Elektrikli Araçlar Ses Çıkarmazsa Ne Tür Problemler Oluşur?

  • Whatsapp
Elektrikli Araclar Ses Cikarmazsa Ne Tur Problemler Olusur 607F21Ca91D27 Elektrikli Araçlar Ses Çıkarmazsa Ne Tür Problemler Oluşur?

Elektrikli araçlar ses çıkarmazsa ne tür problemler oluşur? Hep beraber inceleyelim. Elektrikli araçlarda BEV / Akünün oldukca sessiz bulunduğunu biliyoruz zira içlerinde geleneksel motor yok. Aynı durum Plug-in hibrit araçlar (EV modunda) ve yakıt hücreli araçlar için de geçerlidir. Bu araçların yoldayken, bilhassa düşük hızlarda çalıştırıldıklarında hiçbir görünür gürültüsü yoktur.
Normalde caddelerde ve tipik olarak kentsel alanlarda yaya olarak yürürken, bir yoldan karşıya geçmenin zekice olup olmadığına karar vermenize destek olan yaklaşan arabanın sesini duyabilirsiniz. Otomobil motor sesi de varlığını gösterir. Sadece, elektrikli araçlarda ses yoktur ve görünüşe bakılırsa yayalar, bisikletliler yada görme engelli kişiler için bir problemdir ve bir kazaya yol açabilir.
Avrupa ve ABD’de Elektrikli Araçlar Ne Vakit Ses Çıkarmalı?
Avrupa ve ABD’deki yol güvenliği düzenleyicileri, bu mevzuda düzenleme getirmeye ve araçlara mecburi “Akustik Vasıta Uyarı Sistemleri (AVAS)” yada “PWS / Yaya Uyarı Sistemi” olarak malum kurulum üstünde çalışıyor.
Yasaya bakılırsa, EV’ler ve öteki tüm plug-in hibrit yada yakıt hücreli araçlar değişik bir ses yaymak zorundadır ve bu ses çevredeki alanlarda duyulabilir olmalıdır. Yasaya bakılırsa, elektrikli vasıta, Avrupa’da araçlar 20 km/saate ulaşana kadar ses üretiyor olmalıdır, ABD’de ise ses 30 km/saate kadar etken kalmalıdır.

Belirli frekansların lüzumlu sesi minimum 56 desibel olmalı ve 2 metre mesafe içinde duyulabilmelidir. Ayrıca izin verilen maksimum ses seviyesi 75 desibeldir. Vasıta, ileri harekete adım atar başlamaz ses çıkarması gerekmesine karşın, geri hareket durumunda vasıta, hareket halinde olmasa bile vasıta geri vitese geçer geçmez sesi çıkarmalıdır.
Elektrikli Araçlarda Hususi Hoparlör Sistemi
Dahası, otomobil şirketleri arabaların dışına hususi hoparlör sistemleri oluşturmak zorundadır ve AVAS, lüzumlu ses seviyesini başlatmak yada kesmek için aracın ana bilgisayar modülü ile programlanır. Aracın hızı hakkında bir izlenim vermek için ses perdesi de artırılır yada azaltılır. Otomobil şirketleri, otomobilleri için kendi değişik seslerini geliştirdiler ve EV sesi de bir marka haline geliyor.
AVAS yasası, Birleşik Krallık’ta Temmuz 2019’da uygulanırken, Temmuz 2021 , ABD için her EV / FCV / Eklenti Hibritinin SILENCE’ı sona erdirmesi ihtiyaç duyulan son tarihtir.
ABD / Avrupa için sistemli bir EV olan Mercedes EQC Crossover’ın suni ses videosu.

Read More

2.El Elektrikli Vasıta İlanları

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir