Pasta Cila Nedir ve {Nasıl} Uygulanır?

Teknik özellikler haricinde otomobil meraklılarının en oldukca dikkat etmiş olduğu şeylerden biri şüphesiz araçların dış görünümüdür. Bu sebeple, aracına zaman ayırmak isteyen sürücüler, pasta cila uygulamasını belirli periyotlarda yaptırır. Bu işlemden haberdar olmayan ve dikkat çekici adı sebebiyle pasta cila nedir diye merak edenler de olabilir. Aracınızın güncelliğini uzun süre koruyabilmenize destek olan bu işlem, panellerinizi güneş hasarına karşı korumaya da destek oluyor. Birden fazla aşaması bulunan pasta cila hakkında daha detaylı detayları sizin içi yazımızda derledik. Gelin bu uygulamaya daha yakından bakalım.
Pasta Cila Nedir?

Arabalardaki çizik, lekelenme ve oksitlenme şeklinde kusurlardan kurtulmak için uygulanan en yaygın işlemlerin başlangıcında pasta cila gelir. Uygulamadan bahsederken bu iki kavram bir arada kullanılsa da pasta ve cila birbirinden değişik işlemlerdir. Sadece halk içinde, topyekün bakımı tanımlamak için beraber kullanılırlar.
Pasta cila ne işe yarar? Bu uygulama, bir tür sıvı zımparalama işlemidir. Otomobil yüzeyindeki boya kaplamasının fizyolojik ve kimyasal yöntemlerle inceltilmesini sağlar. Yıkama fırçalarının zaman içinde yüzeyleri çizmesi, güneş ışınlarının boya rengini matlaştırması ve sürüş anında yol üstündeki çakıl taşı, kum şeklinde maddelerin yarattığı tahribat şeklinde sebeplerle aracınız zarar görebilir. Aracınızın yüzeyinde bu nedenlerle oluşan deformasyonlar var ise otomobilinizi boyatmak yerine pasta cila uygulaması yapmayı tercih edebilirsiniz.
Pasta ve Cila Aşamaları
Pasta, arabaların yüzeyindeki çizik ve asidik kusurların yok edilebilmesi için meydana getirilen ilk uygulamadır. Bu uygulama ile boya üstünde aşındırma yapılarak çiziklerin yok edilmesi amaçlanır. Bu aşındırma işleminde, yüzeydeki boya inceltilerek çiziklerle aynı seviyeye getirilir. Çiziklerin derinliğine ve aracınızın rengine bakılırsa değişik türde pastalar kullanmanız gerekebilir.
İkinci aşaması olan cila ise pasta uygulamasının peşinden yüzeyde kalan pürüzleri yok etmek için gerçekleştirilir.  Ek olarak yüzeydeki mat görünümünü yok ederek parlak hale getirir. Bu işlem otomobil yüzeyini parlatırken koruma da sağlar.
Pasta Cila {Nasıl} Yapılır?

Pasta cila {nasıl} yapılır merak ediyor ve uygulamak istiyorsanız işe ilk olarak temizlikten başlamalısınız. Otomobil üstündeki kir, işlemler esnasında aşındırıcı olabilir. Bundan dolayı işlem öncesi arabanın yüzeyini iyi bir halde temizlemek gerekir. Temizlerken de motorun ve kaputun altındaki elektrikli parçalara su dökmekten kaçınmalısınız. Yalnızca otomotiv kaplamaları için tasarlanmış ürünleri kullanmanız da oldukça mühim. Zira sert temizleyiciler boyaya zarar verebilir. Otomobilin tavandan başlayarak bölümler halinde yıkanması ve durulanması işlerinizi kolaylaştıracaktır. Böylece vasıta kuruduktan sonrasında çıkarılması zor su lekeleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Yüzeyi iyice temizledikten sonrasında otomotiv sınıfı mikrofiber bez kullanarak aracı kurulayabilirsiniz.
İlk yıkamanın peşinden işlem uygulanacak yüzeylerin kil hamuruyla yine temizlenmesi gerekiyor. Kil hamur harcını, yüzeydeki son kalıntıların en ince gözeneklere kadar temizlenmesi amaçlanıyor. Temizlik aşaması tamamlandığında otomobile pasta cila {nasıl} yapılır sorusunun ilk aşaması da tamamlanmış oluyor. Devamında pasta işlemine geçiliyor. Pasta yapılacak alanların dışındaki bölgelerin gazete yada maskeleme bandıyla kapatılarak pastanın öteki bölgelere yayılması önlenmesi gereklidir. Polisaj makinesi ile dairesel hareketler çizilerek pasta işlemine başlanır. Herhangi bir aksilikten kaçınmak için işlemi yavaş ve yumuşak tutmak bu aşamada mühim. Sonrasında pasta meydana getirilen bölgeler biz bezle silinmelidir. Silme işleminin peşinden hare giderici yardımıyla, yüzeyde bıraktığı dairesel lekeler ortadan kaldırılmalı. Peşinden yumuşak bir süngere cila sürülerek pasta işlemindeki şeklinde polisaj makinesiyle cila uygulaması tamamlanabilir.
Kendini Temizleyebilen Vasıta Boyası

Bir cevap yazın