Porsche 99X Gen3 Formula E Aracı Görücüye Çıktı

Porsche, Formula E’de 4. sezonuna hazırlanırken, yeni 99X Gen3 Formula E aracını tanıttı. Birazdan görsellerini de inceleyeceğimiz bu canavar 14 Ocak 2023’de Mexico City E-Prix’de ilk yarışına çıkacak. Yeni Gen3 araçlarında büyük bir motor değişikliği mevcut. Üretici şirket, Gen2 araçlarında 339 beygir olan güç sınırını, yeni modellerinde 475 beygir gücüne yükseltecek. Buna ek olarak ise artık kendi arka motorlarını da tasarlayacaklar. Ek olarak yeni Formula E aracında, önceki Gen3 araçlarının 280 km/h olan hızı 321 km/h olabilecek. İsterseniz bu canavarın tanıtımı için 14 Ocak tarihini beklemeyelim ve derhal incelemeye başlamış olalım. Tüm bilgileri siz kıymetli okuyucularımız için derledik.
Porsche 99X Gen3 Formula E Aracı Ön Aksında da Bir Motora Haiz Olacak
Yeni Porsche 99X Gen3 Formula E aracı için konuşacak fazlaca fazla özellik mevcut. Fakat ilk anlatmak istediğimiz güncelleme modelin ön aksında da bulunan bir tane motor. Fakat bu motor bildiğimiz motorlar benzer biçimde çalışmıyor. Bu yeni kurulum, araca rejeneratif frenleme gücü sağlıyor. Frenlemeden bahsetmişken, yeni 99X Gen3 modelinde geleneksel arka frenler de mevcut değil. Öteki taraftan modeldeki pil kapasitesi, bundan önceki nesle nazaran azaltıldı. Önceki nesilde 52 kW saat olan pil kapasitesi şimdi 38.5 kW saat olarak değiştirildi. Bu değişim ise tahmin edebileceğiniz suretiyle yeni modelin fazlaca daha hafifçe ve çevik olması için yapılmış oldu.

1 of 6

Tüm bunlara ek olarak ise Porsche 99X Gen3 aracının tasarımı hakkında da bir kaç detay vermek istiyoruz. Fotoğraflardan da anlaşılabileceği suretiyle, ön tekerleklerin üstünde bulunan büyük kaplamalar yeni modelde mevcut olmayacak. Modelin arka kısmını incelediğimizde ise yeni alçak kanat gözümüze çarpıyor. Bunun varlığı ise modele kesinlikle karakteristik olarak yeni bir hava katıyor.
Yeni Model, Motor Sporlarının Geleceğini Şekillendirecek
Porsche 99X Gen3 Formula E aracı hakkında Porsche Motorsport Başkan Yardımcısı Thomas Laudenbach izahat yapmış oldu. Laudenbach, “Weissach’taki geliştirme ekibimiz bu yarış otomobiline deneyimlerini aktardı. Tamamen yeni Formula E nesli benzer biçimde, Porsche 99X Electric Gen3 de tamamen elektrikli yarışlarda teknolojik bir kilometre taşını temsil ediyor. Formula E ve ek olarak Porsche için, ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın 9. sezonunda bu yeni otomobillerin yarışlara iştirak etmesi, motor sporlarının geleceğini şekillendiren mühim bir adımdır.” dedi.
Satılık Tüm Porsche Modellerini İnceleyin⇒

Bir cevap yazın