BMW 1 Serisi | 2004’ten Bugüne 3 Jenerasyonun Zamanı

  • Whatsapp
Bmw 1 Serisi 2004Ten Bugune 3 Jenerasyonun Zamani 607F31Ab272A9 Bmw 1 Serisi | 2004’Ten Bugüne 3 Jenerasyonun Zamanı

Premium Hatchback’lerin ”1” Numarası: BMW 1 Serisi
Premium segment denildiğinde akla ilk gelen üç Alman markasından kabul edilen BMW, 2004 senesinde rakipleriyle olan yarışına, C segmentte konumlandırdığı bir premium hatchback ile dahil oldu. Modelin adını ise BMW 1 Serisi olarak duyurdu. BMW ürün gamının giriş seviyesi otomobili olarak tanımlanan bu vasıta, 3. jenerasyonu ile beraber günümüzde hala varlığını sürdürüyor. Model, 2004 senesinde meydana getirilen lansman ile bazı BMW fanatiklerini kızdırmış olsa da, kullanıcılarından görmüş olduğu yoğun ilgi ve bununla beraber gelen yüksek satış sayıları devam etmiş olduğu sürece varlığını sürdürecek benzer biçimde gözüküyor. Bu yazıda, BMW 1 Serisi’nin çıkmış olduğu ilk günden bugüne dek olan değişimini ve gelişimini inceleyeceğiz.

1. Jenerasyon (2004-2011)
2004 senesinde üretimine başlanan ilk jenerasyon 1 Serisi, BMW 3 serisi kompakt coupe’nin yerine geçecek bir model olarak çıkmıştı. Bu yeni model, 3 kapılı hatchback (E81), 5 kapılı hatchback (E87), 2 kapılı coupe (E82) ve 2 kapılı cabrio (E88) olmak suretiyle 4 değişik kasa tipi ile satışa sunulmuştu. 4 silindirli dizel, 4 silindirli benzinli ve 6 silindirli benzinli olmak suretiyle 3 değişik motor seçeneği de bu yeni modelde mevcuttu. BMW 1 Serisi’ni rakiplerinden ayıran en büyük özellik ise arkadan tahrikli bir çekiş sistemi kullanılmasıydı. Devrin hatchback araçlarında sık rastlanmayan arkadan tahrikli sistem, performansa ehemmiyet veren kullanıcılar için büyük bir avantaj olarak öne çıkıyordu.

2. Jenerasyon (2011-2019)
İlk jenerasyon ile geçen 7 senenin arkasından BMW, 1 Serisinde yapmış olduğu köktencilik bir kasa değişimi ile yeniden yarışa ortak oldu. Bu zamanda, en dişli rakibi olarak sayılabilecek Mercedes-Benz de, duyurduğu A serisi ile premium hatchback yarışına dahil olmuştu. Yenilenen 1 serisi, selefine bakılırsa daha büyük boyutlarla beraber karşımıza çıktı. Arkadan tahrikli çekiş sistemi, bu jenerasyon 1 serisinde de kullanılmaya devam ediliyordu. İlk jenerasyondan değişik olarak yenilenen model; 3 kapılı hatchback (F21) ve 5 kapılı hatchback (F20) olmak suretiyle 2 değişik kasa tipi ile satışa sunuldu. 2015 senesinde modele meydana getirilen makyaj operasyonuyla gelen iyileştirmelerin arkasından, 2. nesil 1 Serisi 2019 yılına kadar satışa devam etti.

3. Jenerasyon (2019- )
F40 kasa koduyla tanıtılan ve tamamen değişik bir tasarıma kavuşan 3. jenerasyon BMW 1 Serisi, 2019 senesinde meydana getirilen lansman ile BMW severlerin beğenisine sunuldu. Markanın yeni  tasarım diline ilişik detaylarını üstünde taşıyan yeni model, seleflerinden değişik olarak önden tahrikli çekiş sistemi ile satışa sunuldu. Önden tahrikli çekiş sistemine geçiş ile birlikte, bilhassa arka yolcu yaşam alanında ve bagaj kapasitesinde geniş alanlar sunabildiğini gösterdi. Yeni 1 Serisi ile beraber, piyasada benzeri bulunmayan arkadan tahrikli tek premium hatchback modeli ortadan kaybolmuş oldu.

Geçmişi o kadar da uzak olmayan BMW 1 Serisi, kullanıcıları tarafınca gösterilen ilgi sürdüğü sürece hayatımızda olmaya edecek benzer biçimde gözüküyor.
Kaynak
İkinci el BMW 1 Serisi ilanları için tıkla!
3. Jenerasyon BMW 1 Serisi İncelemesi

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir