Peugeot E-Lion Projesi ile Beş Yeni Elektrikli Model Geliyor!

Fransız otomobil üreticisi Peugeot, elektrifikasyon süreci için geleceğe dönük planlarını açıklamış olduğu E-Lion projesini duyurdu. Marka, yeni elektrikli otomobillerini geçtiğimiz Eylül ayında duyurmuştu. Yeni projeye gore önümüzdeki iki yıl içinde, bazı modellerine daha evvelde aşina olduğumuz 5 yeni elektrikli otomobili bizlerle tanıtmış olacak. Peki Peugeot E-Lion projesi bizlere neler sunuyor?
Elektrikli Modeller STLA Mimarisine Dayanacak!
Peugeot, geçtiğimiz aylarda tanıttığı Inception konseptinde elektrikli otomobillerindeki vizyonu hakkında bizlere bir ipucu vermişti. Önümüzdeki iki yıl içinde; 308, 308 SW ve 408 modellerinin elektrikli versiyonlarını göreceğiz. Bunun yanı sıra öteki iki elektrikli model ise STLA mimarisine dayanacak.
E-Lion Projesi Üç Hedeften Oluşuyor

Peugeot’nun E-Lion projesi toplamda üç değişik hedeften oluşuyor. Ilk olarak 5 modelde elektrikli güç aktarma organı kullanılacak. Bir diğeri ise en geç 2025 yılına kadar yalnız elektrikli otomobil üretme hedefinde bulunuyor. Son olarak 2030 yılına kadar ise tüm elektrikli otomobilleri STLA platformu üstünde üretecek.
Hibrit Teknolojisine Haiz Yeni PureTech Motor!
Peugeot’nun açıklamasına gore C segment SUV modellerinde 48 voltluk hibrit teknolojisini bu yıl iki değişik modelde göreceğiz. Bu 48 voltluk teknoloji, 28 beygir gücünde ve altı ileri elektrikli çift kavramalı bir şanzıman (E-DCS6) ile kombin edilecek. Ek olarak Peugeot’un hibrit teknolojisine haiz PureTech motoru 100 ve 136 beygire haiz otomobiller sunacak. Bununla beraber kalkış anında daha çok tork üretmesiyle yakıt verimliliği açısından avantaj sunuyor. Yüzde 15 yakıt verimliliği sunan sistem kent içinde yüzde 50 oranında elektrik modunda kullanılacak. Ek olarak 208, 308, 2008, 5008 ve 408 modelleri 400 kilometreden fazla menzile ve 21 kW entegre elektrik motoruna haiz olacak. Fakat E-3008 modeli 700 kilometreye kadar menzile haiz.
Sıfır kilometre Peugeot modellerini incelemek ve modeller hakkında daha çok şey öğrenmek için buraya tıklayın!

Bir cevap yazın