MG Elektrikli Araçlar Zelzele Bölgesine Enerji Taşıyor

Kahramanmaraş depremi sonrası otomotiv markaları da zelzele bölgelerine yardım için elini taşın altına koyuyor. İlk günden bu yana bölgeye desteğini sürdüren Doğan Trend Otomotiv, elektrikli araçlarıyla afet bölgesine gitmeye hazırlanıyor. Bu doğrultuda şirket, MG markasının yeni elektrikli araçlarının lansmanını iptal ederek lansmanda kullanılacak olan araçları depremzedeler için kullanma sonucu aldı. Bölgenin enerji ihtiyacına destek olması amacıyla girişilen bu proje kapsamında MG elektrikli araçlar, aydınlatma ve ısıtmaya olan ihtiyacı karşılamaya destek olacak.

Araçtan Araca Şarj Fonksiyonu
Yeni elektrikli MG modellerinde araçtan araca şarj fonksiyonu olarak malum V2L (Vehicle to Load) teknolojisi bulunuyor. Bu sayede tıpkı bir mobil üreteç benzer biçimde emek vererek zelzele bölgesindeki enerji ihtiyacını karşılamaya destek olabilir. Üstelik sistemin emek harcama şekli oldukça kolay. Elektrikli MG modellerinde, bir ucu otomobile bağlanabilen ve öteki ucunda üçlü priz bulunan hususi bir kablo kullanılıyor. Böylece 70 kilowatt saat elektrik enerjisi sağlayabiliyor. V2L kablosunun takılması ile adeta jeneratöre dönüşen otomobiller, bir ailenin temel gereksinimlerini averaj 1 ay süreyle karşılayabiliyor.
Avrupa’ya Giden Araçlar Türkiye’ye Yönlendirilecek
Yaşanmış olan büyük yıkım sonrası SAIC ve MG yetkililerinin, MG markasının Türkiye temsilcisi olan Doğan Trend Otomotiv yetkilileri ile iletişime geçmiş olduğu ifade edildi. Meydana getirilen müzakereler sonucu, afet bölgesindeki temel elektrik ihtiyacını gidermek için harekete geçmesi yönünde karar alındı. Bunun üstüne, Avrupa ülkelerine doğru yola çıkan MG’nin yeni elektrikli modelleri, üst düzey yönetimin talimatı ile hızla Türkiye’ye gönderildi.
MG Avrupa, depremin ilk gününden bu yana elektrikli araçların ülkemize erken gönderimi ve hususi V2L kablolarının Türkiye’ye acil ulaştırılması mevzusunda mühim bir çaba gösterdi. Araçların elektriği cihazlara verebilmesi için lüzumlu olan kablolar uçakla öncelikli olarak Türkiye’ye gönderildi. Bu çalışmalarla birlikte Doğan Trend Otomotiv, ilk aşamada 20 tane elektrikli SUV’unu, mobil üreteç olarak kullanılması için zelzele bölgesine yola çıkarmaya hazırlanıyor. Daha çok sayıda vasıta Türkiye`ye ulaştıkça gerekseme olan noktalara gönderilmeye devam edilecek.

Ulaşımın Zor Olduğu Kasaba ve Köylere Enerji Sağlanacak
Bu araçlar, ulaşımın zor olduğu kasaba ve köyler başta olmak suretiyle bölgenin aydınlatma ve ısınma benzer biçimde temel gereksinimleri için mobil üreteç görevi üstlenecek. Elektrik enerjisinin istenilen her yere taşınabilmesini elde eden V2L teknolojisi ile hususi bir kabloyu araca takıp öteki ucundaki 3’lü priz ile 70 kilowatt saate kadar enerji sağlanabiliyor. 70 kilowatt saat enerji, düzgüsel şartlar altında bir ailenin evindeki temel enerji gereksinimlerini 1 ay süresince rahatça karşılayabiliyor. Bir tek bir otomobilin gücüyle 3 çadır yada konteyner bununla birlikte ısıtılıp aydınlatılabiliyor. Aynı anda etken çalışabilen 3 priz ile saatte 3,3 kilowatta kadar güç tüketen elektrikli cihazları her yerde çalıştırabilmek mümkün.
Elektrikli MG modelleri, enerji kesintisi yaşanmış olan yada araçta barınmayı gerektiren sıkıntılı durumlarda da aydınlatma, elektrikli ısıtıcı ve cep telefonu şarjı benzer biçimde temel gereksinimleri karşılama mevzusunda avantaj sağlıyor. Tüm bu gereksinimler, aralıksız olarak 2 gün süresince aynı anda karşılanabiliyor. Modellerin tasarımında herhangi bir içten yanmalı motor kullanılmadığı için hem sessiz hem de egzoz gazı üretmeden çalışıyor. Böylece standart bir jeneratörden de ayrılmış oluyor. Bu sayede geceleri afet bölgesinde, gerekseme sahiplerinin gürültü ve zararı dokunan egzoz gazı olmadan geceyi geçirebilmeleri mümkün olabilecek.

Şarj İstasyonlarını Wallbox Temin Ediyor
Grubun temsil etmiş olduğu Wallbox markası, projede kullanılacak elektrikli otomobiller için şarj istasyonlarını temin etti. Ek olarak acil olarak elektrik bulunan yerlerin tespiti ve şarj istasyonunun kurulumu mevzusunda Aytemiz ile iş birliği yapılıyor. Öteki taraftan elektrik bulunan bölgelerde araçları şarj edip elektrik olmayan ve ihtiyacın bulunmuş olduğu bölgelere araçların transferini sağlamak için bölgeden bir destek ekibi oluşturuldu. Bu sayede operasyona destek olabilecek MG markalı otomobiller, kolayca afet bölgelerine ulaştırılacak.
İkinci El MG SUV

Bir cevap yazın