Otoyollarda Hız Sınırı Değişiyor!

Otomobiller için otoyollarda geçerli olan hız sınırları değişiyor. İçişleri Bakanlığı, otoyollarda hız sınırlarını otomobiller için tekrardan düzenledi. Üstelik yeni uygulama 1 Temmuz itibari ile başlamış olacak.
Otoyollarda Hız Sınırları Yeni Düzenleme
Yukarıda bahsettiğimiz benzer biçimde söz mevzusu uygulama 1 Temmuz’dan itibaren başlıyor. Bu yeni uygulamaya gore hız sınırları aşağıdaki şekilde olacak:

Edirne’den başlayıp Şanlıurfa’ya kadar devam eden otoyolda (Ankara – Niğde arası hariç) 130 kilometre/saat.
Bununla birlikte Şimal Marmara, İstanbul – İzmir, Ankara-Niğde otoyollarında da 140 kilometre/saat.

Bakanlıktan Izahat Geldi/Otoyollarda Hız Sınırları Değişiyor
Bakanlık tarafınca meydana getirilen açıklamayla 81 il valiliğine, İçişleri Bakanının imzası ile otoyollardaki otomobil hız sınırlarıyla ilgili yazı geldi. Söz mevzusu yazıda, Karayolları Trafik Kanunu’nun Hız Sınırları başlıklı 50’nci maddesinde, “Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına gore sürülebileceği en fazlaca ve minimum hız sınırları, şehirler arası çift yönlü kara yollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat olarak belirlenir. Üstelik otoyollarda da 120 kilometre/saat hızı geçmemek suretiyle yönetmelikte belirlenir“ hükmünün yer almış olduğu da dile getirildi.
Bununla birlikte yazıda şunlar da mevcuttu: Yol standartlarını dikkate alınarak ilgili mevzuat çerçevesinde ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın görüşüyle belirtilen hız sınırları, İç İşleri bakanlığı tarafınca yerleşim yeri dışındaki şehirler arası çift yönlü kara yolları ile bölünmüş yollarda ve otoyollarda otomobiller için 20 km/saate kadar artırılabilir.

Uygulama 1 Temmuz’da Başlıyor!
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın da uygun görmüş olduğu görüş şu şekilde. 1 Temmuz’dan itibaren artık otomobiller için otoyollarda yeni hız sınırı uygulaması başlıyor. Böylece bu tarihten itibaren:

Edirne – İstanbul (Avrupa otoyolu),
İstanbul – Ankara (Anadolu Otoyolu),
Niğde – Mersin – Şanlıurfa (Niğde – Tarsus kesimi, Tarsus – Şanlıurfa kesimi) ile
Çeşme – İzmir-Aydın otoyollarının mevcut olan 120 kilometre/saat olan hız sınırı 130 kilometre/saat oldu.
Üstelik Şimal Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı kısmı,
Malkara – Çanakkale, Gebze – İzmir/Menemen-Çandarlı,
Ankara – Niğde otoyollarında ise 120 kilometre/saat olan hız sınırı 140 kilometre/saate çıkacak.

Ek olarak yapımı devam eden otoyollar hizmete açıldığında 120 kilometre/saat olan hız sınırı, 20 kilometre/saat artarak 140 kilometre/saate yükselecek.
Bir öteki taraftan 1 Temmuz’da başlamış olacak uygulama kapsamında otoyollarda trafik işaretlemelerine yönelik emekler da devam ediyor.
Trink sat!

Bir cevap yazın