Otomobilde Fitil Temizliği ve Bakımı

Sürüş esnasında konforunuzu mühim seviyede etkileyen bazı küçük ayrıntılar bulunuyor. Bir çok vakit göz ardı edilen vasıta fitili de bunlardan biri. Kapı kenarlarında bulunan bu fitiller, bazı modellerde motor kaputunun ve bagaj kapağının altında da kullanılıyor. Üstlendiği vazife ise son aşama mühim. Temelde titreşim ve akustiği en düşük seviyede tutmak için kullanılan vasıta kapı fitilleri, yatılım noktasında tehlikeli sonuç öneme haiz. Bu parçalar deformasyona uğramış olduğunda ve bakımı tertipli olarak yapılmadığında da değişik problemler ortaya çıkabiliyor.
Vasıta Fitillerinin Deformasyonu
Vasıta kapı fitilleri, kapıların kenarlarını boylu süresince sarıyor. Darbe ve ses sönümleyici absorbe elemanı olarak vazife icra eden bu parçalar, yoğun güneş ve soğuktan etkileniyor. Bu hava değişimleri uzun dönemde fitillerin çatlamasına sebep oluyor. Sertleşen ve elastikiyetini kaybeden vasıta kapı filtreleri çatladığında yalıtım noktasında da yetersiz kalmaya başlıyor. Arabanın dışarı ile temasını kesen bu parçalardaki deformasyonların değişik negatif neticeleri da mevcut. Bu tarz şeyleri maddeler halinde sıralayacak olursak;

Yetersiz ses yalıtımı
Su sızıntıları
Toz sızıntıları
Rüzgar sesi
Kapı kilit sisteminden düşük randıman alınması
Yetersiz ısı yalıtımı

Kapı fitili, ses yalıtımı noktasında oldukça mühim bir eleman. Bu parçada meydana gelen bozulmalar, sürüş esnasında rüzgar sesinin duyulmasına sebep olabiliyor. Ek olarak fitiller deformasyona uğramış olduğunda içerideki ısı dengesi de bozulabiliyor. Kapı aralarından hava sızdığında vasıta içindeki ısıyı koruyabilmek oldukça güç. Bu durum, aracın yakıt sarfiyatını da artırabiliyor. Tertipli bakımlarla bu sorunların önüne geçebilmek mümkün. Hem fitil bakımı hem de temizliği için piyasada pek oldukca değişik ürün bulunuyor. Ek olarak ustalaşmış hizmet alabileceğiniz değişik merkezler de mevcut.

Araçlarda Fitil Bakımı
Vakit içinde, dış etkenler sebebiyle sertleşen otomobil kapı fitilleri görevini yerine getirememeye başlıyor. Yollardaki engebeler ve yüksek kasisler sebebiyle de bu yıpranan fitillerde boşluklar oluşuyor. Otomobil kapısını açıp kaparken oluşan sesler de çoğu zaman fitil boşluklarından kaynaklanıyor. Ek olarak eskiyen fitillerde sık karşılaşılan bir kısır döngü mevcut. Fitillerde oluşan boşluklar sebebiyle bu aralıklara kir ve toz doluyor. Akabinde de bu bölümlere dolan tozlar, fitilin deformasyon hızını artırıyor. Böylece ürünün kullanım ömrü hızla sonlanıyor.
Sprey formdaki fitil bakım ürünlerini kullanarak fitil bakımını kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu spreyi 10-15 santimetre mesafeden fitillerin üstüne püskürtmeniz gerekiyor. Sonrasında bir iki dakika kurumasını bekleyip mikrofiber bir bezle silebilirsiniz. Bazı uygulamalarda spreyi sıktıktan sonrasında kapıyı birkaç kez kapatıp açarak ürünün fitile daha iyi nüfuz etmesi sağlanabiliyor. Son aşama kolay olan bu bakımların altı ayda bir periyodik olarak yapılması tavsiye ediliyor. Böylece fitil, yumuşaklığını ve esnekliğini koruyabiliyor. Bu sayede kapıya sıkıca tutunarak yüksek yalıtım sağlıyor. Fitilleri nemli bir bezle tertipli olarak silerek temizliğini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra köpük formdaki temizleyicilerle yüzeylerini detaylıca temizleyebilirsiniz.

Otomobil Fitili {Nasıl} Değiştirilir?
Tertipli bakımlarla aracınızdaki fitilleri uzun seneler kullanabilmeniz mümkün. Fakat zamana yenik düşen ve mesele yaratan vasıta fitilleriyle de vedalaşmayı geciktirmeyin. Bu tür durumların yol açmış olduğu negatif neticeleri yukarıda sıralamıştık. Bunların yanı sıra değişiklik noktasında pek oldukca hata yapılabiliyor. Kalitesiz ürün seçiminin yanı sıra sürücüler, fitilde oluşan boşlukları tel ve plastik hortum benzer biçimde malzemelerle doldurabiliyor. Fakat kullanım ömrünü uzatmak için meydana getirilen bu tür hatalar, aracınıza daha büyük zararlar verebilir. Kullanılan yanlış malzemeler sebebiyle kapının tam oturmaması, en sık karşılaşılan problemler içinde. Sadece bu tür yollara başvurmak yerine, yeni bir fitil satın alarak problemi kalıcı olarak çözmenizde yarar var.
Eğer siz de fitil {nasıl} değiştirilir merak ediyorsanız takip etmeniz ihtiyaç duyulan adımlar son aşama kolay. Otomobilinize uygun olan vasıta kapı koruma fitilini seçtikten sonrasında üst taraftan başlayarak ürünü yuvasından çıkarabilirsiniz. Bunun için fitili kuvvetli bir halde çekmeniz kafi. Bazı modellerde kapı eşiğinin bulunmuş oldu bölümde plastik bir kapak içeriyor. Fitili sabitlemeye yarayan bu kapağı, yanlarında bulunan cıvataları çıkararak açabilirsiniz. Sonrasında fitil kolayca yerinden çıkacaktır. Aracın yuvalarını güzelce temizledikten sonrasında yeni fitili yerine takabilirsiniz. Ürünün yumuşak tarafının dışarıya bakması gerekiyor. Direkt olarak yuvalarına oturan otomobil fitillerini sabitlemek için harici bir ürün kullanmanız gerekmiyor. Fitili tüm kapı girişine yerleştirdikten sonrasında bastırarak yerine sabitleyebilirsiniz.
Bu yazımızda, vasıta kapı fitili {nasıl} takılır ve bakımında nelere dikkat etmek gerekir sizin için derledik. Vasıta yalıtımına dair merak ettiğiniz ayrıntıları, ses yalıtımını ele aldığımız blog yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın