Peugeot Suv 2008’in Elektriklisi Yollara Çıktı!

PEUGEOT’nun B-SUV segmentindeki iddialı modeli SUV 2008’in tamamen elektrikli versiyonu devletimizde de satışa sundu.
İlk aşamada, sınırı olan sayıdaki bayide ve stoklarla, 900.000 TL’lik fiyatlarla satışa sunulan PEUGEOT e-2008’lerin tamamı kısa sürede satılırken gelecek aylarda teslimat için ön sipariş alımına da başlandı.
Hediyeleriyle Geliyor
PEUGEOT Türkiye, e-2008 modelinde lansmana hususi olarak duvar tipi şarj aleti (Wallbox), E-Şarj istasyonlarından 1 yıl geçerli, 20.000 TL elektrik aboneliği ve şarj kablosu hediyeleriyle de avantajlı bir teklif sunuyor. Hatta Lityum-iyon bataryası, 50kWh kapasitesi, 136 HP’lik gücü ve 3 değişik sürüş modunda 324 km’lik averaj elektrikli menziliyle dikkat çeken PEUGEOT e-2008, DC süratli şarj istasyonlarında 30 dakikada bataryasının %80’e kadar şarj olmasını sağlıyor. Müşteriler, web sitesinde devreye alınan, “yakıt tasarrufu hesaplama aracı” ile benzinli, dizel ve elektrikli araçların maliyetlerini karşılaştırabiliyor ve kendilerine en uygun SUV 2008 versiyonunu tercih edebiliyorlar.

Türkiye’deki satışlarının yarısından fazlasını, 2008, 3008 ve 5008 şeklinde SUV modelleriyle elde eden PEUGEOT, elektrikli otomobil pazarına B-SUV segmentindeki e-2008 ile giriş yapmış oldu.
İlk aşamada 19 pilot satış noktasında ve sınırı olan stokla. Türkiye pazarına hususi lansman avantajlarıyla adım attı. Tek donanım seçeneği olan GT versiyonuyla sunulan PEUGEOT e-2008, 900.000 TL’lik fiyatıyla dikkat çekiyor. Bununla beraber kısa sürede ilk parti araçların tamamı sattılar. Bir yanda da gelecek aylarda teslimat için ön sipariş alımına da başladılar. Lansman dönemine hususi olarak duvar tipi şarj aleti (Wallbox), E-Şarj istasyonlarından 1 yıl geçerli 20.000 TL elektrik üyeliği ve şarj kablosu hediyeleriyle iddialı bir başlangıç meydana getiren PEUGEOT e-2008, 136 HP’lik gücü, 260 Nm’lik torku ve 3 değişik sürüş moduyla, PEUGEOT’nun Türkiye’deki elektrikli mobilitedeki dönüşümündeki ilk örneği oluyor.
e-2008 İlk Fakat Kesinlikle Tek Değil
Yeni PEUGEOT e-2008 ile Türkiye pazarında ilk kere elektrikli bir otomobil sunduklarını belirtti. PEUGEOT Türkiye Genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu izahat yapmış oldu. “Türkiye otomotiv pazarında elektrikli otomobillerin hem tane hem de pazar ivmesi başka hiçbir segmentte yaşanmıyor. Bu değişiklik içinde uygun şartların oluştuğuna inandığımız için ilk elektrikli modelimizi, B-SUV segmentinde uzun süreden beri önder olarak yer aldığımız SUV 2008 üstünden, e-2008 olarak belirledik. Gelen ilk parti araçların tamamı kısa bir sürede satılırken, hızla gelecek aylarda teslimat için ön sipariş almaya da başladık. Elektrikli 2008’e yoğun bir ilgi olması bizleri mutlu ediyor. Ayrıca e-2008 bizim Türkiye’de satışa sunduğumuz elbet ilk model fakat kesinlikle tek elektrikli modelimiz olmayacak. 2023’te e-308 elektrikli binek modelimize ek olarak, ilerleyen yıllarda elektrikli hafifçe ticari araçlarımızla da ürün gamımızı genişleteceğiz” açıklamasında bulunmuş oldu.
Etkisinde bırakan Tasarım

PEUGEOT SUV 2008’in etkisi altına alan tasarımı, e-2008’de de koruyor. Önde, markanın sembolü olan üçlü aslan pençesi ışık imzası full LED farlar, “PEUGEOT imzası Aslan Dişi” gündüz farları, yatay motor kaputu ve Metalure tampon kaplamasıyla kuvvetli ifade mevcut. Yan tasarıma geçildiğinde aerodinamik detaylarla hafiflemiş 18 inç jantlar görüyorz. Parlak siyah cam çerçeveleri ve açılır cam sunulması çekiciliğini arttırıyor. Bununla beraber Ön çamurlukta yer edinen “e” monogramıyla da aracın tamamen elektrikli olması dikkat çekici. Arka tasarımda da e-2008 ifadesiyle vasıta içten yanmalı motorlara haiz versiyonlarından ayırıyor.
İç Mekânda Konfor Ve Dinamizm Bir Arada

i-cockpit özellikli iç mekanda kompakt GT paket deri direksiyon oldukça göze çarpan. 3D dijital ön gösterge paneli, 10 inç kapasitif dokunmatik multimedya ekranı oldukça havalı. Ek olarak dikkat çekici e-toggle vites tasarımı sürdürüyor. Ek olarak “Lime Yeşil” dikişler ve detaylarla elektrikli e-2008, çerçevesiz elektrokrom dikiz aynası gözümüze çarpıyor. Ek olarak Mistral alcantara koltuk döşemeleriyle de lüks ve konforlu bir atmosfer görüyoruz. Ek olarak 8 değişik renkte ambiyans aydınlatması ayarlanabiliyor.
Güvenlik Donanımlarıyla Eksiksiz
Oldukca kapsamlı güvenlik donanımlarıyla sınıfının en iyilerinden kabul edilen PEUGEOT e-2008, Bitkinlik Tespit Sistemi (Dikkatsizlik Idrak etme), Dur & Kalk Fonksiyonlu Adaptif Cruise Control, Şerit Konumlama Asistanı, Güvenli Takip Mesafesi Uyarısı, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Akıllı Far Sistemi (Etken Uzun Far) ve Etken Tam Durdurma Güvenlik Freni’ni standart olarak sunuyor. Ek olarak 3 değişik görüş açısı sunulan Geri Görüş Kamerası ilki. İkinci olarak Ön ve Arka Park Sensörleri ve 3D Navigasyon görüyoruz. Bunlar modelin teknolojik donanımları içinde içeriyor. Ek olarak dış tasarımdaysa Cam Tavan ve Tavan Perdesi gözümüze çarpıyor. Bununla beraber Tavan Barları ve Karartı Arka Camlar standart olarak karşımıza çıktı.
Sürüş Deneyiminde Elektrikli Süreci
PEUGEOT e-2008, 3 değişik sürüş modunda değişik güçler ve menziller sunabilen seçeneklerde gezi edilebilmesini sağlıyor. Düzgüsel Mod seçiliyken 109 HP güç ve 220 Nm tork sunabilen PEUGEOT e-2008, 130 km/s maksimum hız ve 324 km menzil sağlayabiliyor. Spor Mod seçiliyken 136 HP güç ve 260 Nm tork sunabilen PEUGEOT e-2008, 150 km/s maksimum hıza kadar ulaşabilirken, menzil ortalama yüzde 10’luk bir kayba uğrayabiliyor. Eco Mod seçildiğindeyse güç 82 HP’ye, tork da 180 Nm’ye ve maksimum hız da 95 km/s’ye düşüyor sadece menzil Düzgüsel Mod’a oranla yüzde 40’a varan artış sağlanıyor. PEUGEOT e-2008’deki 50kWh Lityum İyon Bataryalar için 8 yıl- 160.000 km (%70) batarya garantisi sunuluyor. Ek olarak rejeneratif fren ile menzil kazanımı da gerçekleştirilebiliyor.
Peugeot 208 Fiyat Sıralaması

Bir cevap yazın