Motosiklet {Nasıl} Vurdurulur?

Motosiklet akülerinin, araca bakılırsa farklılık gösterse de belirli ömürleri vardır. Akü ömrü bittiği süre kullanıcılar motosikletlerini çalıştırırken sorun yaşar. Anahtarınızı çevirip marş motoruna bastığınız süre motosikletiniz çalışmıyorsa ilk düşünceniz akünüzün bitmiş olmasıdır. Akü bittiği süre motosiklet çalışmaz ve kullananların birçoğu endişeye kapılır. Sadece motosikletinizin aküsü bitse dahi tekrardan çalıştırabileceğiniz birkaç çözüm var. Akü bitmesi en fazlaca rastlanan durumlardan biridir. İşte “Motosiklet {Nasıl} Vurdurulur?” , “Motosiklet aküsü {nasıl} biter?” , “Motosikleti vurdurmak motora zarar verir mi?” şeklinde soruların cevapları…
Motosiklet {Nasıl} Vurdurulur? 
Motosikletinizin aküsü tamamen boşalmadıysa vurdurmanız için herhangi bir sorun yoktur. Çevrenizde tanıdığınız yada başka aküden yardım alacağınız biri yoksa motosikletinizi vurdurmanız, en ergonomik çözümdür. Motosikleti vurdurmanız için lüzumlu adımları aşağıda listeledik.

Anahtarı ve kill switch’i açın.
Etrafınızda yokuş/rampa var ise motosikletinizi rampaya kadar ittirin. Rampa yada yokuş yoksa etraftakilerden sizi itmesi için yardım isteyin.
Motosikleti ikinci yada üçüncü vitese alın. (Üçüncü vitese almak, kontrollü emek harcama ve gaz tepkisi sağlar.)
Motosikletiniz vitesteyken yokuş aşağı ittirmeye çalışın ve debriyajı çekin.
Motosiklet belirli bir hıza ulaştıktan sonra pedlere basın ve ayağa kalkıp, süratli ve sertçe koltuğa geri oturun.
Koltuğa geri otururken debriyajı bırakın ve hafifçe gaz verin.
Motosikletinizin aküsünün tam bitmediğine eminseniz motosiklet çalışana kadar aynı işlemi tekrarlayın.

Motosiklet Aküsü Niçin Biter?
Sıfır bir akünün averaj ömrü 4 ya da 5 senedir. Bu süre kullanım şeklinize bakılırsa daha da azca olur. Motosiklet aküsünün bitmesi oldukça düzgüsel bir durumdur. Akü kablolarının aşınmış yada gevşemiş olması, elektrik boşalması, şarj sorunları, alternatörün daha çok güce gereksinim duyması ve sert hava koşulları akünüzü bitirebilir. Aşağıda listelediğimiz durumlar da akünüzün bitmesine niçin olur.

Hava durumu ve iklim koşulları
Farların açık unutulması
Akünüzden kaynaklı problemler
Kısa mesafe sürüşten kaynaklı akünün kendi kendini kafi oranda şarj edememesi
Uzun süreler boşta çalışan motor

Motosikleti Vurdurmak, Motora Zarar Verir mi?

Normalde motosikleti çalıştırmak istediğimiz süre ilk olarak hareket marş dinamosu vasıtasıyla verilir ve ondan sonra bu hareket şanzımana sonrasında da tekerleklere iletilir. Motoru vurdurduğumuz süre bu işlem tersten gerçekleşir. Motosikleti vurdurduğunuz süre debriyaj ve balatalara zarar verirsiniz. Ek olarak enerjinin birden gelmesi, motosikletinizin elektrik aksamına da zarar verir.
İkinci El Motosiklet İlanları 

Bir cevap yazın