Monokok Şasi Nedir? Avantajları Nedir?

  • Whatsapp
Monokok Sasi Nedir Avantajlari Nedir 607F34C029999 Monokok Şasi Nedir? Avantajları Nedir?

Monokok, “tek kabuk” yada “tek beden” (tekneler için) anlamlarında kullanılan Fransızca bir terimdir. Derisi süresince hem tazyik hem de gerilme tüm yükleri taşıyan herhangi bir yapıyı ifade eder. İlk olarak tekneler için kullanılan, gerçek bir monokok şasi, deri içinde hem çekme hem de sıkıştırma kuvvetlerini taşır ve yük taşıyan bir iç çerçevenin olmamasıyla tanımlanabilir. Monokok şasi ondan sonra uçaklarda, roketlerde, otomobillerde ve bisikletlerde kullanılmaya başlandı.
Otomobillerde Monokok şasi kullanımı
Otomobil yarışlarında sürücünün güvenliği, katı düzenlemelere uyması ihtiyaç duyulan bir otomobil gövdesine bağlıdır. Monokok şasi, temelde, birim şasi olarak da malum çerçevesiz bir şasidir. Monokok şaside herhangi bir eklem yoktur. Sadece geleneksel şasi, cıvatalı yada kaynaklı bağlantılara haizdir. Bu, monokok tasarımı geleneksel tasarımlardan daha güvenli hale getirir. Sadece monokok yapılarla yalnızca birkaç otomobil üretilmiştir.

Bir alüminyum alaşımlı monokok şasi ilk olarak 1962’de Lotus 25 Formula 1 yarış otomobilinde kullanıldı.

Read More

McLaren ise 1981 McLaren MP4/1’in monokok yapısını oluşturmak için karbon fiber takviyeli polimerleri kullanan ilk şirket oldu.

1990 senesinde Jaguar XJR 15 karbon fiber monokoklu ilk üretim otomobili oldu.

Monokok terimi, yekpare (unibody) tasarımlı otomobillerde çoğunlukla yanlış uygulanır. Ticari vasıta gövdeleri neredeyse hiçbir vakit gerçek monokok değildir, sadece bunun yerine yekpare sistemi kullanır (bununla beraber üniter yapı, yekpare gövde-şasi yada gövde-çerçeve yekpare yapı olarak da adlandırılır).
Monok Şasinin Avantajları
Monokok şasi üstünde tasarım yapmak ve yenilik yapmak, geleneksel tiplere nazaran daha kolaydır. Monokok tasarım bizlere daha iyi yerden yükseklik sağlayabilir. Monokok tasarım daima geleneksel olanlardan daha hafiftir ve ağırlık, otomotiv endüstrisinde daima mühim bir faktördür.
Monokok şasi, daha iyi sertliğe ve ağırlık avantajına haiz kompozit bir yapı oluşturmak için beden ve şasiyi bir araya getiren bir yapıdır. Monokok bir şaside, hareket esnasında aracın ürettiği stres yapı içinde dağıtılır ve daha yüksek deformasyon değerine haiz olabilecek lokalize stres oluşturmaz. Gerilim, yapı içinde eşit olarak dağıtıldığı için şasinin burulma sertliği yüksektir, bu da daha sağlam olacak şekilde tasarlanabilecekleri ve aracın performansını artırabilecekleri için süspansiyon için avantajlı bulunduğunu kanıtlamaktadır. Sonuçta performansı artıran güç ve ağırlık içinde muhteşem bir denge bulunduğunu kanıtlıyor.

Bu şasi biçimi, F1’deki başlangıcından itibaren çeşitli vasıta segmentleri tarafınca benimsenen ve ondan sonra spor otomobillerde ve şimdi SUV’lerde kullanılmak suretiyle benimsenen bir yapıdır.
Yapının performansı, başka bir mühim faktöre, kısaca yapıyı inşa etmek için kullanılan malzemeye bağlıdır. Kullanılan araç-gereç yelpazesi, Pagani huayra’da kullanılan karbon titanyum elyafından alüminyumun kullanıldığı Mahindra XUV 500’e kadar çeşitlilik gösterir. Aracın tipine ve lüzumlu performans özelliklerine bağlı olarak yapı malzemesi seçilmelidir. Günümüzde artan teknoloji ile beraber karbon fiber malzemeli monokok şasilerde artmaktadır.
Zırhlı araçlarda Monokok yapı
Bazı zırhlı harp araçlarda geleneksel şasi yerine monokok bir beden yapısı kullanmak daha avantajlıdır. Bu, belirli bir zırh miktarı için ağırlığı azaltır. Mesela Alman TPz Fuchs ve RG-33 zırhlı araçları monokok şasi ihtiva eder.
İki tekerlekli araçlarda monokok yapı
Fransız sanayici ve mühendis Georges Roy, 1920’lerde sertlikten yoksun bisikletten esin alan motosiklet şasilerini geliştirmeye çalıştı. Bu, kullanımlarını ve dolayısıyla performanslarını sınırlamıştı. 1926’da bir patent başvurusunda bulunmuş oldu ve 1929 Paris Otomotiv Fuarı’nda, 1930 Majestic stilindeki yeni motosikleti Art-Deco’yu tanıttı.

Yeni tip monokok gövdesi, ele almış olduğu sorunları çözdü ve daha iyi sertlik ile beraber çift vazife yapmış oldu, bundan dolayı çerçeve ve beden elemanlardan bir miktar koruma sağlamış oldu. Kati olarak düşünüldüğünde, bir kutu kesitli, preslenmiş çelik çerçeve, traversler kanalıyla birbirine perçinlenmiş ikili yan raylar, zemin tavaları ve arka ve ön perdeler kullandığından daha oldukça yarı monokok bir yapıya sahipti.
İkinci el motosiklet ilanları için tıklayınız.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir