Otomobilde ÖTV İndirimi Olacak Mı?

Hepimizin uzun bir süredir beklediği otomobilde ÖTV indirimi açıklaması geldi. Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bu mevzuda izahat yapmış oldu. Buna nazaran önümüzdeki süreçte bir ÖTV indiriminin söz mevzusu olmadığı açıklandı. Fakat ÖTV’de matrah düzenlemesi yapılacağına dair bir izahat yapılmış oldu. Mevzu ile ilgili tüm bilgileri ise siz kıymetli okuyucularımız için derledik.
Otomobilde ÖTV İndirimi Yok Fakat Matrah Artırımı Yapılacak
Bugün TBMM’de Gömü ve Maliye Bakanlığı’nın Plan ve Bütçe Komisyonu gerçekleşti. Bunun arkasından ise Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati otomobilde ÖTV indirimi ile ilgili açıklamalar yapmış oldu. Bakan Nebati, ”Otomobilde ÖTV indirimi yok, matrah artırımı üstünde çalışılıyor.” ifadelerini kullandı. Bunun arkasından ise ÖTV’de herhangi bir indirimin olmayacağı fakat matrah artırımı olabileceği de açıkça anlaşılmış oldu.

ÖTV Matrahı Nedir?
Vergi yasalarına nazaran belirlenmiş ve vergi borcunu hesaplamak için kullanılan yapıya ÖTV matrahı denir. Özelliklerde otomobillerde ÖTV hesaplanmasında kullanılan bu yapı değişik alanlarda da kullanılır. Günümüzde meydana getirilen kanun kapsamında araçların tutarları üstünden yüzde ile beraber vergi hesaplaması yapılır. Özetlemek gerekirse aracınız hangi matraha giriyorsa ÖTV oranı da ona nazaran hesaplanır.
Son Düzenlemeye Gore ÖTV Matrah Oranları Ne Durumda?
ÖTV matrah oranlarına son olarak Ocak 2022 tarihinde bir düzenleme gelmişti. Buna nazaran ÖTV Matrahı vergisiz fiyat için;

120.000 TL altı için %45
120.000-150.000 TL arası %50
150.000-175.000 TL arası %60
175.000-200.000 TL arası %70
200.000 TL üstü %80

olarak belirlenmişti. Yeni düzenlemenin arkasından ise bu oranların ne durumda olacağı bilinmiyor.
ÖTV’siz Otomobil Tutarları {Nasıl} Olurdu ? ⇒

Bir cevap yazın