Pert Kaydı ve Hasar Kaydı Farkı Nedir?

İkinci vasıta alım satımında müşterilerin en oldukca dikkat etmiş olduğu konuların başlangıcında hasar olup olmadığı gelir. Alıcıların ikinci el vasıta alırken kesinlikle aracın tramer kaydını denetim etmesi gerekir. Tramer kaydında çokça karıştırılan pert kaydı ve hasar kaydının farkı nedir?
Hasar Kaydı Nedir?

Hasar kaydı, aracın geçmişteki kazalarını, tamirleri ve değişen parça bilgilerinin kayıtlarına denir. İkinci el vasıta alım satımında oldukça mühim olan bu mevzu üçe ayrılır; ağır hasar kaydı, hasar kaydı ve pert kaydı.
Pert Kaydı Nedir?

Eğer aracın daha öncesinde pert kaydı bulunuyorsa, aracın daha ilkin trafik kazasında ağır hasar alarak kullanılmaz hale geldiğini gösterir. Ek olarak trafik kazası sonrası uzmanlar tarafınca aracın hasar oranı incelenir ve eğer yüzde 70‘inden fazlası zarar görmüşte vasıta pert kaydı oluşturulur.
Hasar Kaydı ile Pert Kaydı Arasındaki Fark Nedir?

Gene ikinci el vasıta almak isteyen müşterilerin sıkça duyduğu şeylerin başlangıcında hasar kaydı ve pert kaydı geliyor. Fakat hasar kaydı ve pert kaydı çokça karıştırılan şeylerdir. İki hasar kaydı arasındaki en mühim fark yüzde 70 oranıdır. Şu demek oluyor ki hasar oranının 70’in üstünde olan araçlar pert olarak kabul edilir. Bu kayıtların sistemde kayıt edilmesine ise tramer kaydı denir. Ek olarak pert kaydı olan araçların trafiğe çıkması oldukca doğru olmamasıyla beraber hem ekonomik olarak hem de can güvenliği bakımından bir oldukca probleme yol açabilir. Şu demek oluyor ki pert kaydı araçların trafikte seyretmesi oldukca doğru değildir.
Hasar ve Pert Kaydı Sorgulama {Nasıl} Yapılır?

Tramer sorgulama işlemi yapmanın birden oldukca yolu bulunuyor. Bunlardan bir kaçı şu şekildedir;

e-Devlet, “Sigorta Informasyon ve Nezaret Merkezi (Tramer)” ekranı üstünden,
Sigorta Informasyon ve Nezaret Merkezi, “Tramer Sorgulama” ekranı üstünden,
Sigorta Informasyon ve Nezaret Merkezi’nin 5664 numaralı SMS hattına plakayı bildiri atarak,
11890 Alo Hasar Davet Merkezi’ni arayarak, şasi numarası ile tramer kaydı sorgulaması yapabilirsiniz.

Satın almak istediğiniz ikinci el aracı tramer sorgulaması yaptıktan sonrasında satın almak karşılaşabileceğiniz risk ve kazalara karşı sizi korur.
Son olarak arabam.com‘da “Hasar Sorgulama” ekranı üstünden sorgulama işleminizi kolay bir halde yapabilirsiniz.
Hasar Sorgulama

Bir cevap yazın