Michelin Lastiklerde Yüzde 100 Sürdürülebilirlik İçin İlk Adımı Attı

Michelin lastiklerde yüzde 100 sürdürülebilirlik için ilk adımı attı. Fransız vasıta lastiği üreticisi çevreci kimliğiyle Fransız biyokimya şirketi Carbios’un PET plastik atıklarının kullanımında uyguladığı enzimatik geri dönüşüm sürecine katıldı. Bu süreci başarıyla kontrol eden lastik üreticisi, çevre dostu bulunduğunu kanıtlamış oldu.
Dünya çapındaki en büyük lastik üreticileri bir tanesi olan Michelin plastik ve tekstil polimerlerinin geri dönüşüme kazandırılması anlamında yenilikçi bir adım attı. Bununla beraber da devrim durumunda bir biyo-endüstriyel çözüm getirmeyi başardı. Bunu da yüzde 100 sürdürülebilir lastikler geliştirmeye başlayarak yapmış oldu. Bu kapsamda Fransız üretici teknik gereksinimleri için plastik atıklarını işin içine katıyor. Bunun için yüksek mukavemetli lastik elyaflar için, Carbios’un enzimatik geri dönüşüm sürecini başarıyla kontrol edip uyguluyor. Böylece yüzde yüz tabiat dostu lastikler ortaya çıkıyor.
Yüzde 100 Tabiat Dostu Michelin Lastikler

Carbios’un enzimatik geri dönüşüm işleminde çoğu zaman plastiklerin yada çeşitli endüstriyel ürünlerin atıkları kullanılıyor. İşlem bu PET atıklar moleküllerine ayrıştırıyor. Hususi enzimle gerçekleşen bu işlemde her türlü pet atık kolaylıkla tabiat için geri kazanım şansını yakalıyor. Böylece yüzde 100 geri dönüşmüş ürünler ortaya çıkıyor. Michelin de aynı teknikle elyaf, işlem görmemiş kalitesine haiz lastikler üretiyor.
Yılda 3 Milyar Plastik Şişe Lastiğe Dönüşecek

Michelin lastikler için geri dönüşümlü teknik elyaf üretiyor. Böylece 2030 yılına kadar yüzde 40 oranında çevre dostu olmayı vaat ediyor. Ek olarak 2050 yılına kadar da yüzde 100 sürdürülebilir malzemeler kullanmayı hedefliyor. Michelin bu adımla beraber dünya genelinde lastiklerin döngüsel iktisat içine girmesine de katkı elde etmiş olacak. Eğer tüm bu hedefler gerçekleşirse yılda 3 milyar pet şişe lastiğe dönüşecek.
Sıfır KM Otomobil Modelleri

Bir cevap yazın