Motosiklet Zincir Ayarı {Nasıl} Yapılır?

Motosiklette devamlı dikkat ve denetim etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim parçalardan biri zincir gerginlik ayarıdır. İyi ve doğru meydana getirilen motosiklet zincir gerginlik ayarı, parçanın ömrünü ve uzatır. Zincir bakımı ve ayarı, direkt motosikletinizin zincir ömrünü ve kullanım rahatlığını etkisinde bırakır. Zincir bakımı yapmak ve zincirin gerginliğinin doğru olması fazlaca önemlidir. Sürücülerin motosiklet zincirlerini fazlaca fazla sıktıkları ve  istenmeyen durumlara düşmüş olduğu fazlaca fazla gözlemlenir. Bir motosiklet zinciri fazlaca sıkı ayarlanırsa motorun çeşitli bileşenlerine baskı uygulanır ve zincir dişlilerinin daha süratli aşınma meydana gelir. Fazla gerilmiş olan zincir motorun daha çok çalışmasına ve süspansiyonun sıkı ve rahatsız olmasına niçin olur. Bakımsız zincir kırılabilir ve zarar verebilir.
Motosiklet Zincir Ayarı {Nasıl} Yapılır?

 
 
 
 
Motosiklet otomobillere bakılırsa daha azca parçadan üretilirler. Bu parçaların en önemlilerinden biri motosikletin zinciridir. Motosiklet zincir ayarı yaparken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birçok mevzu bulunur. “Motosiklet zincir ayarı {nasıl} yapılır?” sorusuna yanıt verecek olursak her motosiklette zincir ayarının ölçüleri farklılık izah edebilir. Sadece zincirinizi genel olarak ayarlamak istiyorsanız, direktiflerimizi uygulayabilirsiniz.

 Zincir gerginlik ayarı, zincirin gerginliğini ayarlamanız için bulunan somunlarla yapılır.
Zincir bollaştıkça, jant milinin cıvatalarını gevşetip zincir gergi mekanizmasını ayarlamalısınız. Bu jant mili, zincirin aşağı yukarı 3-4 santimetre kadar ileriye yada geriye gidebilmesine olanak sağlar.
Zincirin üstte kalan yeri gerilmiş olmalıdır. Kısaca üst zincir sarkmış olursa bu hatadır. Alt zincir ise hafifçe bolca ve sarkma yapmış olması doğrudur.

Motosiklet Zincir Ayarı İçin Lüzumlu Ekipmanlar

Zincir mekanizması, motosiklete bakılırsa farklılık gösterir. Sadece temelde ayarlama şekli aynıdır. Motosiklet zincirinin ayarlanması için lüzumlu olan tüm ekipmanlar, motosikletinizin avadanlığında yer almıştır. Ek olarak avadanlığınız yoksa  3-4-5-6 allen anahtarlı yada 8-10-12-14 benzer biçimde  açık anahtar numaralarına gerekseme duyabilirsiniz. Motosikletinize ince ayar yapmak istiyorsanız tork anahtarı da kullanmalısınız.
Motosiklet Zincirinin Gerginliği {Nasıl} Olmalı? 
Birçok motosiklet sürücüsü, motosikletlerinin zincirini kendisi denetim eder. Motosiklet zincir gerginlik ayarı, tüm motosikletler için evrensel bir cevaba haiz değildir. Bu yüzden kullandığınız motosikletin zincir gerginlik ayarını, motosikletin kitapçığından yada yetkili servis çalışanlarından öğrenebilirsiniz. Motosiklet kapalıyken ve dik konumdayken zinciri aşağı ve yukarı hareket ettirerek fazlaca sıkı olup olmadığını gösterir. Bir ölçü kullanırsanız zincirinizin ne kadar sıkı yada gevşek bulunduğunu öğrenebilirsiniz. Genel olarak motosikletlerde zincir gerginliği ortalama 20 – 30 mm yada gevşek durumda ortalama 2,54 santimetre zincir gerilimine bakılırsa ayarlanır. Sadece motosikletinizin gerçek zincir gerginlik ayarını öğrenmek için kesinlikle motosikletinize ilişik olan el kitabına bakmanızı tavsiye ederiz. Son olarak zincirin koruma kısmı üstünde motosiklet zincir gerginlik ayarının ölçüleri yazar.
Motosiklet Zinciri Fazlaca Fazla Gerilmiş Olursa Ne Olur? 
Motosikletin zinciri fazlaca fazla gerilmiş olursa sürüşünüzde bir ekip problemler ile karşılaşabilirsiniz.

Gerilmiş zincir, parçaların süratli aşınmasına sebep olur.
Motor, zincirin sıkılığını telafi etmek için daha fazlaca çalışır ve yakıt tüketimi artar.
Arka süspansiyonun daha azca konforlu olmasına niçin olur.
Gerilmiş zincir kopma riski yaratır. Kopan zincir, motor bloğuna, çevredeki sürücülere, sürücü ve artçıya zarar verir.

Motosiklette Gerilmiş Zincir {Nasıl} Anlaşılır? 

Zincirden gelen sesin fazla olması.
Yakıt tüketimindeki nedensiz artış.
Arka süspansiyonda konfor kaybı.
Zincirde yıpranmalar meydana gelmesi.

İkinci El Motosiklet İlanları 

Bir cevap yazın