Peugeot 208 GT Kontrol Sürüş İzlenimleri

Atletik silueti, uzun sportif gövdesi ve baştan çıkarıcı yuvarlak hatlarıyla PEUGEOT 208 GT, kuvvetli bir kişilik sergiliyor. Peugeot 208 GT kontrol sürüş izlenimleri yazımızın devamında.
Peugeot 208 GT Kontrol Sürüş İzlenimleri
Tasarım
Yeni Peugeot 208, tasarımıyla oldukça dikkat çekici bir otomobil. Aracı ön tasarımdan incelediğimizde; Peugeot’un yeni tasarım dilinden izler görüyoruz.
Faro Sarı rengi parlak siyahla çok iyi bir kombin olmuş. Aracın bu kadar sportif görünmesinin bir sebebi de bu olmalı.

Far grubunda bulunan aslan pençesi ve aslan dişi detaylar aracı ön plana çıkarıyor. Aslan dişi olarak adlandırılan led aydınlatma standart olarak sunuluyor.
Üstünde Aslan ve krom detaylar olan büyük ön panjur, tasarımı tamamlıyor. Ek olarak “208” model ibaresi de tampona, yeni yerine konumlandırılmış.
Aracı yan profilden incelediğimizde; Parlak siyah çamurluk kaplamalarını görüyoruz. Crossover araçlardan aşikar olduğumuz bu kaplamalar aracı çok kaslı göstermiş. Aracın C sütununda bulunan ibare de tasarıma hoş bir detay katmış.
Araçta bulunan 17 inç boyutundaki elmas kesim jantlar, üstündeki parlak siyah detaylarla beraber araçla bir tüm haline gelmiş. Bu jantlar GT ve GT line donanım paketlerinde standart olarak sunuluyor. Giriş seviyesi paketlerde ise 16 inç ebatında elmas kesim jantlar bulunuyor.

Yeni Peugeot 208’i genel olarak incelediğimizde daha uzun ve daha geniş olarak tasarlandığını görüyoruz. Ek olarak tavan daha alçak olarak tasarlanmış. Bu durum sportif görünümün yanı sıra; aracın ağırlık merkezini alçaltmış. Bu da daha sportif sürüşler anlamına geliyor.
Arka Tasarım
Peugeot 208 in arka tasarımında da Peugeot’un tasarım dilini direkt olarak görüyoruz. Arka stop lambaları Peugeot 3008 ile oldukça benzer tasarıma haiz. Stoplardaki aslan pençesi çok şık duruyor. Stoplar içinde üstünde Peugeot yazısı bulunan; parlak siyah renkteki kaplama, tasarımı tamamlıyor.
Aracın arka tamponunda da siyah kaplama mevcut. Sadece bu kaplama GT ve GT line donanım paketlerinde bulunuyor Ek olarak tamponda konumlandırılmış gerçek egzoz çıkışı da oldukça güzel. Egzoz çıkışı 2 uçlu buradan aracın 130 hp gücünde olduğu anlaşılıyor. 100 hp gücündeki versiyonlarda tek egzoz çıkışı bulunuyor.
Bagaj
Yeni Peugeot 208’in bagaj kapağı manuel olarak açılıyor ve 311 litrelik bagaj hacmi bizleri karşılıyor. çok büyük olmayan bir hacim olsa da kafi bir kullanım sunacaktır. Bagaj kenarında bulunan lastiklerle çanta vs sabitlenebilir.

Arka Koltuk
Peugeot 208 B sınıfı minik bir otomobil, bu sebeple arka yaşam alanını değerlendirirken bunu göz önünde bulundurmamız lazım.
Peugeot 208’in ön koltuğu ideal sürüş pozisyonuna nazaran ayarlıyken diz mesafesi 4 parmak baş mesafesi ise 2 parmak kadar. Baş mesafesinin birazcık minik olması aracın sportif tasarımından kaynaklanıyor. Ufak boyutlarına karşın rahat bir halde seyahat yapılabilir.
Koltukların arkasında bulunan filelere eşya koyulabilir. Ek olarak burada da 2 tane usb çıkışı bulunuyor.
Aracın şaft tüneli oldukça yüksek değil fakat 3 şahıs seyahat yapmak pek kolay olmayacaktır.
Araçta büyük fakat açılamayan bir cam tavan bulunuyor. Cam tavan yardımıyla aracın içerisi çok ferah. Cam tavanın perdesi manuel olarak kapatılıp açılabiliyor.
Arka bölümde bulunan led tavan lambaları dokunmatik olarak açılıp kapanabiliyor ve oldukça stabil çalışıyor.
Kokpit
Peugeot 208’in kokpiti b sınıfında olan bir otomobil için çok güzel ve oldukça etkisi altına alan. Peugeot 208’de 3 boyutlu gösterge paneli var. 3 boyutlu gösterge paneli bilhassa akşam sürüşlerinde çok keyifli. Gösterge paneli değişik tasarımlarda kullanılabiliyor. Ek olarak araçta navigasyon da bulunuyor. 3D kokpit ile başarı göstermiş ve keyifli bir navigasyon deneyimi sunuluyor. Genel olarak sürücü odaklı tasarlanmış kokpit, Kokpitin kapı döşemeleri ile birleşim bölgeleri çok güzel tasarlanmış.
Tamamen dokunmatik multimedya ekranı için konsola dokunmatik kısayollar eklenmiş. Bu sayede daha kolay bir kullanım sunuluyor. Dokunmatik kısayolların önünde ise piano tuşu benzeri yapıda fizyolojik tuşlar bulunuyor. Bunların yanında ise ses açma tuşu oldukça güzel konumlandırılmış.
Peugeot 208’de 8 değişik renge haiz ambiyans aydınlatmaları da kokpiti güzel gösteren detaylardan.
208’de Peugeot modellerinden tanıdığımız 2 kollu direksiyon simidi mevcut. Alttan ve üstten basık olan direksiyon sportif hissettiriyor. Sadece direksiyon ayarını birazcık yükseğe aldığımızda gösterge panelini görmek zorlaşıyor.
Vasıta minik eşya gözleri açısından çok varlıklı. Vitesin ön bölümünde bulunan bu yere eşya koyulabilir. Ek olarak bu alanın üstünde bulunan bu gözde kablosuz şarj mevcut.
Burada 1 tane usb çıkışı mevcut, 1 tane de type C çıkışı var. 12 volt çakmak soketi de burada bulunuyor.
Burada 2 tane bardaklık mevcut, ek olarak hareket mekanizmasına haiz kol dayama derin bir göze haiz. Torpido gözünün derinliği de oldukça başarı göstermiş.
 
Sürüş
Peugeot 208 GT oldukça keyifli bir sürüşe haiz. 1.2 litre 130 hp gücündeki motoru 8 ileri otomatik şanzıman ile kombin edilmiş. Peugeot 208 GT yapınak verisine nazaran 0’dan 100 km/h hıza 8.7 saniyede ulaşıyor. Biz testimizde bu süreyi x olarak ölçtük.
Peugeot 208 GT’nin yapınak verisi yakıt tüketimi 100 kilometrede averaj 4.5 litre. Aşırı beslemeli minik hacimli motora haiz araçlardaki genel durum bu araçta da var. Sakin kullanımda düşük yakıt tüketimine sahipken performanslı kullanımlarda tüketim bir çok artar.

Peugeot 208’de birçok güvenlik sistemi mevcut. Çarpışma önleme sistemi, sürüş asistanı, kör nokta uyarı sistemi, bunlardan bazıları.
Sürüşten genel olarak bahsedecek olursak; Direksiyon simidi ele güzel oturuyor. İlk başta gösterge panelini görmekte güçlük çekiliyor. Fakat direksiyonu ayarlayınca mesele çözülüyor. Aracın vites geçişleri süratli ve hissettirmiyor, yol tutuşu çok iyi, bilhassa sport modda oldukça keyifli bir vasıta.
2.El Otomobil İlanları

Bir cevap yazın