Operasyonel Araç Kiralama Nedir?

d

 

s

Araç kiralamak hem bireylerin hem de şirketlerin tercih ettiği bir hizmettir. Bir araç satın almak yerine kiralama opsiyonu daha çok tercih edilir. Araç kiralamak, genel olarak birçok avantaja sahiptir. Şirketler açısından baktığımızda ise araç satın almak yerine ihtiyaç duyduklarında araç kiralamaları çok daha avantajlıdır. Peki operasyonel araç kiralama nedir?

 

Filo kiralama firmaları, şirketlerin ihtiyacı olan araçları tedarik etmeleri için çeşitli avantajlar sunmaktadır. Şirketinizin filo yönetimini profesyonel bir operasyonel araç kiralama şirketine devretmek birçok açıdan avantajlıdır.

 

Operasyonel araç kiralama ile şirketler, araç almak için bütçe ayırmak zorunda kalmaz. Bu şekilde nakit yönetiminin kolayca yapılabilmesine, sigorta, kasko, bakım, onarım gibi işletim maliyetlerinin kiralama firmasına devredilmesini olanak sağlamak çok daha kolay. Operasyonel araç kiralama, uzun dönemde ve ihtiyaç durumlarında rahatlıkla yararlanılabilecek bir hizmettir.

Operasyonel Araç Kiralamanın Avantajları

 

Araç kiralamak, satın almaktan çok daha avantajlıdır. Bunun yanı sıra operasyonel kiralamanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Operasyonel araç kiralama ile öz sermaye yatırımı ve araç satın alım finansmanı yapmak zorunda kalmazsınız.
 • Kiralama sürecinde harcamaları gider olarak gösterebilirsiniz. Böylece işletmenizin bütçesini koruyabilir, vergi yönetimi yapabilirsiniz.
 • Operasyonel kiralama hizmeti için ödeyeceğiniz tutar kiralama sırasında belli olur. Aylık sabit ödemeler sayesinde, gider kalemlerinizi kolayca yönetebilirsiniz.
 • Kiralama sürecinde, tedarik, teslimat ve iade süreçleri profesyonel ekipler tarafından yönetilir.
 • Kullanılan araçların bakımları, lastik değişimi gibi periyodik hizmetlere ülke genelindeki servis ve bayi ağı üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Kiraladığınız araçların motorlu taşıtlar vergisi (MTV), sigorta poliçe ödemelerini de araç kiralama firması karşılar.
 • Kullandığınız araçları dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Araçların eskimesinden etkilenmez, ikinci el satışı gibi işlemlerle uğraşmazsınız.
 • Operasyonel kiralama, işgücü ve zamandan tasarruf etmenizi de sağlar.

 

Operasyonel Kiralama ile Bireysel Kiralama Arasındaki Farklar

 

Operasyonel kiralama ve bireysel kiralama arasındaki farklar ise aşağıdaki gibidir:

 

 • Araç kiralama firmaları geniş araç filosu sayesinde, bireysel ve kurumsal kullanıcıların taleplerini karşılar. Operasyonel ve bireysel kiralamanın avantajları benzerlik göstermektedir. Genel olarak araç kiralama, zamandan ve işgücünden tasarruf sağlamaya yöneliktir. Bunun yanı sıra operasyonel araç kiralama sürecinde uzun ve çok araç kiralandığı için aylık maliyetler daha düşüktür.
 • Bireysel araç kiralama daha çok günlük, haftalık ve aylık olarak tercih edilir. Bireysel olarak yapılan kiralama ile kendi ihtiyaçlarınıza uygun bir araç kiralayabilirsiniz. Operasyonel kiralama ise 12-48 ay kadar bir süre için tercih edilir. Firmalar çalışanlarının kullanacağı araçları filo kiralama şirketlerinden temin ederler ve bu süreçte bakım, vergi gibi giderler ödemelerine gerek kalmaz.
 • Operasyonel kiralama sayesinde sermayenizi daha iyi kontrol edebilir, daha verimli çalışmalar sağlayabilirsiniz.

Borlease Operasyonel Araç Kiralama Süreci

d

Şirketinizin filo yönetimini Borlease’ye devrederek öz sermaye yatırımı, araç satın alım finansmanı yapmanıza gerek kalmaz. Ayrıca, operasyonel araç kiralama için yaptığınız tüm harcamaları şirketiniz için gider olarak kaydedebilirsiniz. Böylece vergi yönetimi de yapabilirsiniz.

 

Borlease Otomotiv kiralama ile çalıştığınızda, bütçe konusunda tasarruf etmenizin yanı sıra; onarım, bakım, plaka tescili, kasko, lastik değişim, vergi ve sigorta işlemlerine vakit harcamayarak, zamandan da tasarruf edebilirsiniz.

 

Borlease Otomotiv olarak bu yazımızda, operasyonel araç kiralama nedir, avantajları nelerdir gibi konuları sizler ile paylaştık. Araç bakımı, araç parçaları hakkında merak edilenler ve çok daha fazlası için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Hizmetlerimiz ya da araç kiralama süreçlerimiz hakkında da daha detaylı bilgi almak için iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın