Otomotivde Çip Krizi 2023’te Devam Ediyor

Otomotivde çip krizi 2023’te devam ediyor. Aslına bakarsak çip için tüketim talebi eskiye nazaran azalmış durumda. Sadece elektrikli araçlara geçiş süreci bu durumun normale dönmesine engel oluyor. Şu sebeple her geçen gün otomotiv sektörü daha çok çipe gerekseme duyuyor. Hal bu şekilde olunca küresel problem bir türlü bitmiyor.
Salgın döneminde süregelen ve bir türlü denetim altına alınamayan sorunla otomobil devleri cebelleşmeye devam ediyor. Bu kapsamda birçok üretici üretime ara vermek mecburiyetinde bırakıldı. Üstelik bun oldukça sık yaşayan markalar da oldu. Hal bu şekilde olunca otomobil üreticilerinin birçoğu zor durumda kaldı.
Otomotivde Çip Krizi Sürüyor

Küresel problem devam ederken otomotiv sektörüne tasarım icra eden firmalar de gelirlerini artırdılar. Dünyadaki birçok otomobil üreticisine çip tasarlayan Arm, 2022’de ciddi bir gelişme yaşadı. Gelirleri yüzde 35 arttı ve 2,7 milyar sterline ulaştı. Üstelik otomotiv biriminden elde etmiş olduğu gelirler son dört yılda beş katına terfi etti.
Analist Jay Goldberg, yarı iletken endüstrisinin daha da gelişeceğini altını çizdi. Ek olarak gelişme hamlelerinin oldukça iyi gittiğini de açıkladı. Ek olarak şu anda otomotiv pazarını hemen hemen domine eden bir firmanın olmadığını söylemiş oldu. Hal bu şekilde olunca rekabet de bir türlü durulmuyor. Bu durumda Tesla şeklinde kendi tedariğini icra eden markalar hariç hepsi diğerlerine yönelmek durumunda kalıyor. 2023’ün başlangıcında durum bu şekilde. Elektrikli araçlara geçiş ve çip problemi {nasıl} ilerleyecek hep beraber göreceğiz.
Sıfır KM Otomobil Modelleri

Bir cevap yazın