Motor Bloğu Çatlak Tamir maliyetini ne kadardır

Motor Bloğu neden Çatlar ?

Motor Blok Çatlağı BelirtileriMotor Bloğu Çatlak Tamiri ve FiyatlarıÖncelikle motor bloğunda oluşan bir çatlak nasıl anlaşılır ?

Motor bloğu çatlağı nasıl tespit edilir? şeklinde soruları cevaplandıralım. Motor bloğunun içinde birçok parça bulunur. Segman, piston ve miller şeklinde birçok parça bu blok üstünde etken olarka çalışan mekanik parçalardır. Motor bloğu üstünde aracın hareket etmesi için saniyede onlarca kez patlamalar yaşanır. Bir taraftan blok üstünde bulunan su kanalları vasıtasıyla da soğutma gerçekleşir. Kısacası motor bloğu oldukça mühim ve ihtimaller içinde bir arıza durumunda araçta ciddi harcamalar karşıya çıkabilmektedir.

Peki motor bloğu niçin çatlar, ne sorunları verir ve arıza çözümleri nedir ?

Motor Bloğu Niçin Çatlar ?Blokta çatlayan bölgeleri görebilirsiniz. Bu tür çatlakların büyüklüğü bakımından tamiri oldukça zorlaşmaktadır ve bazı durumlarda tek ilaç değişiklik olmaktadır.

Bunun en belirgin sebepleri içinde kış aylarında antifiriz yerine su koyulması gelmektedir. Bu şekilde vasıta motor suyu donmakta ve motor blok çatlaması meydana gelmektedir. Kış aylarında bilhassa antifiriz kullanılması ve oldukca soğuk günlerde rölantide birkaç dakika ısıtılması gerekmektedir.Motor Blok Çatlağı BelirtileriBlok çatlaması sonucu vasıta sürücüsünün derhal görebileceği şekilde bazı emareler olacaktır. Bunlar;
Radyatör su seviyesinin düşmesi ( Çatlak olduğundan azalma görülür )Motor kısmında çatlaklardan dolayı duman ve buharlaşma görülürMotor yağında renk değişmesi görülürSoğutma suyunda renk değişimi, çamurlaşma görülür Egzozdan yoğun bir halde duman çıkması görülür

Motor Bloğu Çatlak Tamiri ve Fiyatları

Blok çatlamalarında bir çok süre onarım şekilleri tercih edilmektedir. Motor bloğunu yenisiyle değişiklik yapmak oldukca masraflı bir iş olduğundan dolayı onarım şekilleri tercih edilir. Günümüz de eski model bir otomobilde bulunan motor bloğu tutarları 2500 TL’den adım atar. Bundan dolayı motor bloğu çatlak tamiri ile yola devam edilir.

Motor Bloğu çatlak tamiri yöntemleri

Blok çatlak tamirinde iki yöntem kullanılmaktadır. Kaynak ve dikiş şekilleri adı altında değişik işçilikler ile blok onarım edilmektedir. Motor blok kaynak tutarları bir çok süre dikiş yöntemine bakılırsa daha ucuzdur. Averaj fiyatlar 600- 1500 TL içinde değişmektedir.Birde blok dikiş yöntemi vardır. Bu yönteme Metalok sistem ile dikiş denmektedir. Bu işlemi Ankara, İstanbul şeklinde büyük illerde ustalaşmış şekilde icra eden firmalar mevcuttur. Blok dikiş tutarları averaj olarak 800- 2500 TL içinde değişmektedir.

Bir cevap yazın