Skoda Favorit Alınır mı? | Düşük Bütçeli Otomobiller

Gravatar Image
  • Whatsapp
skoda favorit alinir mi dusuk butceli otomobiller 60e9cfb6d43f9 Skoda Favorit Alınır mı? | Düşük Bütçeli Otomobiller

Pandemi sebebiyle sosyal mesafenin öneminin artması, birçok kişiyi toplu taşıma yerine özel araç kullanımına yöneltmiştir. Bu sebeple otomobillere olan talep artmıştır. Talebin artması da fiyat artışını beraberinde getirmiştir. Otomobil sahibi olmak isteyenler, istedikleri otomobili almak yerine daha uygun fiyatlı otomobillere yönelmiştir. Fiyatların tavan olduğu bu dönemde uygun fiyatlı otomobil bulmak da oldukça zordur. Uygun fiyat ile aldığınız aracın büyük masrafları olabilir. Sizler için düşük bütçeli otomobiller serisini oluşturduk. Bu serimizde uygun fiyatlı otomobillerden bahsedeceğiz. Ayrıca uygun fiyatlı otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler, yedek parça fiyatları ve onarım maliyetleri hakkında da bilgi vereceğiz. Yazımızda bahsi geçen araç, 1.3 litrelik atmosferik motoru ve küçük boyutları ile günümüz piyasasında satın alınabilecek en uygun fiyatlı araçlardan biri olan Skoda Favorit’tir. Skoda Favorit hakkında detaylar yazımızın devamında. Skoda Favorit alınır mı?

Skoda Favorit
Çek otomobil üreticisi Skoda’nın 1988 ve 1995 yıllarında ürettiği küçük aile aracıdır. Aracın ilk olarak tanıtımı, 1987’de Brno Mühendislik Fuarı’nda yapılmıştır. Bertone tarafından oluşturulan tasarım oldukça sevilmiştir. Skoda Favorit’in geliştirilmesi aşamasında dikkat edilenler; hafif bir yapıda olması, düşük yakıt tüketimi, önden çekiş’tir. Skoda markasının üretmiş olduğu önden çekişli ve yan motorlu ilk model Favorit’tir. Favorit, hafif yapısı ve ekonomik fiyatı ile çok fazla talep gördü. Talep karşılığında ise aracın üretim hızı artırılmıştı. Bu kasa tipine ait hatchback, station ve pick-up kasa tipinde araçlar üretilmiştir. Toplamda ise yaklaşık 1 milyon adet Favorit üretilip satılmıştır. 1991’de Volkswagen ile yapılan anlaşma sonrasında Skoda’nın işletme kontrolü Volkswagen’e geçmiştir. Volkswagen, Skoda’yı zayıf pazarlardaki talebi kapatması yönünde çalışmalar yaparak harekete geçirmiştir. Volkswagen Markasının çalışmaları sonucunda ortaya çıkan ilk model Felicia olmuştur. Bu modelle birlikte marka büyüme yolunda ilerlemiş ve günümüze kadar gelmiştir.
 
Motor özellikleri

Motor tipi: 4 zamanlı, 4 silindir, 8 valve, atmosferik
Motor hacmi (cc): 1289 cc
Sıkıştırma oranı: 9,7
Net verimi (KW): 43KW-58 HP
Piston çapı: 75,5
Stroke: 72

Hareket özellikleri

Azami hız (km/h): 170
Ş. arası yakıt harcaması (lt/100 km): 5.7lt
Ş. içi yakıt harcaması (lt/100 km): 6.5-7 lt

Boyut ölçüleri (mm)

Otomobilin uzunluğu: 3815
Otomobilin genişliği: 1620
Otomobilin yüksekliği: 1415
Akslar arası mesafe: 2450
Tekerlekler arası mesafe (ön/arka): 1400/1365
Alt kısmın yerden yüksekliği: 120

Ağırlık (kg)

Karoseri: 778
Araç boş ağırlığı: 850
Taşıyabileceği yük: 450

Tekerlekler

Tekerlek jantı: 13×4,50 BH
Lastik: 165/70R 13

Diğer teknik özellikler

Akümülatör: 12V/60 A
Frenler (ön/arka): disk/tambur
Vites kutusu: 5 ileri + 1 geri
Benzin deposu (l): 47,0
Bagaj hacmi (l): 240 tan 550 ye kadar

Skoda Favorit Araç Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gerekenler
Skoda Favorit günümüz şartlarında hala daha birçok kişi tarafından günlük olarak kullanılan bir araçtır. 1.3 litrelik atmosferik motoru, kaliteli bir lpg sistemi ile kombine edildiğinde oldukça ekonomik bir araçtır. Ancak Skoda Favorit sahiplerinin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu araçlar, hararet sorunu ile tanınırlar. Hararet bu araçların kronik sorunu değil, bilinçsiz kullanıcılar yüzünden oluşan bir arızadır. Bu arızanın oluşmasının en büyük nedeni antifriz kullanımının aksatılmasıdır. Antifriz her aracın olduğu gibi bu araçların da temel ihtiyacıdır. Skoda Favorit 1.3 litrelik küçük ve güçsüz bir motora sahip bir araçtır. Aracın soğutma sistemi küçük motora göre tasarlanmıştır. Bu araçlarda antifriz kullanılmadığında paslanma oluşur. Aracın soğutma sistemi tam anlamıyla çalışamaz. Araç soğuyamayınca da hararet oluşur. Motor dışında aracın kasasına da iyi bakmak gerekir. Bu araçlarda zamana bağlı olarak çürümeler oluşabilir. Çürük oluşmaması için aracın nemli kalmaması gerekir. Ayrıca aracın boyasında aşınma oluşunca oraya bir boya sürmek hava ile teması engelleyecek ve paslanmaların önüne geçecektir.

Skoda Favorit Alınır mı?
Skoda Favorit hakkında detaylardan ve aracın özelliklerinden bahsettik. Ülkemiz şartlarında 2. el otomobil olarak satın alınabilecek araçlar arasında en uygun fiyatlı olanlardan biri Skoda Favorit’tir. Ortalama 15 – 20 bin ₺’ye iyi durumda bir Skoda Favorit almak mümkün. 1.3 litrelik lpg’li bir Skoda Favorit, aracı zorlamadığınız takdirde sorunsuz ve ekonomik bir şekilde yolculuk yapmanıza olanak sağlayacaktır. 2. el bir otomobil almak istiyor ve bu konuda araştırma yapıyorsanız öncelikli olarak ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Aracı kullanacağınız koşulları gözden geçirin. Skoda Favorit rampaları sevmez diye bir söz vardır. Ancak bakımlı bir Favorit her yerde sorunsuzca kullanılabilir.
2.El Otomobil İlanları

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir