Motoru ısıtmadan hareket etmek zararı dokunan mı?

Kasım 14, 2021 by Yorum yapılmamış

Bilhassa kış aylarında motoru çalıştırıp derhal hareket ettirmek büyük zararlara niçin olabilmektedir. Sebebi ise motor yağının kısa sürede tepe noktalara kadar ulaşamıyor olmasıdır. Subaplar,yaylar ve egzantirik milleri ansızın hareketlerde yağlama süresini iyice yavaşlattığı için tavsiye edilmemektedir. Motor en fazlaca marşa basılmış olduğu andan itibaren aşınmaya adım atar. İlk marşta herhangi bir yağlanma olmadığı için aşınma kısa süreli de olsa araca zarar verebilmektedir.Bu yüzden 1 dakika kadar aracı ısıtın ve sonrasında harekete geçin.Motoru çalıştırdıktan derhal sonrasında yüksek devire çıkmaktan kaçının. Otomobil rölantide bir dakika kadar çalışmalı ve rölantiniz soğuk havalarda düşük ise birazcık gaz pedalına basarak rölantiyi 1000 devirde tutabilirsiniz.Fazla gaza yüklenmek, yakıt tüketimini oldukça arttırır. Soğuk havalarda araçlar iki katına kadar fazla yakıt tüketimi gerçekleştirirler.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Akü Lambası Niçin Yanar?
Motoru ısıtmadan yola çıkmak, eski tip araçlara daha çok zarar vermektedir. Sebebi ise eski teknoloji yağlama pompaları şeklinde bileşenlerin olması ve oldukça yıpranmış olmalarıdır. Kış aylarında motoru ısıtmadan hareket edilmemeli ve minumum 1 ile 3 dakika içinde vasıta ısıtılmalıdır. Acil işiniz var ise kış aylarında aracı çalıştırdıktan derhal sonrasında düşük devirler ile hareket edebilirsiniz.Motor soğuk havalarda zorlanacağı için ilk çalıştırmada fazlaca önlemli davranılmalıdır. Motor yağının tüm parçalara gitmesi averaj 1 dakika kadar sürebilmektedir.Motoru rölantide ısıtabilirsiniz. Fakat uzun süre rölanti ısıtmaları yakıtı oldukça artırır. Soğuk havalarda motoru ısıtmadan hareket etmek yeni teknoloji araçlarda pek problem yapmamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Elektrikli otomobiller ne kadar yakıyor?Sadece gelişen teknoloji ile artık günümüzde sıfır kilometre otomobillerde kontak açıldıktan derhal sonrasında hareket edilebilmektedir. Motorun ısınması için dakikalarca beklemeniz gerekmez.Kaliteli ve yeni motor yağları fazlaca akışkan olduğundan anında her bölüme ulaşabilmektedir.Soğuk havalarda aracı çalıştırmak eski teknoloji araçlarda zor olabilir. Bu yüzden çalıştırdıktan derhal sonrasında beklemeli ve motor ısındıktan sonrasında hareket etmelisiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir