Motosiklet için HGS {Nasıl} Alınır?

HGS, taşıtlar için en mühim parçalardan biridir. HGS yardımıyla köprüler ve otoyollardan geçiş sağlanır. Bu yüzden Türkiye’de yaşayan her taşıt sahibi, HGS’ye haiz olmalı. Motosikletler için HGS almak, öteki taşıtlara gore farklılık gösterir. HGS, vasıta sınıflarına gore farklılık gösterir. Motosiklete HGS almak, öteki taşıtlara gore daha zor gözükse de oldukça kolay ve benzerdir. “Motosiklet için HGS {Nasıl} Alınır?” adlı yazımızda detaylı informasyon vereceğiz.
Motosiklet için HGS {Nasıl} Alınır?
HGS satış ve bakiye yükleme işlemleri tüm PTT işyerleri, anlaşmalı GSM şirketleri, anlaşmalı bayilikler, anlaşmalı petrol şirketleri ve anlaşmalı bankalar vesilesiyle gerçekleştirilmektedir. Motosiklete HGS almak oldukça önemlidir. Hususi yollar ve köprülerden kaçak geçmek istemiyorsanız, motosikletinize HGS almalısınız. Motosikletinize HGS almak istiyorsanız ilk olarak size en yakıt PTT adresine gitmelisiniz. Bireysel başvurularda kimlik, ruhsat ve ruhsat fotokopisi yeterlidir. PTT’de çalışan yetkililere HGS etiketi almak, istediğinizi söylerseniz işlemleriniz hızlıca hallolur. Tavsiye olarak motosiklete HGS etiketi almak için büyük PTT şubelerini seçmelisiniz. Motosiklet kullanıcıları oldukça fazla HGS kullanmadığı için birçok PTT şubesinde motosikletler için HGS etiketi bulunmamakta.
Kurum adına HGS almak istiyorsanız ürün temsil belgesi, vasıta ruhsatı ve ruhsat fotokopisini yanınızda götürmeniz gerekmekte.
HGS Vasıta Sınıfları Nedir?
Köprü ve otoyollarda araçlar 6 derslik üstünden değerlendirilir. Bu değerlendirme yardımıyla her derslik, değişik tutara doğal olur. Motosikletler 6. derslik vasıta olarak HGS’ye abone olabilir. Motosiklet sürücüleri, 1. Derslik vasıta tutarının yarısı kadar bir ücret ile Otoyol ve  Köprülerden geçişlerini sağlar. HGS sürücülerinin, araçlarının sınıflarına uygun HGS etiketi kullanmaları gerekmektedir. Aksi durumda, derslik uyumsuzluğu süreklilik arz eden sürücülerin HGS hesapları kara listeye alınır.
Motosiklet ile HGS’den Kaçak Geçişin Cezası
HGS sistemlerinden kaçak geçiş ihlali yapılması durumunda geçiş ihlali meydana getirilen plaka üstüne 15(on beş) gün içinde HGS abonesi olunması yada mevcut HGS hesaplarında geçiş için kafi bakiye yüklenmesi durumunda cezalı geçiş tutarı uygulanmamaktadır. Aksi taktirde geçiş tutarına ilave olarak giriş çıkış meydana getirilen mesafeye ilişik geçiş tutarının dört katı yönetim para cezası uygulanmaktadır.
Motosiklet HGS Bakiyesi Nereden Sorgulanır?
Vasıta sahipleri HGS Bakiye Sorgulama işlemlerini PTT’nin HGS informasyon sayfasından, E-Devlet, anlaşmalı banka, telefon ve SMS ile sorgulayabilir.
Motosikleti Sattıktan Sonrasında HGS Ürününü Ne Yapmalısınız?
Aracınızı sattıktan sonrasında HGS ürününüzü iptal ettirebilirsiniz. Ek olarak eski HGS kartınızı başka araca aktarabilirsiniz. Eski ürün içindeki bakiyeniz 7 gün içinde yeni HGS ürününüze aktarılır. İptal ettirildiği süre da kartınızdaki bakiyeyi 1 ay sonrasında PTT şubelerinden alabilirsiniz.
Otomobilde Kullanılan HGS Cihazını Motosiklette kullanmak
HGS sistemi, plakaya tanımlı olarak işlemektedir. Bu yüzden her ürün, araca özgüdür. Otomobilde kullandığınız HGS’yi başka vasıta yada motosiklette kullanmaya çalışırsanız sistem izin vermez.
İkinci El Motosiklet İlanları 

Bir cevap yazın