Motor Arıza Lambası Niçin Yanar – Motor Arıza Lambası {Nasıl} Söndürülür

motor ariza lambasi nicin yanar motor ariza lambasi nasil sondurulur 63215b204de69

Motor Arıza Lambası Niçin Yanar

Motor arıza lambası ve öteki otomobil göstergeleri aracın ön paneli üstünde, sürücünün kolay bir halde görebileceği yere konulmuştur. Aracın hızı, motor devri, soğutma suyu sıcaklığı, depoda kalan yakıt miktarını, ve arıza meydana ulaşmadan önce yada arıza durumunda sürücüyü uyarmak, aracın emek verme sistemleri hakkında informasyon vermek amacıyla çeşitli sembollerden oluşan ışıklı uyarı sembolleri kullanır. Vasıta kontağı açıldığında bu göstergeler yanar ve 1 kaç saniye içinde sönmesi gerekir. (Yağ lambası, akü şarj lambası ve motor arıza lambası  hariç) Bu lambalar ise aracın motoru çalıştırıldıktan sonrasında sönmesi gerekir.

Motor arıza lambasının en sık yanma nedenlerini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz

Motor Arıza Işığı Nedir

Yeni nesil tüm araçlarda bulunan aracın motor beyin sistemine bağlı sensörlerin, motorun herhangi bir yerinde arıza olduğunda otomobil göstergesinde arızanın gerçekliştiği kısımla ilgili uyarı ışığını kısaca arıza lambalarını yakar. Bu uyarı lambalarından biride ”Motor arıza ışığı”’dır. Motor arıza ışığı  aşağıda detaylıca anlatacağımız nedenlerden dolayı sürücüyü evvelinde uyaran uyarı sistemidir. Bu şeklinde durumlarda  vasıta derhal stop edilir. Servise gidilerek arızanın giderilmesi sağlanır. Otomobil göstergelerinin tümü aracınızın eğer olmazsa olması en mühim motor parçalarındandır. Otomobil göstergelerinde bulunan uyarı lambaları çoğu zaman tek bir arıza sebebiyle yanarken motor arıza lambası birçok nedenden dolayı yanabilir. Motor arıza lambasının öteki adıda ”check lambası”dır. Bazı yeni nesil araçlarda check lambası olarak yanabilir. Motor arıza lambasının kati olarak niçin yandığını anlamanız için oto servisine gidip aracınızı arıza tespit aletine bağlatmanız gerekmektedir. Motor arıza ışığının niçin yandığı mevzusunda ön bilgiye okumaya devam ederek haiz olabilirsiniz.

Motor Arıza Lambası Niçin Yanar

Aracınızın motor arıza lambası niçin yanar, motor arıza ışığı motordaki hangi arızalar sebebiyle yanar  ana sebepleri çoğu zaman aşağıda ki gibidir.

LPG sistemi (katalitik konvertör, lpg gaz ayarı) ile ilgili arızalar sebebiyle
Yakıt sistemi ile ilgili arızalar sebebiyle
Ateşleme sistemi ile ilgili arızalar sebebiyle
Hava emiş sistemi ile ilgili arızalar sebebiyle
Egzoz sistemi ile ilgili arızalar sebebiyle

1.Lpg Sistemi

Eğer aracınızda LPG sistemi mevcutsa bir çok vakit motor arıza lambasının yanmasının sebebi bu sebepten olmaktadır. Yakıt yanma sistemleri denetim eden müşürlerin mevcut değerlerindeki lpg kaynaklı değişimlerdir. Lpg’li araçlarda ki katalitik konvertör ve lambda kısaca oksijen sensörü motor arıza ışığının yanmasına niçin olmaktadır. Detaylı incelemek gerekirse;

Detaylı informasyon için aşağıdaki bağlantımızdan informasyon sahibi olabilirsiniz.

LPG’li araçta arıza lambası niçin yanar 

2.Katalitik konvertör ve Lambda (Oksijen) sensörü

Katalitik konvektör ve Oksijen kısaca Lambda  Sensörü arızaları sebebiyle vasıta yakıt karışımının zenginliğini denetim edemez ve motor arıza lambası kısaca check lambasını yakabilir. Katalitik konvertör egzoz gazından çıkan insan sağlığına  ve doğaya zararı dokunan  gazları temizler ve doğaya temiz ve güvenilir bir şekilde salınmasını elde eden parçadır. Katalitik konvertör arızası ek olarak egzoz emisyon değerlerinizinde artmasına niçin olur. Egzoz muayenesinde egzoz emisyon ölçümleri yüksek çıkacağından aracınız vize alamayabilir. Lambda (oksijen sensörü) ise  hava yakıt karışım oranını dengede tutmakla görevli ve yakıt ekonomisine katkı elde eden motor parçasıdır. Lambda sensöründe bir mesele olursa otomobil gösterge panelinden belli olacaktır. Oksijen sensörü arızası aracınızın fazla yakıt yakmasına, aracınızın çalışırken rölantide dalgalanma yaşanmasına ve aracın gidişinde ve çekişinde düşüklük yaşanmasına niçin olur.

Bu arızalarla ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

LPG’de Tekleme Problemi

LPG’li Otomobil Niçin Çekişten Düşer

LPG’li Aracın Fazlaca Yakmasının Sebepleri

LPG’li Araçta Gaz Kokusunun Sebepleri

3.Hava akış sensörü (Maf Sensörü)

Oksijen sensörü ile beraber çalışan hava akış sensörü yanma için ihtiyaç duyulan havanın, tazyik ve rutubet
oranı şeklinde değerlerini ölçer. Hava Akış Sensörün’e Maf Sensörü’de denir. Açılımı ”Mass Air Flow” şeklindedir. Bu
sensörün arızalanması durumunda oksijen sensöründe oldğu şeklinde yakıt tüketimini etkisinde bırakır ve fazla yakıt yakmasına niçin olabilir. Ek olarak motorun düzensiz çalışmasına, stop etmesine, rölantide dalgalanma yaşanmasına niçin olabilir. Buda motor arıza lambasınının (check lambası) yanmasına niçin olur.

4.EGR Valfi

EGR Valfi egsoz gazını devirdaim eden parçadır.Bu parçanın amacı atılan egsoz gazının bir miktarını temiz hava ile karışmasını sağlayarak silindir içinde yine dönmesini sağlamaktadır. Özetlemek gerekirse egzoz gazının geçişini denetim etmektedir. Egr kelimesinin açılımı Exhaust Gas Recirculation’dir. Bu sistemde oluşabilecek  arzıalar motor arıza ışığının  yanmasına niçin olmaktadır.  Egr valfinde arıza olması durumunda aracınızın egzozu siyah duman atabilir.  Trafikte seyir halindeyken ya da otomobilimiz sürüş halindeyken vasıta motorunda olağandışı olarak gerçekleşen sarsıntılar yaşanır ya da motorunun asla emek vermemesi EGR valfinde bir probleminin olduğu emaresi olabilir. 

Egr Valfi ile detaylı bilgiye aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

EGR Valfi Nedir -Egr Valfi Arızaları Nedir- Egr Valfi Sorunları ve Çözümleri

5.Termostat

Termostat motor soğutma suyu sistemini belli bir seviyede tutan parçadır. Motorun belli bir sıcaklığı vardır ve bu ısı belli bir ısıya ulaştığında termostat devreye girer ve termostat bu sıcaklığı belli bir düzey meblağ.Termostat
da meydana gelebilecek bir arıza sonucu ise soğutma sistemi devreye girmez yada
geç devreye girer. Motor emek verme sıcaklığının düzensizliği sebebiyle motor arıza lambası yanabilir. Termostat arızasını idrak etmek için kontrolünü yapmanız mümkündür. Mesela aracınız çalışırken hararet lambası aşağı doğru yönelmesi sonucu motorun soğuduğunu gösteriyorsa termostatınızda sorun oluşmuş olabilir. Aracınızın termostatını denetim etmenizin öteki bir yolu ise aracınız çalıştıktan sonrasında kısa sürede ısınması hararet lambasının düzgüsel düzeyine ulşaması gerekir. Eper bu süreç uzuyor ve dalgalanma yaşanıyorsa termostat arızasının habercisi olabilir. Son olarak kalorifer ısıtma sistemi soğuk üflüyor, kısa sürede sıcak üfleme konumuna gelmiyorsa termostat arızasından şüphelenbilir.

Vasıta termostat arızasıyla ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki yazmızdan haiz olabilirsiniz.

Vasıta termostat arızası {nasıl} anlaşılır

6.Yakıt Sistemi nedeniye motor arıza lambasının yanması

Motor arıza ışığının yanma sebeplerinden biride kalitesiz yakıttan meydana gelmektedir. Ucuz yakıt satan yerlerden kesnlikle uzak durulmasını tavsiye ediyoruz. Çoğunlukla tercih ettiğiniz benzin istasyonlarını kullanmanız kalitesiz ve kirli yakıt almanızı bir sebze engeller ve aracınız kalitesiz yakıt sebebiyle arıza yapmasına engel olur. Yakıt sisteminde sorun olduğunda motor beynine bağlı yakıt sisteminde bulunan sensörler standart dışı yakıtı
tespit eder ve motor arıza lambasınının yanmasına niçin olabilir.

7.Enjektörler

Yanma odasına yakıt püskürten motor parçasına enjektör denir. Aracnızın motorundaki yanma odalarına yakıt püskürten bu parçanın arızalanması sonucu motor arıza ışığı yanabilir. Enjektör arızasının nedenlerine bakacak olursak aracınızda gözle görülür şekilde hissedilen performans düşüklüğü, bilhassa rölantide beklerken ve kalkışlarda oluşan tekleme, aracınızın geç emek harcaması ve çalışırken kuvvetli bir ses çıkarması aracınızın enjektörlerinizde sorun olabileceğinin belirtileridir.

Enjektör arızası ile detaylı bilgiye aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Enjektör nedir, ne işe yarar, arızası naıl anlaşılır?

8.Ateşleme Sistemi

Ateşleme sistemi motorunuzun
kalbidir. Ateşleme sisteminde oluşabilecek herhangi bir arıza aracınızın
sağlıksız çalışmasına ve ilerleyen süreçte büyük problemler yaşamanıza niçin
olabilir. Ateşleme sistemi parçalarından buji ve buji kablolarında oluşabilecek
herhangi bir arıza aracınızın stabil çalışmasını etkileyeceğinden motor arıza
lambasının yanmasına niçin olabilir. Ek olarak ateşleme sitemin bir parçası olan
aküde de olabilecek bir sorun motor arıza ışığını yakabilir.

Buji ve buji kablosu arıza
emarelerine aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Buji ve buji kablosu arızası {nasıl} anlaşılır?

Motor Arıza Lambası {Nasıl} Söndürülür

Motor arıza lambası yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı yanmaktadır. Bir çok vakit mühim bir arızaya niçin olmazlar fakat yandığı vakit kesinlikle dikkatsizlik edilmeyip bir servise gitmeniz gerekmektedir. Servis aracınızı bilgisayara bakıp hata kodlarına bakarak mühim bir arıza olup olmadığına bakarak lüzumlu arıza çözümlerini uyguladıktan sonrasında motor arıza lambanızı söndürücektir.

Motor Arıza Lambasının Yanması İle İlgili En Fazla Sorulan Sorular

Dizel motor arıza lambası niçin yanar?

Aracınızın benzinli yada dizel olması
motor arıza lambasının yanma durumuna tesir etmez. Aracınızın elektronik
aksamlarında herhangi bir arıza var ise aracınız sizi uyarır ve bu arıza
giderilene kadar arıza ışığını yakar. Yukarıda bahsedilen tüm nedenler dizel
araçlar içinde geçerlidir.

Dizel vasıta motor arıza lambası {nasıl} söndürülür?

Dizel aracınızda motor arıza
ışığınız yandıysa herhengi bir servise gidip aracınızı arıza tespit aletine
bağlatmanız gerekmektedir. Yetkili arızanın nedenine bakarak işlem yapmış olup arız
alambasını söndürecektir.

Lpg de motor arıza lambası yanıyor? Lpg Kaynaklı Motor Arıza Lambası

Motor arıza lambası en fazla
sonradan lpg sistemi takılan araçlarda yanmaktadır. Bir çok fazlaca mühim olmamakla
beraber aracı devamlı stop ettirdiğinden trafikte çekince yaratmaktadır. LPG’li
araçta motor arıza lambası niçin yanar aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Lpgli
araçta motor arıza ışığı niçin yanar?

Motor arıza lambası geç sönüyor?

Motor arıza lambası aracınızn
kontağını 1. Kademeye getirdiğinizde yanar ve aracınızı çalıştırana kadar yanık
vaziyette kalır. Aracınızı çalıştırdığınızda ise söner. Bu durum haricinde bir
şikayetiniz var ise servise gitmelisiniz.

Motor arıza lambası hangi durumlarda yanar?

Motor arıza lambasının hangi
durumlarda yandığının sebepleri  yukarıda
detaylıca açıklanmıştır. Okuduktan sonrasında sormak istediklerinizi lütfen mevzu
altı yorum kısmından iletmenizi rica ederim.

Motor arıza lambası asla yanmıyor

Aracınızda motor arıza lambası
asla yanmıyorsa gösterge panelindeki lambası patlamış yada vasıta sigortasının
kısa dönem yapması sebebiyle yanmıyor olabilir. Servise gitmeniz önerilir.

Motor arıza lambası işareti

Motor arıza lambası işareti bu   şekilde yanmaktadır.

Motor arıza lambası kendiliğinden söndü. Motor arıza lambası
kendiliğinden söner mi?

Motor arıza lambası yukarıda da bahsettiğimiz
şeklinde aracınızı çalıştırana kadar yanar ve aracınızı çalıştırdığınızda söner.
Sönmesi düzgüsel bir durumdur. Seyir halinde iken kimi zaman yanabilir ve
kendiliğindende sönebilir. Bu durum fazlaca fazla nedenden olabileceği şeklinde
kalitesiz yakıttan, egzoz gazı atıklarından geçici olarak yanabilir,
düzeldiğinde ise check lambası kendiliğinden sönebilir.

Motor arıza lambası muayeneden geçer mi?

Motor arıza lambasının yanması
şuana kadar muayenede mesele olmuyordu fakat bu mesele olmuyacak anlamına gelmez.
Aracınızın arızalarını muayeneden geçmek için değil sizin can güvenliğiniz ve
aracınızın güvenliği için yaptırmalısınız.

Motor arıza lambası {nasıl} söndürülür? Motor arıza lambası {nasıl} söner?

Serviste arıza tespit aletine
bağlatarak söndürebilirsiniz. Kendinizde birazcık bu işlerden anlıyorsanız
internetten alacapınız arıza tespit cihazları ilede bu işlem yapılabilmektedir.
Fakat arızanın tesşhisini yapamayabilirsiniz ve söndürseniz bile yine
yanabilmektedir.

Motor arıza lambası ne vakit yanar?

Motor arıza lambası aracınızın
motor aksamının herhangi bir yerinde arıza olduğunda motor beyni bunu algılar
ve uyarı durumunda motor arıza lambasını yakar.

Motor arıza lambası devamlı yanıyor?

Aracınızda motor arıza lambasına
yanmasına yol açan durum düzeltilinceye kadar uyarı vermeye devam eder.

Motor arıza lambası yanma sebepleri

Yukarıdaki yazımızda detaylıca
açıklanmıştır.

Lütfen mevzuyla ilgili sorularınızı aşığadaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Kısa zamanda dönüş yapılacaktır.

Bir cevap yazın