Tofaş Doğan | Düşük Bütçeli Otomobiller 2

Gravatar Image
  • Whatsapp
tofas dogan dusuk butceli otomobiller 2 602578ed36a5b Tofaş Doğan | Düşük Bütçeli Otomobiller 2

Otomobil fiyatlarının yükselmesi ile birlikte ilk otomobilini alacak birçok kişi zor durumda kaldı. Eski fiyatlara bakıldığında 5 bin ₺ civarına dahi muayeneli bir araç alınabiliyorken şuan için en düşük fiyatlı araçlar ortalama 15 bin ₺ ‘den başlamaktadır. Düşük bütçeli otomobiller serisinin sıradaki aracı Tofaş Doğan ‘dır. Ülkemizde kuş serisi olarak tabir edilen bu araçların temiz ve düzgün olanları ortalama 25-30 bin ₺’den satışa sunulmaktadır. Bu yazımızda bu aracın artıları ve eksilerini sizler için derledik.

Tofaş Doğan 
1982-2003 yılları arasında satışa sunulmuş olan Tofaş doğan, 88 yılında farklı bir görünüme kavuşarak zamanının modern hatlarına sahip olmuştur. Genel olarak ülkemizde çok sevilen Doğan birçok kişi tarafından aile aracı olarak tercih edilmiştir.
Motor Özellikleri
Doğan’lar makyajlı kasaya geçtikten sonra 3 farklı isimle satışa sunuldu. L, SL, SLX. Doğan L ile SL arasındaki döşemeler aynıdır ancak SL’de tempra motor olarak adlandırılan üstten eksantrikli bir motor bulunur. SL ile SLX arasında da iç döşeme farkı vardır.

950 Kilogram ağırlığındaki araç, piyasa da neredeyse %90 oranında LPG kiti ile kullanılıyor.
Motor Tipi
Benzinli / 4 silindir
Motor Hacmi
1581 cc
Maksimum Güç
80 hp (59 kw) / 5.500 rpm
Maksimum Tork
122 Nm / 3.250 rpm
 
Güç: 80/5500 dev/dk (PS/DIN)
Ağırlık: 950 kg
Azami Hız: 180 km/h
Silindir Hacmi: 1.581 cc
Bagaj Kapasitesi: 460lt
Lastik Boyutları: 185/70/R14
Yakıt Kapasitesi: 50 lt
0-100 hızlanma: 13.1 sn
4 silindir 8 subaplı OHC motor

Bu aracın tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri ekonomik oluşudur. Piyasada bulunan kuş serisi araçların %95’inde LPG bulunur. Öyle ki kuş serisi bir araç alırken LPG var mı? Şeklinde soru sorulmaz. LPG ne zaman takıldı? Şeklinde sorulur. Aracın yedek parça fiyatları çok uygundur ve herhangi bir parçacıdan herhangi bir parçasını rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca arkadan itişli olması, koltuklarının rahatlığı döneminin araçlarıyla kıyaslandığında bu aracı çok daha tercih edilebilir kıldı.
Günümüz şartlarında hâlâ daha otomobil piyasasında yerini koruyan bu araçlar; bir rivayete göre otomobil fiyatlarını arttıran araç olarak söylenir.
2.El Tofaş Doğan İlanları

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir