Otomotiv Devleri Tarafınca Meydana getirilen Şaşırtıcı Girişimler

Dünyaca meşhur otomotiv devleri bugünlere gelebilmek için tarih süresince bir ekip garip girişimler gerçekleştirmiş. Kimi insanı şaşırtırken kimi bu kadar da olmaz dedirtiyor. İşte, otomotiv devleri tarafınca üretilmiş şaşırtıcı ve garip eşyalar!
1) Peugeot’nun İlginç Girişimleri
Bir aile şirketi olarak kurulan Peugeot; ilk kurulduğu yıllarda temelinde çelik olan birçok şey üretmiş. Mesela; şemsiye iskeleti, testere, saatçilik ürünleri, kahve değirmeni, el aleti ve bisiklet şeklinde pek fazlaca ürün ortaya çıkarmış.
Tuz, Karabiber ve Kahve Öğütücüleri
Ürün yelpazesi oldukça geniş olan Peugeot, 1840 senesinde ilk kahve değirmenini satmış. Arkasından 1874 senesinde ise karabiber değirmeni üretimi yapmış. Ek olarak karabiber değirmeninin materyali olarak porselen kullanmış. Aslına bakılırsa; şimdilerde ahşap materyalli ürünü daha yaygın olarak yapılıyor.
Fakat en temeldeki tasarımın kullanımı da hala devam ediyor. Bugün de halen daha satışı, kendi logosu ile bir popüler markalar tarafınca satılıyor. Son olarak eklemek gerekirse; bu üretim kısmı, otomobil üretim kısmına bağlı olarak çalışmıyor.

El Aletleri
Otomobil piyasası hemen hemen oluşmamışken; Peugeot, 1810 senesinde ilk el aletini çıkarmış. O günden günümüz zamanına kadar; matkap ucu, matkap, testere vb. aletler üretmiş. Fakat 2012 senesinde haklarını Fransız asıllı bir markaya satmış.
Bisiklet
Peugeot, 1882 senesinde bisiklet üretimi yapmış oldu. Arkasından git gide katalogundaki bisiklet sayısını arttırdı. Ondan sonra otomobil ve bisiklet yapımı bölümlerini ayırdı. Günümüzde de halen daha bisiklet üretimine devam ediyor. Hatta bisikletlerine ilişik hususi bir internet sayfası bulunuyor.

2) Volkswagen’ın Sosis Üretimi
Volkswagen’in oldukça ilgi çekici olan ürünü sosistir. 1970 senesinde işçilerin karnını doyurmak maksadıyla sosis üretimine başlamış. Ek olarak otomotiv devi otomobilden daha fazlaca sosis üretimi yapıyor. Almanya da bulunan bir fabrikada bir günde 18 binden fazla domuz etinden sosis üretiyor. Hatta 2019 senesinde en fazlaca sattığı ürünün sosis olmasından dolayı pek fazlaca haber kanalına manşet olmuş.

3) Toyota’nın İlginç Girişimleri
Toyota, Volkswagen kadar değişik bir sektöre açılmasa da; karadan denize inerek, sürat teknesi pazarında da yer ediniyor. Ek olarak ev girişimleri de mevcut.
Sürat Tekneleri
1990 senesinde marka denizcilik sektörüne giriş yapmış. Bununla birlikte otomobil üretimi kadar seri bir üretimi yok. Ortalama 12 kişiyi taşıyabilen tekneler oldukça şık gözüküyor.

Evleri
1975 senesinde bu sektöre giren Toyota, konforlu ve lüks evler inşa ettiğini söylüyor.
4) Honda’nın Ürettiği Birçok Şey
Honda’da pek fazlaca dalda etkinlik gösteriyor. Başta otomobil olmak suretiyle motosiklet, ATV, tayyare, çim biçme makinesi ve su pompası şeklinde birçok ürün pazara sunuyor. Bunların yanı sıra marka “Asimo” adlı şeklen insana benzeyen bir robot geliştirdi.
Honda’nın Jeti
Öteki markalar şeklinde Honda’da global çapta hizmet veren oldukça büyük bir otomotiv firmasıdır. Aslolan olarak Japon menşeilidir. Otomobilin yanında jet üretimi de yapıyor. Bu alanda yapmış olduğu çalışmaların resmi adı ise HA-420 (HondaJet) olarak geçiyor. Jetin genel iç hacmi ise toplam 8 kişiliktir. Bunların 6’sı yolcu olurken 2’si mürettebat içindir.

5) Mitsubishi’nin Ürettiği Birçok Şey
Mitsubishi pek fazlaca piyasada etken; kalemden uzay teknolojisine kadar birçok şeyin üretimini yapıyor. Çalmış olduğu alanlardan bazıları; madencilik, yolcu gemileri inşası, bankacılık, emlak satışıdır.

6) Fiat’ın Günlük Gazetesi
1926 senesinde bir İtalyan gazetesi olan “La Stampa”yı satın alarak bünyesine katmış. Gazete ilk olarak yerelde bilinirken daha sonraları İtalya’da büyük günlük yayınlardan biri olmuş. Ek olarak kaynaklara nazaran 2017 senesinde hisselerini sattı.
7) BMW’nin Yarış Kızağı
BMW, ABD Birleşik Devletleri Olimpiyat Ekibi’nın kullanımı için bir yarış kızağı tasarladı. 2012 senesinde tasarlanmaya başlamış. Amerikan kızak ekibi ise; bu kızaklarla 2014 Sochi Kış Olimpiyatları’nda üçüncü olmuş.

Son olarak eğer bu içeriğimizi beğendiyseniz; “Otomobil Markalarının Keyifli Reklam Savaşları” başlığımıza da göz atmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın