MG4 Electric Türkiye’de Satışa Sunuldu

İngiliz otomobil markası MG’nin %100 elektrikli yeni modeli MG4 Electric Türkiye’de! Doğan Trend Otomotiv’in Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği MG markasının bu yeni aracı, lansmana hususi 969.000 TL’den başlamış olan fiyatlarla satışa sunuldu. Geniş kullanıcı kitlesine hitap etmesi bakımından Avrupa’da büyük ilgi gören bu model, Comfort ve Luxury olmak suretiyle iki değişik donanım seviyesi ile yollara çıkacak. İngiltere’de de “Senenin Otomobili” ödülünü alan MG4 Electric pek fazlaca ilgi çekici detay barındırıyor.

Hem Kent İçinde Hem de Uzun Mesafede İddialı
MG4 Electric, kent içi ve uzun mesafeli kullanımlara kolayca uyum elde eden özelliklere haiz. Bu doğrultuda, kent içi kullanımlarda 577 km’ye varan menzili ile dikkat çekiyor. Modelin iki değişik donanım paketi de oldukça iddialı güç seviyelerine ulaşıyor. MG4’ün Comfort versiyonu, 51 kWsa bataryayla beraber WLTP döngüsünde 350 km menzil ve arkada konumlandırılan 125 kW (170 PS) gücünde elektromotor sunuyor. Luxury versiyonu ise 64 kWsa batarya, 150 kW (204 PS) gücünde bir elektromotor ve 435 km menzil ile karşımıza çıkıyor. Konfora ehemmiyet veren MG4 Electric’in her iki versiyonunda da MG Pilot teknolojik sürüş destek sistemleri standart olarak geliyor. Yakın tarihte Euro NCAP güvenlik testlerinden de 5 yıldız almayı başaran vasıta, enerjisini ve yetkinliğini ispatlamışa benziyor.

Geniş iç hacmi ile MG’nin C segmenti araçları içinde yer edinen MG4, arkadan itişli olması bakımından rakiplerinden ayrılıyor. Marka, öteki modellerinde olduğu şeklinde MG4 Electric için de derhal teslim pozitif yanları sunuyor. Bu mevzuda açıklamada bulunan Doğan Trend Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal, “Yeni modelimiz Türkiye pazarında da kuvvetli bir oyuncu olacak. Hatta ilk parti araçlarımız daha gelmeden yolda satıldı. 2023 yılı satış hedefimiz 2000 tane” dedi.
Yer Kaplamayan İnce Batarya
MG4 Electric’in dinamik görünümünün temelinde, modelde yer edinen yenilikçi “one pack” batarya içeriyor. 110 mm yüksekliğe haiz olan bu batarya, sınıfının en incesi bataryaları içinde. Böylece iç mekanda yer kaplamadan size daha çok kullanım alanı sunuyor. Üstelik bataryanın boyutları küçülürken hızdan da feragat edilmiyor. Yalnızca 28 dakikada şarj seviyesini %10’dan %80’e çıkarabilen bu model, bununla beraber yaşamın süratli temposuna da ayak uydurabiliyor.

V2L Teknolojisi ile Kolay Enerji Paylaşımı
MG markasında kullanılan V2L teknolojisi MG4 modelinde de bulunuyor. Bu özellik yardımıyla aracınızın bataryasındaki elektriği değişik cihaza aktarabilmeniz mümkün oluyor. Yalnızca bir kablo vasıtasıyla gerçekleştirilebilen bu paylaşım yardımıyla MG4, sessiz ve sıfır emisyonlu bir jeneratöre dönüşebiliyor. Aynı anda birden fazla elektrikli aleti çalıştırmak ve başka elektrikli otomobilleri şarj etmek şeklinde değişik işlevleri yerine getirebilen MG4, dışarıya 3,3 kW gücünde elektrik enerjisi verebiliyor.
Devletimizde satışa sunulan bu yeni elektrikli vasıta, 4.287 mm uzunluğu ve 2.705 mm’lik dingil mesafesi ile beş kişilik bir aile için son aşama geniş bir kabin içi alan sunuyor. Bagaj hacmi ise koltuk kullanım durumuna bağlı olarak değişim gösteriyor. Comfort versiyonda 363 litre olan bagaj hacmi 1.177 litreye çıkıyor. Luxury versiyonda ise 350 litreden 1.165 litreye yükselebiliyor. Bu modelde, bagaj hacmi de dahil olmak suretiyle toplamda 28 tane kullanışlı gizleme alanı mevcut.
MG4 Electric 50:50 ağırlık dağılımı, alçak ağırlık merkezi, sınıfının üstünde boyutları, arkadan itişli sürüş sistemi ve MG Pilot teknolojik sürücü destek sistemleri ile kolayca dikkat çekiyor. Bu özelliklerle yüksek performans ve konforu aynı anda kullanıcılara sunuyor.

Göz Alıcı Tasarım Özellikleri
MG4 Electric, beden renginde Pebble Black, Dover White, Medal Silver, Andes Grey, Diamond Red, Surfing Blue ve Fizzy Orange seçeneklerine haiz. Tavanı siyah olması ile dikkat çeken çift renkli Luxury versiyonda gri ve siyah olmak suretiyle iki değişik döşeme renk seçeneği de bulunuyor.
Sürücüler MG4’te, ihtiyacına bağlı olarak 5 değişik sürüş modu seçimi yapılabiliyor. Eco, Düzgüsel, Sport ve Snow modlara ek olarak “Sürüş Modu Kişiselleştirebilme” özelliği de alternatifler içinde içeriyor. Vasıta sürücüsü, kişiselleştirilebilen ayarlar yardımıyla beygir gücünden direksiyon ve pedal hassasiyetine kadar sürüş özelliklerini ayarlayabiliyor.

MG4 Electric, bir takım gelişmiş sürücü destek ve güvenlik sistemi ile donatılmış. Ön Çarpışma Uyarısı (FCW) ve Otomatik Acil Fren Sistemi’ne (AEB) ek olarak, iki versiyonda da Adaptif Hız Sabitleme (ACC), Trafikte Sürüş Sistemi (TJA), Şerit İhlal İkazı (LDW) ve Şerit Takip Desteği (LKA) standart olarak sunuluyor. Ek olarak Akıllı Uzun Far Kontrolü (IHC) ve Trafik İşareti Tanıma özelliğine haiz Hız Asistan Sistemi (SAS) de MG4’te mevcut. Tüm bu işlevler MG Pilot adı altında gruplanmış durumda ve yarı otonom sürüş sağlıyor. Luxury donanımında, Comfort versiyonda sunulan MG Pilot teknolojik sürüş destek sistemlerine ek olarak sürüş konforunu artırıcı Kör Nokta Ekranı (BSD), Şerit Değişiklik yapma Desteği (LCA), Arka Çapraz Trafik Uyarısı (RCTA), Kapı Açma Uyarısı (DOW), Dengesiz Sürüş Uyarısı (UDW) şeklinde özellikler de içeriyor. Görüntü kalitesi yüksek 360 aşama kamera yardımıyla sürücü eş zamanlı olarak etrafındaki ortamı dokunmatik ekrandan takip edebiliyor.
MG4 Electric Tutarları
MG4 Electric’in Comfort donanım paketi, lansmana hususi 969.000 TL’den satışa çıkarıldı. Bir üst donanım seviyesi olan Luxury versiyonu ise 1.269.000 TL’den satışa sunuldu. Doğan Trend Otomotiv, 7 yıl yada 150.000 km vasıta ve batarya garantisini MG4 Electric için de standart olarak sunarak alıcıları sevindirdi. Ek olarak marka, uzun süredir devam ettirdiği Valueguard Kıymet Koruma Programı ile MG4 Electric’in ikinci el kıymetini de güvence altına alıyor.
MG4 Electric              Teknik özellikler

Uzunluk:                                 4.287 mm
Genişlik:                                 2.060 mm (Aynalar dahil)
Yükseklik:                              1.504 mm
Aks mesafesi:                         2.705 mm
İz genişliği ön/arka:              Comfort 1.550 / Luxury 1.551 mm
Yerden yükseklik:                  150 mm (yüksüz), 117 mm (yüklü)
Dönüş çapı:                            10,6 m (kaldırımdan kaldırıma)
Boş ağırlık:                             Comfort 1655 kilo / Luxury 1685 kilo
Bagaj hacmi:                          Comfort 363-1.177 lt / Luxury 350-1.165 lt
Çekme kapasitesi:                  500 kilo
Motor:                                     Devamlı mıknatıslı senkron motor (PMS)
Maksimum güç:                      Comfort 125 kW, 6500 d/d / Luxury 150 kW, 7000 d/d
Maksimum tork:                     250 Nm, 1000-3500 d/d içinde
0-100 km/s hızlanma:           Comfort 7,7 sn / Luxury 7,1 sn
Maksimum hız:                      160 km/s
Ön süspansiyon:                    McPherson
Arka süspansiyon:                 Beş kollu bağımsız
Çekiş tipi:                               Arkadan itiş
Menzil (WLTP):                      Comfort 350 km / Luxury 435 km
Kent içi menzil:                     Comfort 492 km / Luxury 577 km
DC şarj süresi:                       Comfort 117 kW (10-80%) ile 40 dk / Luxury 140 kW                                                  (10-80%) ile 28 dk

Bir cevap yazın