Nissan GTR R34 Hakkında Bilinmeyen 6 Özellik

Süratli ve Öfkeli serisindeki etkisinde bırakan sahneleriyle akıllarda kalan Nissan Skyline GTR R34 modeli, bugün gerçek bir ikon haline gelmeyi başarmıştır. Hala dünyada milyonlarca hayranı olan bu model vatanımızda bulunması neredeyse imkânsız. Hep beraber Nissan Skyline GTR R34 modelinin özelliklerine bakalım. Hem de duyunca vay be diyeceğiniz bazı detayları görelim.
Bazı otomobil modelleri piyasaya sürüldükleri dönemlerde büyük bir tesir yaratır. Bazı modeller de seneler geçtikçe kıymeti bilinir. Hem de adını gerçek efsaneler arasına yazdırır. Nissan Skyline GTR R34 modeli de bunlardan bir tanesi olarak örnek vermek asla yanlış olmaz. Nissan Skyline GTR R34 efsanesini çoğumuz Süratli ve Öfkeli serisinden minimum 1 kere görmüşüzdür. Sonrasında pek oldukça otomobil yarışı oyununda da bu model karşımıza çıkmış. Böylece kendini unutturmamayı başarmıştır.
Efsaneyi Hatırlayalım
İlk kez 1998 senesinde piyasaya çıkan Nissan Skyline GTR R34 modeli, 2002 yılına kadar etken satışta kalmayı başarmıştır. İki turboya haiz olan I6 (sıralı 6 silindir) motoru yardımıyla üst beygir gücü üst seviyelere çıkmıştır. Sürecinin en üstün teknolojisine haiz ekranlı iç konsolu, kısa dingil mesafesi, rüzgarla adeta dans eden aerodinamik gövdesi ve eşi benzeri olmayan tasarımı yardımıyla otomobil severleri kendine fanatik bırakmıştır.
Nissan Skyline GTR R34 hem süreci için hem de bugün baktığımız vakit Skyline serisinin emsalsiz en iyi modelidir. Basit bir motora haiz olması durumunda beygir gücünün arttırılması, onu benzersiz yapıyor. Doğal olarak ki de onu gerçek bir efsaneleşmiş haline getiren ise bugün bile hayranlıkla izleyebileceğimiz muhteşem beden tasarımıdır.
Niçin Skyline Modelini Vatanımızda Göremiyoruz?
Nissan Skyline GTR R34 modeli vatanımızda ya da dünya üstünde getirtmek ve kullanmak yasak değildir. Birazcık araştırma yapmış olursanız neredeyse asla kullanılmamış benzer biçimde duran versiyonunu bulmanız bile mümkündür. Sadece oldukça daha iyi versiyonları ülkemize getirtilemiyor. Sebebi ise yasalar gereğince Türkiye’ye 3 yaşından büyük otomobil getirmek yasaktır. Sadece yurt haricinde minimum 24 ay yaşamış kişiler, ülkemize 3 yaşından büyük otomobilleri getirebilme şansları mevcut.
İşte R34 GT-R hakkında azca bilinenler:

Her R34 modelinde aynı motor kullanılmamakta.
Birden fazla 4 çeker modeli bulunmakta.
Mühendisleri aslen bu otomobili ortadan motorlu yapmak istiyordu.
R34 renk adı sonradan değiştirildi.
Bu aracın benzersiz bir modeli bulunmakta.
Skyline R34 1. vites kilidine haiz.

R34’ün Modellerinde Hangi Motor Kullanıyor?
Nissan Skyline GTR R34 modelinin en dikkat çeken özelliklerinden bir diğeri de haiz olduğu RB26 DETT motorudur. Son verimli ve aşama kuvvetli olan bu motor, 2002 JGTC sezonu başladıktan sonrasında Nissan tarafınca güçlendirilmiştir. Bununla beraber VQ30DETT motoru ile değiştirilmeye karar verildi. Sürem süresince bu motor kullanılmaya devam etti. Önceki haline nazaran oldukça daha iyi olduğu ortaya çıktı.
Birden fazla 4 çeker modeli bulunmakta;
Nissan Skyline GTR R34 modelinin en öne çıkan özelliklerinden biri de dört tekerden çekişli olmasıdır. Etken tork vektörüne haiz olan bu sistem oldukça teknolojik ve performanslı olduğundan beğenileri toplamıştır. Sonrasında Nissan Skyline 25GT-Four modelinde de kullanılmıştır. Bu model bununla birlikte değişik şanzıman alternatifleriyle birlikte sunulmuştur. Bu şanzıman 5ileri manuel ve 4 ileri otomatik vitese haizdir.
Mühendisler İstediğini Yapamadı!
O dönem Japon otomobil üreticisi olan Nissan, ekonomik olarak oldukça iyi bir durumdaydı. Bunun üstüne Skyline GTR R34 modelini ortadan motorlu bir spor otomobil olarak tasarlamak istedi. Sadece ortadan motorlu bir aracın üretilişi yalnızca hususi bir üretim bandında mümkün olurdu. Bu yüzden şirket bu kararından feshetti. Böylece R34’ün ön motor formunda olmasına karar kılındı.
R34 renk adı sonradan değiştirildi;
Nissan Skyline GTR R34 modelinin simli mavi rengini çoğumuz oldukça iyi biliyoruzdur. Bu renk, tasarımcısı tarafınca sokak yarışçılarının gözde mekânı Wangan-Sen’e göndermede bulunarak Wangan Blue olarak isimlendirilmişti. Sadece art arda yaşanmış olan ölümlü vasıta kazaları sebebiyle bu göndermeden vazgeçildi. Bu rengin adı Bayside Blue olarak tanıtıldı.
Benzersiz Nissan GTR R34
Skyline GTR R34 üretimi tamamen durdurulduktan sonrasında Nissan, üstünde sayısız değişiklik yapılmıştır. Piyasadaki pek oldukça modeli araştırıp buldu ve satın aldı. Bu modellerden bir tanesi BY0 kodlu gümüş renginde boyanmıştı. İşte bu rengi taşıyan Nissan Skyline GTR R34, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir versiyondur. Sonrasında orijinal sahibinin isteği üstüne rengi değiştirilmiştir.
Skyline R34 1. vites kilidine haiz;
Nissan Skyline GTR R34 birinci vites kilidi garip bir özellik benzer biçimde görünse de aslen bir vites kutusu problemidir. Sürücüler, yanlışlıkla süratli vites atarken ikinci vitesten üç yerine birinci vitese geçirmesinler diye bir kilit kullanılmaktadır. Kısaca bu aracı kullanırken hem geri vitese hem de birinci vitese aracı geçirirken kilit halkasını çekmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın