Rover 220 Turbo | 90’lar Hot Hatch Serisi

Gravatar Image
  • Whatsapp
rover 220 turbo 90lar hot hatch serisi 60e9f4ac6b393 Rover 220 Turbo | 90’lar Hot Hatch Serisi

Hot Hatch kelimesinin anlamı sportif hatchback’den gelmektedir. Genelde 3 kapılı olan bu modeller, üretildiği sınıf otomobillere göre çok daha güçlülerdir. Hafif olmaları da hesaba katıldığında sürüş keyiflerinin de inanılmaz olduğu söylenebilir. 90’lı yılların Hot Hatch modellerinin çok büyük çoğunluğu atmosferik motora sahiptir. Atmosferik motorlu araçlar, aşırı beslemeli motorlara göre her ne kadar daha düşük verime sahip olsa da sürüş dinamikleri birçok kişiye göre daha keyiflidir. Sizler için 90’lar Hot Hatch serisinden devam edeceğiz. Serimize konu olan araç İngiliz Markası Rover’ın 220 Turbo modeli olacaktır. Ülkemizde çok az sayıda bulunan bu otomobil, oldukça güçlü ve değerli bir otomobildir. Rover 220 Turbo hakkında detaylar yazımızın devamında.
Rover 200 Coupe
Rover 200 Coupe, İngiliz markası Rover’ın üretmiş olduğu 2 kapılı otomobildir. Rover 200 modelinin makyajlı serisinden esinlenilmiştir. Aracın ilk tanıtımı 1992 Yılının Ekim ayında gerçekleşmiştir. Otomobilin gelişiminde yapılan çalışma “Tomcat” olarak adlandırıldı. Rover 220 Turbo, Rover’ın amiral gemisi olarak planlandı. Bu araç, Rover markasının ürettiği en hızlı ve motoru en güçlü olan modeldi. 1998 yılı sonuna kadar üretimi gerçekleşti.
Rover 200 Coupe, cam tavanlı olarak üretildi. 2 parça halinde olan bu donanım istenildiği takdirde sökülebilirdi. Sökülen parçaların korunması için bagajda ayrı bir bölüm bulunuyordu. Aracın aerodinamik açıdan daha iyi olması için ön ızgara ve tavan bölümünde değişiklik de yapılmıştır. Aracın kabin içerisinde ise isteğe bağlı olarak deri ve kumaş seçenekleri bulunuyordu. Ayrıca iç trimlerde kullanılan ceviz parçalar, aracın daha zarif olmasını sağladı. Araçta merkezi kilit standart olarak sunulmuş ve Rover 800 serisinde kullanılan ultrasonik alarm sistemi bu otomobilde de kullanılmıştı.

 
Torsen çekiş ayarlama sistemi genelde dört çeker otomobillerde kullanılsa da bu otomobilde de kullanılmıştır. 220 versiyonunda ilk satış döneminde opsiyon olarak sunulmuş ve daha sonra 220 turbo modelinde standart olarak bulunuyordu. Tanıtımında 3 ayrı motor seçeneği bulunuyordu bu motorlar;

Honda D-serisi 1.6 litrelik 111 PS
Rover 2.0 136 PS
Rover 2.0 Turbo 200 PS

1.6 litrelik motor seçeneğinde otomatik ve düz vites seçenekleri bulunuyordu. Diğer motor seçenekleri yalnızca manuel vites olarak tercih edilebiliyordu. 1994 yılında yapılan makyaj ile birlikte 200 coupe modelin ön ızgara tasarımı kroma döndürüldü. Ayrıca araca yenilenmiş güvenlik sistemi de eklendi. Ayrıca döşeme rengi kül grisi standart olarak sunuluyordu. Ancak opsiyon olarak tam deri kül gri ve kum taşı beji seçilebiliyordu.  İlk zamanlar bulunan dış renkler, Beyaz Elmas, Alev Kırmızı, Siyah, Metalik Gri, Metalik Nordic Mavisi, Metalik Polynesian Turkuazı, Sedefli Gece Ateşi Kırmızı, Sedefli Tahiti Mavisi’idi. 1994 yılı itibarıyle, Nordic Mavisi ve Metalik Gri renkleri, British Racing Green (İngiliz Yarış Yeşili), Platin Gri ve Charcoal (Kömür Füme) renkleri aldı. Siyah, sedefli ve metalik boya, tüm modellerde isteğe bağlıydı.

216 Coupe
1.6 litrelik motoruyla düşük bütçeli spor araba almak isteyenleri hedef alan bu araç gücünü 111 PS’lik motorundan almaktadır. Serinin en az güce sahip bu modelinin 0-100 km/h hızlanması 9.5 saniye, max hızı 193 km/h.

Hidrolik direksiyon
Hava soğutmalı ön diskler
185/55/15 alaşımlı jantlar
Şifreli bijonlar
Uzaktan kumandalı merkezi kilit
immobilizerli
T – Bar iki parçalı cam tavan
Bel ayarlı ve spor koltuklar
radyo/kaset çalar ve 4 hoparlör
Elektrikli ön cam
Bölünmüş ve katlanabilir arka koltuklar
Yükseklik ayarlı direksiyon
Renkli cam

Dahili Opsiyonlar:

4 ileri otomatik şanzıman
ABS fren sistemi
6’lı CD changer
Deri koltuk
Yükseklik ayarlı sürücü koltukları
Klima

220 Coupe
2.0 litre 16 valf motoru bulunan bu model gücünü 136 PS’lik motorundan alıyor. Aracın max hızı ise 204 km/h.

Arka disk fren sistemi
ABS fren sistemi
Ön sis lambaları
Deri koltuk
Gövde rengi rüzgarlık

Dahili Opsiyonlar:

TorSen çekiş kontrol sistemi
6’lı CD changer
Deri döşeme
Yükseklik ayarlı sürücü koltuğu
Klima

Rover 220 Turbo
Rover 200 serisinin en güçlü motoruna sahip olan bu model 2.0 litrelik turbo beslemeli 16 valf motoru ile 200 PS güç ve 236 Nm tork üretmektedir. Rover markasının üretmiş olduğu en hızlı otomobil olan bu model 0’dan 100 km/h hıza sadece 6.2 saniyede ulaşabilmektedir.
220 Turbo Coupé’nin, 220 Coupé’den (atmosferik olan model) farklı olan özellikleri:

195/55/15 ebatlarında Michelin lastikler ve 15’ 6 kollu alaşımlı ‘Turbo’ jantları
Deri direksiyon simidi ve vites topuzu

Dahili Opsiyonlar:

6’lı CD changer
Full Deri döşeme
Yükseklik ayarlı sürücü koltuğu
Klima

2.El Otomobil İlanları

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir