Motor Arıza Lambası niçin yanar ?

ozel plaka nedir nasil alinir 6161f61a6d826

Motor ve motora bağlı bulunan tüm sistemler elektronik devreler tarafınca devamlı denetim altında tutulurlar. Bu sistemlerin herhangi birinde arıza meydana vardığında ilgili arıza lambası yanar ve sizi uyarır.

Sadece motor arıza lambası diye bildiğimiz sarı arıza göstergesini yakan en mühim arıza oksijen şu demek oluyor ki lambda sensörüdür. İkinci bir olasılıkta vuruntu sensörüdür.

  • Oksijen sensörü görevi, arızası hakkında detaylı bilgiler ve lambanın söndürülmesi için makaleyi okuyun
  • Öteki arıza lambaları ve anlamları için bu yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim.
  • Hava Yastığı arıza lambası, ABS arıza lambası,hararet ,Kızdırma Bujisi arıza lambaları için tıkla

Motor Arıza Lambası Yanıyor yada yanıp sönüyor sebebi Ne olabilir? Oksijen sensörü yakıt-enjeksiyon ve hava-yakıt karışımı problemleri ve yanma verimi ile ilgili sorunlarda arıza lambasını yakar. Vuruntu sensörüyse daha oldukca ateşleme arızasıyla ilgilenir. Bu sensörlerin arıza lambasını yakması, sensörlerin kendisinin direkt arızalı olduğu anlamına gelmez, arızaya bir oldukca etken sebep olabilir.

Arıza lambaları nasıl söndürülür?

Aracınızda herhangi bir arıza oluştuğunda aracın beynine buna dair bir kodlama gönderilir ve arıza kodu beyne işlenir. Aracınızın beynine arıza tespit aleti takıldığında bu arızanın neyden kaynakladığı anlaşılır. Problem giderildikten sonrasında aynı program ile arıza kaydı silinir.

Geçiçi yanıp sönen lambalarda ne yapmalı?

Bazı arızaları sensörler anlık tespit eder ve beyne kodu gönderir arıza lambası yanar sadece geri söner. Bu durumda vasıta stop edilip yine çalıştığında yada problem ortadan kalkar bu arıza beyinde kimi zaman kalır bazende kendiliğinden silinir. Arıza yine etmediği sürecelamba yine yanmaz bu durumda herhangi bir problem yoktur.

Ör: Fena yakıt alındığında motor arıza lambası anlık yanıp söner sadece yakıt bittiğinde yada ek yakıt alındığında lamba tekrar yanmaz.

Bir cevap yazın