Motul Sponsorluğunda Senenin En Sıkıntılı Dayanıklılık Yarışı Le Mans, 24 Saatte Tamamlandı!

motul sponsorlugunda senenin en sikintili dayaniklilik yarisi le mans 24 saatte tamamlandi 62a9fbacd3d55

Dünya’nın en sıkıntılı ve ikonik pist dayanıklılık yarışı olarak kabul edilen, birçok otomotiv markası ve tedarikçisinin boy gösterdiği Le Mans 24 Saat yarışı 11-12 Haziran tarihlerinde koşuldu. Motul’ün ana sponsoru olduğu ve köklü bir geçmişe haiz bu yarışta prestijli birincilik ödülünün sahibi olmak için piste çıkan takımlar, enerjisini Motul’den aldı. Yarışın sponsoru olan Motul’ün performans motor yağı 300V serisinin yanı sıra fren sıvıları, vasıta bakım ve temizlik ürünleri takımların tercihi oldu.
Motor sporlarının en prestijli etkinliklerinden önde gelen ve Fransa’nın Le Mans kentindeki 13,6 kilometrelik La Sarthe Pisti’nde düzenlenen Le Mans 24 Saat yarışı büyük bir heyecana sahne oldu. 2020’de tamamen seyircisiz ve 2021’de sınırı olan sayıda ziyaretçi ile düzenlenen yarış, bu yıl kapılarını izleyicilerine tamamen açtı ve 250.000’den fazla şahıs 24 saat devam eden yarışta pistte yerini aldı.
Hypercar Kategorisinde Toplam 5 Vasıta Yengi İçin Yarıştı

Motul’ün sponsoru olduğu Scuderia Glickenhaus, yarışa Hypercar kategorisinde iki otomobil ile katıldı. 708 numaralı aracın kokpitinde Olivier Pla (FR), Romain Dumas (FR), Luis (Pipo) Felipe Derani (BRA) yer alırken, 709 numaralı vasıta Ryan Briscoe (ABD), Richard Westbrook (Birleşik Krallık) ve Franck Mailleux (FR)’ye emanet edildi. Toyota Gazoo Racing ve Alpine yapınak takımlarına karşı yarışan Glickenhaus 709 kapı numaralı aracı ile yarışı 3. sırada tamamlarken 708 numaralı vasıta 4. oldu. 2022 Le Mans 24 Saat Yarışı’nda, Sebastian Buemi, Brendon Hartley ve Ryo Hirakawa’nın kullandığı Toyota Gazoo takımının 8 numaralı otomobili birinci oldu. Mike Conway, Kamui Kobayashi ve Jose Maria Lopez’in pilotajındaki Toyota Gazoo takımının 7 numaralı otomobili ise mücadeleyi, 2 dakika 1.2 saniye geride 2’nci tamamlamış oldu.
Gelecek yıl Peugeot, Ferrari, Audi ve Porsche markalarının katılımlarıyla beraber Hypercar kategorisi daha da heyecanlı hale gelecek benzer biçimde görünüyor!
Tüm LMP2 Araçlarının Kalbinde Motul Teknolojisi Yatıyor
Tüm LMP2 otomobilleri, yalnızca Motul 300V’yi kullanan, Motul mühendisleriyle yakın iş birliği içinde geliştirilen ve tasarlanan Gibson motoru ile yarıştı. Şu demek oluyor ki Le Mans 24 Saat gridinde yer edinen araçların yarısı Motul yarış yağı ile yarıştı. Bu, 24 saatlik Le Mans’ın niçin Motul’ün kendisini gösterdiği en iyi platformlardan biri bulunduğunu bir kez daha kanıtladı. Motul yarış haftası süresince yarış mühendislerine ve mekanikerlere destek olmak için padokta Motul Yarış Laboratuvarı ile yer aldı. Bu laboratuvarda süratli yağ analizleri yapılarak, takımlara araçta o an bulunan yağın performansı ile ilgili bilgiler verildi.

Motul Takımları Tüm Kategorilere Damga Vurdu
LMP2 kategorisini Motul sponsorluğunda yarışan 38 kapı numaralı Jota Sport aracı kazanırken, LMGTE Pro kategorisinin galibi Porsche Motorsport’un 91 kapı numaralı aracı oldu. Motul’ün desteklediği Algarve Pro Racing Team LMP2 Pro-Am kategosini podyumun zirvesinde tamamlayarak büyük bir başarı elde etti. Aynı kategoride gene Motul’ün sponsorluğunda yarışan Nielsen Racing ise yarışı podyumun ikinci basamağında tamamladı. Öteki kategorilere gore standart araçlara daha yakın teknik özelliklere haiz ve amatör takımların da yarışabildiği LMGTE AM kategorisinin bu seneki galibi 33 kapı numaralı TF Sport ekibi oldu.
Meşhur Pistin En Mühim Virajı Artık “MOTUL” ile Anılacak
Yarış öncesi Motul adına mutluluk verici bir gelişme yaşandı. Motul, Le Mans 24 saat yarışının yapıldığı Circuit de La Sarthe pistinin en ikonik virajlarından birine adını verdi. Yarış pistlerinin virajlarına isim verilmesi bir motor sporları geleneğidir. Böylesi mühim bir virajın bundan sonrasında Motul adı ile anılacak olması büyük mutluluk uyandırdı.
Izleyici ile tekrardan kavuşmanın enerjisi ile mükemmel geçen bir Le Mans 24 saat yarışı daha geride kaldı. Motor sporlarının en oldukça beklenen, konuşulan ve izlenen organizasyonlarından birinde Motul gene beden gösterisi yapmış oldu.
Le Mans 24h Yarış Detayları 2022
Arabam Kaç Para?

Bir cevap yazın