Uncategorized

Porsche Taycan Geri Çağrılıyor

Porsche Taycan için 2019 ve 2021 yılı içinde üretilen 40.421 mesela geri çağrılma sonucu almış olduğu öğrenildi.
Otomobillerin geri çağrılma sebebi ‘ANA5’ ismiyle adlandırılan mesele olarak bilinmekte. Bu mesele sürücü ve yolcu koltuklarının kabloları ile ilgili bir durum olarak tanımlanmakta.
Daha ilkin bu şekilde bir geri çağrılmaya Çin’de tanık olunmuştur. Toplamda 2020-2021 yılı olarak gelen 6.172 aracı kapsamaktaydı. Koltuğun boylamasına doğru meydana getirilen ayarlarında kablo demetlerinin hasar görmesi sonucu hava yastıklarının ve güvenlik kemeri gergilerinin dönem dışı kalma tehlikesi bulunmakta.

 Porsche Taycan İçin İlk Geri Çağrılma Bu Değil
Ani bir güç kaybı yaşama durumundaki otomobillerin, 43.000 tane geri çağrılma olduğu konuşulmuştur. Otomobillerde çıkan sorunların yazılım müdahalesiyle düzeltilebileceği yönünde bilgiler mevcut. Fakat elektrikli otomobillerde en mühim mesele pil ekibi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bunların haricinde güç tahrik ünitelerini etkileyen sorunlarında çözüme kavuşturulması gerekmekte.
Bu aşamada markalar, yüksek güvenilirlik derecesi iyi olan Porsche şeklinde güvenilirlik mevzusunda sektörde bir kalıcılık hedeflemekteyse sorunların çözümüne yönelik planlamayı iyi yapmak zorunda. Bu sebeple sorunların çözümünün fazla maliyetli olacağı aşikar. Öyleki ki Porsche geleneksel modellerine bakılırsa elektrikli otomobil modellerine daha çok yön vereceğini dile getirmiştir.

Porsche Taycan’ın 2021 yılının haziran ayından ilkin üretilen bazı versiyonları geri çağrılmıştır. Bu vakaya bakılırsa otomobilin ani güç kaybı yaşamasına yol açan yazılım problemlerinin ortaya çıkmış olduğu biliniyor. Taycan elektrikli motorunu denetim eden sistemle elektronikler doğru frekansla anlaşamadığı için sorunların ortaya çıkmış olduğu söyleniyor. Bu mesele sebebiyle can ve mal kaybı yaşanmamış fakat yüksek hızlıca otomobil kullanımlarında ihtimaller içinde kazaları önlemek amaçlı geri çağırmalar yapılmıştır. Türkiye’de ise bu sorundan etkilenmekte olan bir modelin var olup olmadığı bilinmemekte. Bu dönem içindeki geri çağrılma temel model 4S, Turbo ve Turbo S dahil olmak suretiyle tüm Taycan ailesini ilgilendirmekteydi.
Porsche Taycan için kablo demetinde yaşanmış olan sorunların EV bileşenleri ile ilgili olmadığı düşünülmekte. Gene de sorunların çözümü için markanın üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesi beklenmekte. Çözüm odaklı yaklaşımlar ihtimaller içinde bir kazayı engellemek için yapılması gerekenler yine incelenmelidir. Maliyetli sorunların ortaya çıkmasını engellemek adına üretim aşamasındaki çalışmaların geliştirilmesi ve daha kontrollü bir noktaya getirilmesi doğru olacaktır.
TRİNK SAT
ARABAM GARAJ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolodiyari.com jigoloajansimiz.xyz jigolosahibinden.com jigoloilansitesi.com jigolokayitci.com jigololarariyorum.com

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün