Spoiler yada Kanat Nedir? Ne İşe Yarar?

  • Whatsapp
Spoiler Yada Kanat Nedir Ne Ise Yarar 607F32617Ff08 Spoiler Yada Kanat Nedir? Ne İşe Yarar?

Otomobil satın alırken aracın bizde uyandırdığı duyusal güzel duyu hissi oldukça mühim. Görsel kaygının oldukça çok olduğu ve otomobil fiyatlarının arttığı son zamanlarda firmalar sattıkları otomobilleri olabildiğince süratli ve güzel duyu göstermeye çalışıyorlar ki alıcı bulabilsinler. BMW M paketi, Mercedes AMG paketi ve Audi ise S-Line paketi ile potansiyel müşterileri kendilerine çekmekte. Sunulan paketler görsel ögeler kullanarak müşterilere etkilemeyi hedeflerken bunu gündelik araçlara spor otomobil görüntüsü sağlayarak yapmayı hedefliyorlar. Bu sırada kullanılan parçalardan bir tanesi olan spoiler öteki bir adı ile kanat neredeyse her binek otomobil için aksesuar olarak satın alınabilmekte. Bagaj kısmının üzerine eklenen bu parça görsel olarak güzel dursa bile aslolan amacı asla te güzel duyu kaygı değil. Formula 1’den ralli otomobillerine kadar kullanılan spoiler adında olan kanat aslen ne işe yarıyor biliyor musunuz? Gelin beraber güzel duyu kaygı olmadan tasarlanmış spoilerların ne işe yaradıklarına bakalım.
Spoiler aracın arkasına uygulanan basıncı arttırarak yol tutuşunu arttırır.Spoiler Nedir?
Otomobiller hareket halindeyken havanın göreli hareketine maruz bırakılırlar. Hava akışkanı otomobilin hem üstünden hem altından olacak şekilde hareketini sağlar. Düşük hızlarda manevra ve kullanıma olan tesiri şöför tarafınca hissedilmese bile orta-yüksek otoyol hızlarında rüzgarın otomobilimizin hareketini etkilemesine şahit olmuşuzdur. Bu hızlarda ve fazlaca daha yüksek hızlarda, otomobil hava akışkanının göreli hareketi yüzünden drag ve lift kuvvetlerine maruz kalır. Lift otomobili kaldırırken, drag yere bastırır şeklinde düşünebiliriz bu durumu. Lift kuvvetleri yüksek hızlarda spor otomobili hafifletir ve yol tutuşunu zayıflatır. Liftin tesirini azaltmak için aracın arka kısmına yerleştiren spoiler, aracın üstünden geçen hava akışkanının otomobilin arkasındaki basıncını arttırır ve aracı yola bastırır. Kabaca spoiler aracı yüksek hızlarda yola bastıran bir yapıdır diyebiliriz.
Değişik tiplerde spoilerlar görmek mümkün.Iyi mi Çalışır?
Araca tesir eden hava akışkanı, otomobilin üstünden gelmiş olarak bir baskı uygular. Sadece yüksek yol tutuşu ve denetim istenen spor otomobillerde bu durum kafi olmaz. Spoiler kullanılarak otomobilin yola daha çok basması hedeflenir. Otomobilin arka kısmına monte edilen spoiler, aracın yüksek hızlarda hava akışkanını yönlendirerek yol tutuşunu arttırmasını sağlar. Audi A7 ve Peugeot RCZ şeklinde modellerde belirli bir hızdan sonrasında spoilerin açılması bu yüzdendir.
Birinci jenerasyon Audi TT modelleri yaşadıkları yol tutuş sorununu spoiler kullanarak çözdüler.2. El Audi İlanları

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir