Otomobillerdeki Dokunmatik Ekranlar Ne Kadar Güvenli?

Otomobillerdeki dokunmatik ekranlar her geçen gün daha süratli ve daha akıllı oluyorlar. Peki fakat bu dokunmatik ekranlar ne kadar güvenilir? İsveç’te bir otomobil dergisi olan Vi Bilägare mevzuya dair bir araştırma yapmış oldu. Buna nazaran ilk olarak 1990’da ortaya çıkan bu ekranlar o denli da güvenli değil.
Otomobiller her geçen gün daha da gelişiyor. Bununla beraber iç özellikleri de sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Bu anlamda kullanıcıya oldukça kolay deneyimler vaat eden araçlar dokunmatik ekranlarını da geliştiriyorlar. Bilhassa de geniş ve dokunmatik ekranlar tüm otomobil kullanıcıları tarafınca sevmiş olarak kullanılıyor. Bundan dolayı yapı itibariyle tablet ve telefonlara oldukça benziyorlar. Bu sayede vasıta içindeki telefon yada tablete dönüşen bu ekranlar birçok değişik özelliğe sahipler. Çoğu zaman hem informasyon eğlence hem de güvenlik sistemleri ile entegre çalışıyorlar. Son zamanlarda daha da yaygın olan akıllı asistanlar da bu ekranlar ile geliyor.
Otomobillerdeki Dokunmatik Ekranlar Hakkaten Güvenli Mi?

Her ne kadar dokunmatik ekranlar giderek gelişiyor olsa da İsveçli otomobil dergisi bu durumun yalnız pozitif yönde olmadığını söylüyor. Yapmış olduğu bir araştırmaya nazaran bu teknoloji zannedildiği kadar güvenli değil. Bunu idrak etmek için çeşitli araçlar üstünde testler meydana getiren mecmua eski tip araçların tuşlarının daha iyi bulunduğunu anlamış oldu. Kontrol için  2005 model 12 Volvo otomobilini kullandılar. 4 ayrı testten geçen otomobiller dokunmatik ekranlara nazaran oldukca daha iyi çalıştılar.
Yeni Ekranlar Tuşlu Ekranlar Kadar Güvenli Değil Mi?

Araştırmaya nazaran otomobillerdeki tuşlar, düğmeler  ve anahtarlar sürücülerin sezgileri için daha iyi. Bu tarz şeyleri kullanırken gözlerini yoldan ayırmalarına gerek kalmıyor. Sadece dokunmatik ekranlara bakmaları gerekiyor. Bu esnada da yolu izlemeye devam edemiyorlar.
Sıfır KM Otomobil Modelleri

Bir cevap yazın