Nissan Rusya Çalışmalarından Tamamen Çekiliyor

Nissan, Rusya çalışmalarından tamamen çekilme sonucu aldı. Hepimizin bilmiş olduğu suretiyle 2022 yılının başlarında Rusya, Ukrayna’ya karşı askeri operasyonlarını başlatmıştı. Bunun arkasından Rusya’da etkinlik sürdüren bir oldukca global şirket faaliyetlerini durdurmuştu. Bunların içinde Nissan’da bulunuyordu. Şirket, geçtiğimiz Mart ayında Rusya’daki otomobil üretimini durdurmuştu. Ek olarak tüm faaliyetlerini Eylül ayına kadar askıya aldığını açıklamıştı. Fakat geçtiğimiz günlerde bu askıya almanın yıl sonuna kadar uzatıldığını deklare etti. Şimdi ise Nissan, Rusya çalışmalarından tamamen çekilme sonucu aldı. Durumla ilgili tüm bilgileri siz kıymetli okuyucularımız için derledik.
Nissan, Rusya Varlıklarını NAMI’ye Satıyor
Nissan Rusya, tüm varlıklarını NAMI’ye (Merkezi Araştırma ve Geliştirme Otomobil ve Motor Enstitüsü) satıyor. Bu satışa, St. Petersburg’daki üretim, Ar-Ge tesisleri ve Moskova’daki Satış ve Pazarlama merkezi de dahil. Tüm bu varlıklar ise artık yeni bir ada haiz olacaklar. Açıklanan bu satış, gelecek haftalarda resmiyet kazanacak. Bunun sonucunda ise bu durumdan ziyan olan çalışanlara 12 aylık maaşları tazminat olarak verilecek. Açıklanan maliyetlere nazaran bu satın alma, ortalama 686.455.000 dolara varacak. Ek olarak sözleşmeye nazaran Nissan’ın 6 yıl içinde tüm varlıklarını geri alma hakkı bulunuyor. Bu sebepten de Nissan’ın Rusya faaliyetlerine 2028 yılının sonuna kadar geri dönme hakkı bulunuyor. Nissan’ın Başkanı ve CEO’su Makota Uchida’da mevzu ile ilgili bazı açıklamalarda bulunmuş oldu. Uchida, “Nissan adına, Rus meslektaşlarımıza uzun seneler süresince işe katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Renault Rusya’da, Daha Evvelde Aynı Satışı Gerçekleştirmiş oldu
Bahsettiğimiz suretiyle Nissan Rusya, tüm varlıklarını NAMI’ye satma sonucu aldı. Ek olarak tüm varlıklarını 6 yıl içinde geri alabilme hakkına da haiz. Fakat mühim detay ise Nissan’dan ilkin Renault da haiz olduğu Avtovaz’ın yüzde 67.7 hissesini NAMI’ye satmıştı. Ek olarak Fransız şirket de tüm varlıklarını 6 yıl içinde geri alabilme hakkına sahipti. Bunun arkasından Nissan’ın da aynı şekilde bir satış gerçekleştirmiş olması gözlerden kaçacak bir detay değil. Bakalım gelecekte neler olacak?
Satılık Tüm Nissan Modellerini İnceleyin⇒

Bir cevap yazın