Otonom Teknolojiler Kullanıcılar Tarafınca Güvenilmez Bulunmuş oldu

Dünya geneli araştırmalar icra eden şirket J.D. Power, 2022 yılı otonom teknolojiler itimat endeksini deklare etti. Meydana getirilen araştırmaya gore hala bir fazlaca kullanıcı otonom teknolojilere güvenmiyor. Öteki taraftan bir fazlaca kullanıcı da hala daha otonom teknolojilerin {nasıl} çalmış olduğu hakkında düşünce sahibi değiller. Aslına baktığımızda bu teknolojiler dünya genelinde oldukça yaygın durumda. Fakat sonuçlara baktığımızda bir fazlaca kullanıcının hala bu teknolojiden haberi olmadığını yada buna aşina olmadığını görüyoruz. Şimdi sizler için derlediğimiz araştırma detaylarına geçelim.
Iştirakçilerin Yarısından Bir çok Otonom Teknolojileri Tanımlayamıyor
J.D. Power’ın her yıl yapmış olduğu otonom teknolojilere itimat endeksi araştırmasının, 2022 yılı neticeleri açıklandı. Bu sonuçlara gore kullananların bir bir çok hala bu teknolojilere güvenmiyor yada bunlar hakkında data sahibi değil. Sonuçlara gore, araştırmaya katılan kullananların %65’i otonom sistemleri tam anlamıyla tanımlayamıyor. Ek olarak iştirakçilerin %56’sı ise sürüş asistanlarını otonom teknoloji olarak nitelendiriyor. Aslen bir tek bu sonuçlara dayanarak bile insanların otonom teknolojiler hakkında fazlaca bir bilgisi olmadığını anlayabiliriz. Devam edecek olursak ise kullananların geneli, otonom sürüş için hala hazır olmadıklarını ifade ediyor. Buna gore ise, kullananların bu tür teknolojilere karşı hazırlık puanı 100 üstünden bir tek 39. Bu netice ise itimat endeksinde geçtiğimiz yıla gore tam üç puanlık bir düşüş bulunduğunu gösteriyor.

Araştırmaya Nazaran Bu Teknolojilere Itimat de Oldukça Düşük Durumda
J.D. Power’ın gerçekleştirdiği araştırmada, kullananların otonom teknolojilere güvenmediği de ortaya çıktı. Aslına bakarsak aslına bakarsan bilmediğiniz yada tanımadığınız bir  teknolojiye {nasıl} güvenebilirsiniz ki? Ek olarak iştirakçilerin bir tek %55’lik bir kısmı, otonom teknolojiler mevzusunda eğitim alabileceğini açıkladı. %45’lik kısım ise eğitim almayı bile reddettiler. Öteki taraftan ise iştirakçilerin %41’i şu anda araçlarında bulunan sürüş destek asistanlarının kendileri için kafi seviyede bir teknoloji bulunduğunu savundu. Bu kullanıcılara gore destek asistanlarından daha üst bir teknoloji kabul edilemez yada güvenilemez.
Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başlangıcında bulunan Lisa Boor ise sonuçlar ile ilgili bazı açıklamalar yapmış oldu. Boor, “Mesajımız başından beri değişmedi. Endüstrinin her parçası, kullanıcılara bu teknolojileri en doğru şekilde anlatmak için beraber çalışmalı. Itimat problemi sadece bu şekilde çözülebilir.” dedi.
 
Daha Önceki Araştırma Neticelerini İncelemek İçin Tıklayın⇒

Bir cevap yazın