Polen Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar?

Polen filtresi vasıta içinde bulunan yolcuların sağlığını korumak için oldukça mühim bir parçadır. Seyahat esnasında aracınızın klimasını açtığınız takdirde aracın iç kabinine temiz hava gelmesini elde eden polen filtresi, sürüş esnasında konforlu bir seyahat yapmanıza destek verir. Bunun yanı sıra yolcuların sağlığını mühim seviyede korumaktadır. Sadece belirli süre aralıklarında polen filtresinin değişmesi gerekmektedir. Şundan dolayı her filtrede olduğu benzer biçimde uzun süre kullanıldığı takdirde filtre tıkanır. Böylece dışarıdan gelen tozlara engel olması imkansız. Peki ya polen filtresinin emek harcama prensibi nedir? Ne kadar süre ile değiştirilmesi gerekir? Gelin hep beraber detaylandıralım…
Polen Filtresi Nedir? 
Dışarıdan vasıta kabinine girecek olan hava ilk olarak aracın ön panelinden geçerek havalandırma kısmına girer. Orada bulunan polen filtresi yada filtre grubu geçen havayı süzer. Süzülen hava kabin içine girer.
Polen filtresi yapısal olarak incelendiğinde kağıt ve kumaş türevi bir maddeden oluşmaktadır. Hava ile taşınan parçacıkları yakalamak için hususi olarak üretilmiştir. Polen, kir, böcekler ve alerjenler filtrede sıkışarak otomobilinizin içindeki havayı temiz meblağ. Fakat zaman içinde filtre, sıkışan partiküllerle yüklenir ve hava, kabin hava filtresinden geçmeye çalışır. Kabin hava filtresi hava akışını kısıtladığında değiştirilmesi gerekecektir.
Polen Filtresi {Nasıl} Tesir Eder?
Otomobillerde kullandığımız havalandırma ve klima için dışarıdan alınan hava kabin içine girmeden ilkin filtrelenir. Filtreleme sonrasında polen ve kirlerden arınan temiz hava kabin içine verilir. Sadece zaman içinde polen filtresi dolar ve tıkanır. Havayı süzemeyecek hale gelir. Fena bir koku oluşabileceği benzer biçimde klima ve kalorifer performansı da hissedilebilir derecede azalır. Bu durumda yapılması ihtiyaç duyulan polen filtresinin değişimidir. Polen filtresinin değişiklik periyodu, yaşanılan yere gore değişebileceği benzer biçimde averaj olarak 20.000 km’dir. 20.000 km olarak belirlenen periyot, kent içi için geçerlidir. Fakat sürekli tozlu çakıllı yollarda kullanılan araçlarda daha erken değişiklik tavsiye edilir.
 

Polen Filtrenizin Değiştirilmesi Icap ettiğini Gösteren Emareler

Havalandırmalardan gelen garip, hoş olmayan koku
Havalandırma menfezlerinden kısıtlı hava akışı
Camların buğulanmasını engelleme zorluğu

Polen Filtresi {Nasıl} Değiştirilir?
Onarım bakım servisinde, polen filtresine erişim sağlanır. Bazı araçlarda polen filtresi, motor bölmesinde akünün arka kısmında bulunur. Sadece bir çok araçta, yolcu tarafında torpido gözünün arka bölümünde bulunur. Eski, kirli filtre çıkartılıp çöpe atılır. Kalan kalıntılar filtrenin konumundan temizlenir. Yerine yeni bir filtre takılır ve kapak sabitlenir. Uygulaman, doğru akışı sağlamak için ön paneldeki hava akışını denetim eder.

Kirli bir kabin hava filtresine takılan rutubet, havalandırma deliklerinden fena bir kokuya niçin olur. Bakım aralığından oldukça ilkin kabin hava filtresinin değiştirilmesini gerektirebilir.
Bazı kabin hava filtreleri HEPA (yüksek verimli partikül hava) filtreleridir ve maliyetleri standart bir filtrenin oldukça üstünde olabilir.

2. El Otomobil İlanları

Bir cevap yazın