Portal Aks Nedir? Iyi mi Yapılır?

Kasım 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Portal aks sistemi ilk olarak Mercedes Unimog arazi araçlarında görülen bir sistemdir.Oldukça sıkıntılı arazi şartlarında ilerleyen, herhangi bir engele takılmadan hareket eden unimog marka araçlar portal aks sitemi yardımıyla daima ön planda olmuşlardır.Mühendisler uzun araştırmalar sonrasında portal aks sistemini iyice geliştirdi ve bu araçlarda seri üretime başladılar.Detaya girmeden ilkin bu ihtiyacın iyi mi doğduğuna bir bakalım. Standart 4×4 arazi araçlarının yerden yüksekliği sıkıntılı arazi şartlarına gore kafi gelmemektedir.Bu yüzden modifikasyonlar yapılarak yerden yükseltme yapılarak bu durumu iyileştirmeye çalışılır.Fakat her ne kadar yükseltme kitleri ile işlem yapılsa da aracın gerçek yükseliği diferansiyelin yüksekliği kadardır.Diferansiyel yukarı alınmadığımız için kupanın ve şasenin yüksek olması gerçek manada işimizi görmemektedir.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Hidrolik debriyaj arızaları nedir?
Büyük lastikler takmak ve ayna -mahruti oranlarını değiştirdiğimiz de ise ihtimaller içinde bir zorlamada kırılmalar da yaşanabilmektedir.
Portal Aks Nedir?Portal Aks, cer dişlileriyle aks üstünde ki devrin  tekerleklere ulaştırılmasıyla oluşmuştur.İki büyük ve iki ufak dişli vardır.Bu dişlilerin oranları aracın jant lastik ve ağırlık şeklinde özelliklerine gore hazırlanmaktadır.Üst taraftaki dişli aksa takılırken alt taraftaki dişli tekerleğe takılır.Böylece diferansiyel alt ve üst dişli arasındaki mesafe kadar yerden yükselmiş olur.Portal aksların bir başka faydası da aracın enerjisini arttırmasıdır.Dişliler yardımıyla motordan tekerleklere gelen gücü arttırmaktadır.Alttaki resimde de görüldüğü suretiyle diferansiyel tekerin en üst kısmına konumlandırılmış. Düzgüsel aks olan vasıta yükseltme yapıldığında bile diferansiyel yüksekliği değişmediği için arazilerde sorunla karşılaşır.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Adaptif Far Sistemi Nedir ve Iyi mi Çalışır?Aracın orjinalliğini bozmadan takılan portal aks sistemi tüm yükü üstüne almış olduğu için öteki aksamlara yük bindirmez ve standart araçlarda ki aks kesme vakasını da ortadan kaldırır.Portal Aks FiyatlarıGünümüz de portal aks uygulaması maalesef her araca uygulanmamaktadır. Vatanımızda pek yaygın olmasa da birkaç araçta görmek mümkündür. Vatanımızda araçlara hususi portal aks uygulaması yapmakta olan birkaç ustalaşmış firmalar vardır. Bu firmalara danışarak hususi olarak aracınıza uzun uğraş ve süre sonucunda portal aks sistemini yaptırabilirsiniz. http://www.isoff.org.tr sitesinden  esinlenerek paylaşılmıştır.Mevzu başlıkları ( Mevzuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )
Portal Aks Nedir?Portal Aks Tutarları

Etiketler:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir