Motor Yağı Viskozitesi Nedir? Hangisi Tercih Edilmeli?

Vasıta bakımlarımız öncesinde yada sonrasında en öğrenmek istediğimiz konulardan birisi motor yağlarında gördüğümüz 5W-30 yada 10W-40 benzer biçimde ifadelerdir. Bu yazımızda motor yağı viskozitesi ‘nin ne anlama geldiğini anlatacağız.

Motor yağının amacı içten yanmalı motorlarda, hareketli parçaların sürtünmesini önlemek ya da aza indirgemektir. Böylece motor ömrü uzar ve aşınma minimum seviyeye çekilir. Burada mühim olan, belli aralıklarda motor yağının denetim edilmesidir. Motor yağının azalması yada eski olması yakıt tüketiminden, motor ömrüne kadar bir oldukca soruna niçin olmaktadır.

Viskozite Nedir?

Viskozite kelimesi İngilizce “Viscosity” kelimesinden gelmektedir. Visco kelimesi Türkçeye “Akma” olarak Viscosity ise “Akmazlık” olarak çevirilebilir. Temel olarak bir akışkanın katmanları içinde oluşan iç sürtünme sonucu akışı engellemiş olan direnç olarak da açıklayabiliriz.
Viskozite ne kadar yüksek olursa akışkan yoğun ve koyu bir kıvama haizdir. Katsayı ne kadar düşükse akışkan o denli cıvık doğrusu ince bir kıvama haizdir. Ek olarak belli bir mesafeden yere dökülen akışkan ne kadar oldukca sıçrama yaparsa viskozite kıymeti o denli düşüktür.
2 değişik akışkan madde üstünden örnek verelim; Suyun viskozite kıymeti oldukça düşüktür ve cıvık bir yapısı olduğu söylenebilir. Ek olarak belli bir mesafeden yere döküldüğü süre etrafa oldukca fazla sıçrar. Bal ise koyu bir kıvama haizdir ve belli bir mesafeden yere dökülürse etrafa sıçramaz.
Kaç Çeşit Motor Yağı Vardır?

Temel olarak motor yağları türüne ve motor yağı viskozitesi endeksine gore ikiye ayrılmaktadır.

Motor Yağı Viskozitesi Endeksine Nazaran Motor Yağları
Bir oldukca değişik çeşit motor yağı vardır. Bu yağların kullanım amaçlarına gore değişik viskozite değerleri mevcuttur. Bazı yağlar oldukça düşük viskoziteye sahipken bazıları ise daha yüksek değere haizdir. Bu viskozite değerleri motor yağı kutusunun üstünde yazılıdır. 0W-30 dan başlayıp 10W değerine kadar gider. Burada belirtmemiz ihtiyaç duyulan aracın bulunmuş olduğu yerin iklim koşullarına gore ve aracın türüne gore değişik viskozitede yağ seçilmesi gerektiğidir.
Motor yağları ortam sıcaklığı düştüğünde kalınlaşır, ısı yükseldikçe incelir. Bilhassa otomobil uzun süre çalışmadığında motor yağı karterde toplanır ve motorda pek fazla yağ kalmaz. Vasıta çalıştırılınca yağsız parçalar sürtünür ve aşınma meydana gelir. Bundan dolayı motor yağının hızlıca pompalanması gerekir.

Kışın -20C derecede inceliğini koruyabilen düşük motor yağı viskozitesi endeksine haiz bir yağ en kısa zamanda motor parçalarına gönderilirken yüksek viskozite endeksine haiz bir yağı bu parçalara göndermek oldukca daha zor olsa gerek. Bundan dolayı de motorda aşınmalar üst düzeyde gerçekleşebilir.
Motor yağında belirtilen W harfi, Winter doğrusu Kış kelimesini ifade eder. Özetleyecek olursak, yağın düşük sıcaklıkta ne kadar ince kalabileceğini gösterir. Ülkemizin iklimi değişik sıcaklıklara haizdir. Bu yüzden mevsim koşullarına gore yağ seçmek önemlidir. Bir öteki taraftan değişik viskozite değerine haiz yağlar devletimizde satılmaktadır. Güncel ve binek otomobillerde çoğu zaman 5W-30 değerine haiz yağlar kullanılmaktadır. Aşağıdaki tablomuzda değişik viskoziteye haiz yağların hangi sıcaklıklarda kullanılabileceğini görebilirsiniz.
Motor Yağı Çeşitleri Nedir?

Bir cevap yazın