Otomobillerle İlgili Bilmediğiniz İlginç Bilgiler!

Otomobiller artık günlük yaşantımızın eğer olmazsa olmaz parçası haline geldiler. Hepimiz sürücü olmasak bile gün içinde trafikte birçok otomobil ile karşılaşıyoruz. Peki otomobiller hakkında asla duymadığınız garip bilgiler bulunduğunu söylesek? İşte otomobillerle ilgili bilmediğiniz garip bilgiler…
Otomobillerle İlgili İlginç Bilgiler

1Arabalarda yer edinen ve bizlere yaptığımız hızı gösteren hız göstergeleri ilk olarak 1922 senesinde kullanılmaya başlanmıştır.

2Lüks otomobil üreticileri içinde yer edinen Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Audi ve Ducati markaları aslına bakarsak Volkswagen’e aittir.

3Her otomobilde averaj 30.000 değişik parça bulunmaktadır.

4Birçok ülkede satışı meydana getirilen Toyota, her gün 13.000 tane otomobil üretmektedir. Oysa bu sayı Ferrari’de günde 14 tane otomobildir. Üstelik her saniyede 1 tane Toyota Corolla satışı yapılmaktadır.

5Hayat kurtaran hava yastıklarının patlama süresi 40 milisaniyedir. Üstelik tam olarak 320 kilometre (200 mil) hıza sahiptirler.

6Bir otomobilde averaj olarak 916 metre elektrik kablosu yer verilmiştir.

7Araçların işi bittikten sonrasında parçaları boşa gitmiyor! Parçaların %80’i geri dönüştürülüp yine değişik amaçlar ile kullanılabiliyor. Üstelik ABD’de her yıl 15-20 milyon vasıta geri dönüştürülüyor.

8Üretilen ilk araçlarda direksiyon yerine iki tane kol bulunuyordu. Bu kollardan sağdakini çekince sağ tarafa soldakini çekince sol tarafa gidiliyordu. Bununla birlikte arabanın motorunu çalıştırmak için bir çalıştırma demiri gerekiyordu.

9Arabalarda bulunan ilk radyo 1929 senesinde üretilip Chevrolet tarafınca kullanıldı. Sadece sürücünün dikkatini dağıtabileceği düşünüldüğü için hükümet ilk başta onaylamamıştır.

10Yağmurlu havalarda eğer olmazsa olmaz olan cam silecekler Mary Anderson tarafınca üretilip 1903 senesinde patenti alındı. Üstelik cam silecekleri kullanıp otomobil üreten ilk marka ise Cadillac.

11Ortalamaya baktığımızda tüm hayatımızın 2 haftasını trafik ışıklarında harcıyoruz.

12Dünya genelinde bir aracın kullanım ömrünün %95’lik bir oranı park halindeyken geçiyor.

13İlk elektrikli vasıta üretimini Thomas Parker 1884 senesinde gerçekleştirmiştir. Bununla birlikte ABD ve Avrupa’da yasalara bakılırsa yayaları meydana gelebilecek vasıta kazalarından korumak için elektrikli araçların suni ses çıkarması zorunludur.

14Volkswagen tüm otomobil isimlerine Almanca rüzgâr çeşitlerinden isim vermiştir.

Polo: Kutup rüzgarları
Jetta: Jet rüzgarları
Passat: Alize rüzgarları

Türkiye’de Otomotiv Sektörü {Nasıl} Gelişti?

Bir cevap yazın