraklılarını beklerken hafta sonu ise; saat 10.00-18:00 arası ziyaretçilerini bekliyor. Son olarak 7’den 70’e her insanın keyifle gezip tarih yolculuğuna çıkabileceği Rahmi Koç Müzesi ziyaretçilerini bekliyor.
Rahmi Koç Müzesi

Bir cevap yazın