Mercedes Gullwing Açık Arttırmaya Çıktı

ABD’li sanatçı Andy Warhol imzasını taşıyan Mercedes-Benz 300 SL kısaca Gullwing açık arttırmaya çıktı. Otomobil Andy Warhol’un Otomobiller Serisinde boy göstermişti. 300 SL, martı kanadı kapılarından dolayı lügatımızda “Martı Kanadı” anlamına gelen Gullwing adını aldı. 1954 senesinde “Dünyanın dört zamanlı motora haiz ilk seri üretim otomobili olarak, performansı ve verimliliği arttıran yakıt enjeksiyonu ile donatılmıştı”. Bu sebeple oldukça popüler bir spor otomobil olduğu söylenebilirdi. Gullwing, Sotheby’s New York’ta kapalı bir müzayedeye çıktı. Ek olarak değerinin 1.5 milyon-3 milyon dolar olduğu söyleniyordu.

Andy Warhol ve Gullwing
1928 senesinde dünyaya gelen meşhur Pop Art sanatçısı Andy Warhol’un pek fazlaca eseri mevcut. Eserlerinin temeli bağlı bulunmuş olduğu Pop Art sanatından geliyor. Seri üretim nesnelerini kullanarak poster tekniği ile pek fazlaca yaratı ortaya çıkarmış. Marlyn Monreo’nun resmini kullanarak yapmış olduğu yaratı Pop Art sanatının sembolü haline geldi. Warhol’un Otomobiller Serisinde toplamda 36 serigrafi baskı yanında 13 aracında çizimleri yapmıştı. Gullwing ise bu arabalardan biriydi.

 
Bu zamana kadar en iyi ve güzel spor otomobili olarak sayılan Gullwing, 1986 senesinde tasarım edilmiş. Yalnız 1.400 otomobil olarakta satışa çıkmış. Hans Mayer, Mercedes-Benz’in 100 yılı için Andy Warhol ile ortaklaşa iş yapmayı önerdi ve macera böylece başlamış oldu. Galerici olan Hans Mayer, Warhol’a Otomobil Serisi’nden bahsetti. “Mayer New York’a gitti, sanatçısına bir kitap verdi. Spor otomobillerden (Frank Oleski, “1945-1980’den Spor Otomobiller Serisi”, 4,5 kiloluk ağır bir cilt, muhteşem fotoğrafları ve yüksek kaliteli baskıları sebebiyle otomobil tutkunları tarafınca hala fazlaca seviliyor) bir otomobil fotoğrafı seçmesini istedi ve Daimler-Benz’in hayır diyemeyeceği kadar baştan çıkarıcı bir iş olan bir iş yaratmalarını söylemiş oldu”. Warhol, Gullwing’i seçti.

Bunun yanında Andy Warhol, 20 araçla ilgili 80 yaratı ortaya çıkarmakla uğraştı. Fakat 1987 Warhol yaşamını kaybederek 36 tanesi tuval üstüne ve 13 tane çizim orya çıkardı.

2020’de Brabus keşfederek orijinalini bozmadan restore etti. 10-17 Kasım 2022 tarihinde Sotheby’s New York’ta gerçekleşen açık arttırmada; 1955 model Mercedes-Benz 300 SL Gullwing satıldı. Son olarak, Brabus’un CEO’su ve sahibi Constantin Buschmann; “Andy’nin resmini yapmış olduğu ve hakkaten haiz olabileceğiniz tek nesne bu hususi Martı Kanadı” sözlerini söylemiş oldu.
Unutulmayan Klasikler: Mercedes Benz W113

Bir cevap yazın