Dördüncü Nesil Skoda Octavia

Gravatar Image
  • Whatsapp
dorduncu nesil skoda octavia 6028302db2932 Dördüncü Nesil Skoda Octavia

Yeni Skoda Octavia, yola çıkıyor. 2020 Skoda Octavia için önemli bir yıl olacak. Hem Avrupa  genelinde hem de Türkiye pazarı özelinde hedefler büyük. Peki, son çıkan Skoda Octavia nasıl? Mert Yılmaz, yeni Skoda Octavia incelemesi yaptı. İşte Skoda Octavia incelemesi ve diğer detaylar…

Skoda Octavia 2020

1 of 4

Dördüncü Nesil Skoda Octavia
Skoda’nın global olarak en çok satan modeli olan Octavia tamamen yenilendi ve dördüncü kuşak olarak yollara çıkmaya hazırlanıyor. Değişiklikler hemen dikkati çekiyor ama tasarım ve teknik detaylar kullanıcıya fark yaratan bir şey olduğunun bilgisini de veriyor. Şimdi, ana hatlarıyla yeni Octavia incelemesine başlayalım…

2020 Octavia’da Neler Değişti?

Tamamen yenilenen Octavia’da heyecan verici özellikler var. bulunacak. 1996 yılından beri altı milyon adetten fazla üretilen otomobilde ilk dikkati çeken üç ana yenilik şöyle özetlenebilir:
Dördüncü neslinde daha geniş iç mekân var.
Aracın hemen her noktası, eskiye oranla çok daha fazla fonksiyonelliğe sahip.
İlk kez plug-in hibrit bir versiyon sunuluyor.

Yeni Octavia’nın Tasarımı

Otomobil, 2020 yılının ikinci yarısında hatchback ve station formlarında satışa sunulacak. Octavia’nın dış tasarımı Skoda’nın SUV olmayan modelleri Scala ve Superb ile uyumlu hale getirilmiş. Tasarımda dikkat çekenleri şöyle özetlemek mümkün:

Skoda Octavia 2020

1 of 8

Ön taraf Scala modelinden ilham alıyor.
Eski modelin bölünmüş far tasarımı devam ediyor ve farlar standart LED teknolojisine sahip. Tam matris LED’ler isteğe bağlı olarak sunulacak. Ayrıca LED’li stop lambaları da bulunuyor.

Yeni Skoda Ovtavia İç Mekan Detayları

Skoda Octavia 2020

1 of 5

Sıfır Skoda Octavia almak isteyenler şanslı. Çünkü iç mekan konforu mükemmel denilebilir. Özellikle arka koltuklarda çok daha fazla konfor odaklı bir optimizasyon var. Bakalım, yeni Octavia’nın içi nasıl olmuş?
Octavia Kokpit ve Teknoloji
Yeni Octavia’da gösterge ekranı, bağlantılar ve asistanlar gibi pek çok ana noktada önemli değişilikler var. Bunlardan bazıları şöyle:
Kontrol panelinde, donanım paketine bağlı olarak 8.25 veya 10.0 inç büyüklüğündeki bağımsız bir dokunmatik ekran yer alıyor.
Skoda, yeni Octavia ile birlikte jest kontrolü ve Laura adında gelişmiş bir ses kontrollü dijital asistan özelliğini de tanıttı.
Yeniden tasarlanan 10.25 inçlik sanal kokpit, yeni bir baş üstü ekranı gibi bazı özelliklere de sahip.
Octavia’da internet bağlantısı için dahili bir eSIM mevcut. Otomobilde yalnızca en yeni USB-C bağlantı noktaları kullanılırken, kablosuz şarj da sunuluyor.
Üç bölgeli klima kontrolü, isteğe bağlı akustik kapı camları özelliği gibi ilk kez sahneye çıkıyor.
Otomobilde öngörü özellikli hız sabitleyici ve öngörülü yaya ve bisikletçi koruması gibi genişletilmiş bir sürücü destek sistemleri grubu da görev yapacak.
Octavia Bagaj Hacmi ve Koltuklar
Daha basık olan tavan çizgisi yeni Octavia’ya coupe benzeri bir duruş kazandırırken, aerodinamik etkinliğin de artırıldığı iddia ediliyor. Yükseklik azalmasına rağmen eski modelden daha uzun ve geniş olan Octavia, station için 30, hatchback için 10 litre daha fazla bagaj hacmi sunuyor. Ayrıca ön ve arka koltuklarda diz mesafesi de artırılmış.
İç mekânın sadece genişlikte değil aynı zamanda algılanan kalitede de daha ileri bir düzeye taşındığı iddia ediliyor. Çeşitli yumuşak dokunuşlu malzemelerin yanında çok renkli ortam aydınlatması gibi özellikler de kabinin çekiciliğini artırıyor. İsteğe bağlı ‘Ergo’ koltuklar ilk defa masaj özeliğine sahip ve üst modellerde koltuk havalandırması da sunuluyor. Octavia’nın özellikle arka koltuklarda daha yolcu dostu hale getirildiği açıklanıyor.
2. El Skoda Octavia Fiyat Listesi Burada!

Skoda Octavia 2020 Motor Özlelikleri

Skoda Octavia Motor GörseliOctavia, yeni tanıtılan sekizinci nesil VW Golf ile aynı temeli paylaşıyor. Bu, MQB platformunun elden geçirilmiş bir versiyonu ve hem hafif yapısıyla dikkat çekiyor hem de hibrit seçenekleri de içeren bir motor serisinin uygulanabildiği anlamına geliyor. Bakalım Octavia’nın motorunda neler var?
 
110 HP’lik 1.0 litre üç silindirli turbo benzinli motorla başlayan ürün gamı, 150 HP’lik 1.5 litre dört silindirli turbo benzinli, motorla devam ediyor. Her iki motor da yarı hibrit formunda satın alınabiliyor ama versiyonlar sadece DSG şanzımanla sunuluyor.
Yarı hibrit versiyonlar aynı performansı sunuyor ama doğal olarak daha verimliler.
Şimdilik amiral gemisi olan benzinli motor 190 HP’lik bir 2.0 lt TSI.
Dört tekerlekten çekişli olan bu otomobil, yedi ileri çift kavramalı DSG otomatik şanzımana sahip.
Dizel Octavia isteyenler için ilk etapta üç ayrı güç seviyesi sunan 2.0 lt TDI motor bulunacak. 200, 150 ve 116 HP güç üreten bu motorlardan 200 HP’lik versiyon, 400 Nm’Lik torkuyla sadece dört tekerlekten çekiş ve DSG şanzımanla satılacak. Bu otomobilin 0-100 km/s hızlanması 7.1 saniye.

Hybrid Skoda Octavia

Hibrit dizel Octavia söylentileri var. Ama yeni Octavia’da ilk etapta yarı hibrit bir dizel olmayacak. Ayrıca Türkiye için kötü bir haber de ilk satışa sunulduğunda 1.6 lt’lik TDI motora sahip olmayacak oluşu. Bununla birlikte, 1.4 lt’lik bir plug-in hibrit motor seçeneği Octavia’da ilk kez mevcut olacak.
2020 Skoda Octavia Hakkında başlıklı yazıya da bakın!
Toplam 204 HP’lik bir sistem gücü sunan hibrit motorlu Octavia versiyon altı ileri DSG şanzımana sahip lacak ve 0-100 km/s hızlanmasını 7.9 saniyede tamalayacak. Bu otomobilin sadece elektrikle 55 kilometre menzil sunduğu açıklanıyor. Yeni Octavia’nın tüketim verileri henüz tam olarak açıklanmadı.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir